TV LCD FULL HD jako monitor ... doświadczenia ...

Payti

Member
Witam,
chciałem popytać użytkowników TV LCD FULL HD jak spisują się w pracy jako monitory komputerowe podpięte z komputerm via DVI->HDMI.

Generlnie jak spisują się TV producentów:
1.) Panasonic'a np. modele rodziny LZD80 jak TX-32LZD80F Full-HD
2.) Sharp'a np. modele rodziny 20E jak 32B20E FULL HD lub 32X20E FULL HD
3.) SAMSUNG'a np. modele serii LE32A551P2 FULL HD (32, 37, 40 cali)
4.) TV FULL HD innych producentów lub inne rodziny powyższych producentów ...

Chodzi mi o takