Ustawienia 50pk350

qqrydza

New member
Witam.

Włączyłem sobie przyrodniczy film "South Pacific-fragile paradise" i sprawdzając różne, wcześniej skonfigurowane, ustawienia wpadłem na takie, którymi chcę się podzielić. Gro osób pyta o kalibrację obrazu więc to będzie jedna z opcji. Byłem mocno zaskoczony rezultatem, który zobaczyłem oglądając film, przełączając pomiędzy ustawieniami.

Powiedzmy "ekspert 2":

oszczędzanie energii: średnie
kontrast: 60
jasność: 54
ostrość pozioma: 65
ostrość pionowa: 65
kolor: 60
odcień: 0
kontrast dynamiczny: wył.
redukcja szumów: wył.
poziom czerni: niski
gamma: standard
wygładzanie krawędzi: wł.
temp. kolorów: ciepły
metoda na głoda:): 2 punkty

Reszta na zero.
Bawiąc się ustawieniami na "ekspert 1" zmieniałem również te poniżej(kontrast poszczególnych kolorów oraz ich jasność i odcień) ale w porównaniu z wyżej wymienionymi i resztą na "0" wyglądały trochę gorzej więc na ten czas proponuję j.w.

Mile widziane opinie a jeśli ktoś ma coś lepszego proszę o podanie.

Pozdrawiam.
 

qqrydza

New member
Pomimo braku kolejnych postów muszę dodać (wcześniej jakoś umknęło to mojej pamięci:grin:), że obraz był puszczony z komputera a tam w "panelu sterowania NVIDIA" również są indywidualne ustawienia jasności, kontrastu, nasycenia kolorów, gammy itd. Zapewne one również mają wpływ na jakość obrazu.

P.S.
Niepotrzebnie trzasnąłem nowy temat(pewnie z podniecenia:wink:) ale jeśli moderator podpiąłby moje posty pod istniejący już temat o LG 50pk350 będę wdzięczny.

Pozdrawiam.
 
W

witek_z

Guest
Powiedzmy "ekspert 1":

oszczędzanie energii: maksymalne
kontrast: 50
jasność: 48-50
ostrość pozioma: 63
ostrość pionowa: 67
kolor: 40
odcień: 0
kontrast dynamiczny: wył.
redukcja szumów: wył.
poziom czerni: niski
gamma: standard
wygładzanie krawędzi: wył
temp. kolorów: normalna
metoda na głoda: 2 punkty
 

qqrydza

New member
Jak dla mnie obraz przy Twoich ustawieniach trochę za mało nasycony a powodem jest maksymalne oszczędzanie energii. Stopień wyżej i różnica jest znacząca. Skok w jasności jest, wydaje mi się, największy właśnie przy przejściu z max na średni.
W moim przypadku trochę jest niemiarodajne przepisywanie ustawień z menu tv ponieważ, jak wspomniałem wcześniej, obraz hd pochodzi z pc z kartą nvidii. W panelu sterowania w zasadzie do każdego filmu dodatkowo lekko zmieniam ustawienia tak by mi przypasowało.

Moim zdaniem wygładzanie krawędzi sporo daje i zastanawiam się dlaczego większość użytkowników z tej opcji nie korzysta.

Pozdrawiam.
 

qqrydza

New member
Hehe... muszę się temu zaraz bliżej przyjrzeć bo według mnie wręcz odwrotnie.
:wink:

EDIT:

No nie chcę wyjść na buca ale "mleko" większe jest przy tej opcji wyłączonej. Mniej to widać na ruchomym obrazie( ale jednak widać) ale na planszach do kalibracji obrazu czy statycznych np. zdjęciach zdecydowanie poprawia się jakość obrazu.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
W

witek_z

Guest
Powiem tak: jeśli sygnał jest prawidłowy (z zachowaniem impedancji kabli) to wtedy nie potrzeba włączać "wygładzania krawędzi" bo i po co.
Jeśli obraz z jakichś powodów nie jest poprawny (są obrysy) to faktycznie włączenie "wygładzenia krawędzi" przyniesie poprawę.
Generalnie wszyscy piszą że tą opcję wyłączają, a robią tak dlatego ponieważ "rozmywa " ona obraz.
Na dodatek Twoje ustawienia są nienaturalne, świadczy o tym np. kontrast na 60 - przeciesz to daje po oczach jak diabli. weź białą kartkę papieru przystaw do ekranu i porównaj.
Kolor to samo, bardzo duże nasycenie, tęperatura kolorów również błędna.
Oczywiście możesz oglądać jak Ci się podoba.
 
Ostatnia edycja:

Adrian85

New member
Bez reklam
A może zwróćcie uwagę na taki ''drobny'' szczegół,że jeden z was ma Pk a drugi Pj :wink:
Tak to w życiu się nie dogadacie:)
 

qqrydza

New member
Jeśli obraz z jakichś powodów nie jest poprawny (są obrysy) to faktycznie włączenie "wygładzenia krawędzi" przyniesie poprawę.

U mnie nie ma obrysów a obraz po włączeniu tej opcji jest po prostu ostrzejszy. Logicznie myśląc to przy obrysach (zakłóceniach obrazu) po włączeniu opcji wygładzania krawędzi istniejące obrysy będą wyostrzone stając się bardziej widocznymi.

Na dodatek Twoje ustawienia są nienaturalne, świadczy o tym np. kontrast na 60 - przeciesz to daje po oczach jak diabli. weź białą kartkę papieru przystaw do ekranu i porównaj.
Kolor to samo, bardzo duże nasycenie, tęperatura kolorów również błędna.
Oczywiście możesz oglądać jak Ci się podoba.

Jak pisałem wcześniej mam dodatkowe ustawienia z karty graficznej. Wstępnie ustawiałem obraz za pomocą menu tv przy użyciu plansz do kalibracji. Teraz modyfikuję ustawienia delikatnie pod konkretny materiał hd i w zasadzie odbywa się to na poziomie komputera. Mam ten tv od niedawna i poznaję go powolutku ale uważam, że nic po oczach mi nie daje a kolory są naturalne na ile jest to możliwe biorąc oczywiście poprawkę na moją percepcję. Jak dotąd nikt z domowników mi nie zarzucił złego ustawienia obrazu a wręcz przeciwnie. Każdy ma własne preferencje i myślę, że ustawienia są i tak stosunkowo stonowane włączając w to oszczędzanie energii choć myślałem, że nie uda mi się uzyskać satysfakcjonującego obrazu przy trybie oszczędzania na "średni". Obraz jest po prostu wyraźny a kolory żywe i soczyste.
Dobrze by się stało gdyby znalazły się tu kolejne opinie innych użytkowników tych plazm.

Pozdrawiam.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
qqrydza - nie masz się co tłumaczyć.

Jeżeli praktyka wykazuje to co opisujesz = robisz wszystko jak najbardziej prawidłowo.
Tym różni się praktyka od teorii.
Stąd też nie ma identycznych, uniwersalnych ustawień. ;)
 

qqrydza

New member
Gwoli wyjaśnienia... nie tłumaczę się;) tylko tłumaczę witkowi z jak ja to widzę i nie chcę przyjąć podobnej pozy pt: "ja wiem lepiej, ja mam dobrze Ty masz źle". Raczej podchodzę do tematu chłodno i szanuję czyjś gust czy indywidualne i subiektywne spojrzenie na świat.

Jeśli chodzi o ustawienia to wydaje mi się, że na moim poziomie użytkowania kilka plansz do kalibracji plus drobne korekcje pod konkretny materiał w zupełności wystarczą.
No chyba, że ktoś mnie oświeci ustawieniami po użyciu profesjonalnego sprzętu i dostrzegę znaczącą różnicę w odbiorze. Wtedy spokojnie przyznam się do błędu.
(chyba)

:D

Pozdrawiam.
 
W

witek_z

Guest
"ja wiem lepiej, ja mam dobrze Ty masz źle" - ja tak nie napisałem, jeśli Cię tym uraziłem to przepraszam i tak jak pisałem wcześniej i jak sam piszesz powyżej masz mocno żywo-kontrastowe kolory.
Fakt puszczasz to z grafiki którą można ustawiać, wydaje mi się że gdyby grafika była nieustawialna byłoby inaczej, druga sprawa to moc sygnału z karty, są różne i może dlatego ja mam inaczej, no i najważniejsze przecież mamy różne TV.

A teraz z innej beczki (dla zainteresowanego) otóż zastanawiam się dlaczego niektórzy przy jakiejkolwiek mojej wypowiedzi od razu bez powodu starają się mi przysrać.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
qqrydza - ale kalibracja, to tzw. "wzorcowanie".

Kto wie jaki jest wzorzec i do tego ustawienie części parametrów wymaga choćby "Spidera"(?)

Więc generalnie:
- profesjonalna powinni robić zawodowcy (z odpowiednim sprzętem)
- amatorską zrobiłeś poprawnie ( i do tego pod "siebie")
,...więcej nikt nie wymyśli. ;)

Ps - bardzo fajnym materiałem poglądowym (i nie tylko) jest płyta DVE. ;)
 

qqrydza

New member
Odnośnie tej płyty, o której wspomniałeś i kalibracji za jej pomocą znalazłem na szybko(bardzo na szybko) coś takiego

Kalibracja przy udziale płyty DVE

Sam nie wiem czy chce mi się w to bawić w tym momencie. Może gdy będę miał nadmiar wolnego czasu.
 
Ostatnia edycja:

qqrydza

New member
Muszę przyznać witkowi z, że wykorzystując "maksymalne oszczędzanie energii" można uzyskać doskonały obraz. Im dłużej użytkuje ten tv dochodzę do ciekawych spostrzeżeń. Poniższe ustawienia świetnie spisują się w ciemnym pokoju z lekkim oświetleniem za telewizorem, nie zmienia to faktu, że jestem zaskoczony bardzo mocno efektem.

1nvt.jpg






Zdjęcia oddają w przybliżeniu rzeczywisty obraz ponieważ ustawienia aparatu mają na niego wpływ, dodatkowo kompresja i zmiana rozdzielczości.

[URL=http://img84.imageshack.us/i/dsc09935k.jpg/]

[/URL]













Niestety nie mam miernika by zmierzyć pobór prądu, ostatnio przepychanki są na ten temat na forum. W zasadzie interesuje mnie czy tv ustawiony "oszczędnie" a opcje karty graficznej to nadrabiają(wysoki kontrast i jasność) to pobór energii jest na niższym poziomie niż tv ustawiony "agresywnie" a grafika z niskimi nastawami. Ustawiając parametry tak by uzyskać jak najbardziej zbliżony obraz pod względem jakości.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
Właśnie mylnie podchodzisz do zasad kalibracji.

Pierw grzebiesz w źródle, by potem dostosować TV.
(w źródle tylko się przestawia wtedy - gdy nie można osiągnąć celu na finał)

Efekt jet taki że wszyscy inni "nie grzebiący" w źródle mogą zmieniać kolejno PC/Laptopy/itp. i zawsze będą mieli dość zbliżony obraz, a Ty przy każdej zmianie będziesz musiał pierw źródło dopasować.:?:
Część się nawet nie da.

Tryb "ECO" też wymyślony w określonym celu i przy kalibracji się go wyłącza, a stosuje później.

Czyli indywidualna "zabawa" jak najbardziej tak, ale nie ma to nic wspólłnego z prawidłową kalibracją polecaną przez ekspertów.

Co do zużycia energii - nie ma nic z tajemniczego "voodoo".
Jeżeli piksele świecą jednakowo, czy to w "ECO", czy bez....czy "jasność/kontrast" podaje mocniej źródło, czy TV to reguluje - z podstaw RTV jasno wynika, że przy określonych parametrach wyświetlania pobór prądu będzie identyczny, bo matryca identycznie sterowana na finał.
(zakładamy że tylko o sterowanie matrycą chodzi).

Czyli wyłączę tryb "ECO" i dam niskie nastawy, mogę mniej prądu zużyć niż w połączeniu z "ECO" i wysokimi nastawami.
Jednak w TV o oglądanie chodzi, a np. zbyt niski kontrast skutecznie "zepsuje" wrażenia z oglądania (jak za wysoki tez). ;)
 
Ostatnia edycja:

qqrydza

New member
W porządku. Zdaje sobie sprawę, że odbiegłem mocno od kalibracji(powszechnie znanej i według wzorca). W moim przypadku wzorcem jestem ja i sposób w jaki odbieram obraz.:)
Co do poboru prądu myślałem, że tv ustawiony na eco bez względu na ustawienia pobiera mniej prądu bo matryca nie świeci tak ostro.
Ustawienia z panelu nv dają dodatkowe możliwości, zwiększają zakres regulacji i nie muszę siedzieć z pilotem w menu tv tylko edytuję obraz video na monitorze stojącym obok. Jest to dla mnie bardziej komfortowe.

Właśnie mylnie podchodzisz do zasad kalibracji.

Czyli wyłączę tryb "ECO" i dam niskie nastawy, mogę mniej prądu zużyć niż w połączeniu z "ECO" i wysokimi nastawami.
Jednak w TV o oglądanie chodzi, a np. zbyt niski kontrast skutecznie "zepsuje" wrażenia z oglądania (jak za wysoki tez). :wink:

Włączony tryb eco i niski kontrast oraz jasność na tv a treść video o wzmocnionych parametrach.
:wink:

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
"ECO" jest po to by oszczędzać. ;)
Jednak sprzęgnięte jest z czujnikiem oswietlenia, więc np (teoretycznie , by nie wprowadzać zamieszania) ustawiasz np. kontrast i jasność na 70, to ECO w pochmurny dzień obniży np. na 60 (faktyczne).
Więc jak ustawisz ręcznie w taki dzień na np 2x50 (bez ECO) to naturalne że masz mniejsze zużycie niż z ECO (jak daje 2x60).

Większość "znajomych" w LG PDP ma poziom kontrastu znacznie wyższy (ok. 70/80) i załączony tryb ECO (odpowiednio dobrany).
W jasny dzień mają obraz b.ładny (ECO w praktyce nie działa), ale zużycie większe.
Wieczorem za to nic nie kręcą, bo ECO samo obniża nastawy, a zużycie energii spada o połowę.


Ps - Gamma w TV jest rzędu ~2,2 (na fotce masz 1,29 przy nvidii, pod standard powinno być 1...)
(zerknij na fotki papugi -> Gamma correction - Wikipedia, the free encyclopedia , tu pokazane że gammę trzeba by całkiem "odwrócić" )

Nie neguję samej "zabawy", ale jak zródła pracują standardowo , to dopasowuje się tylko TV.
 
Ostatnia edycja:
Do góry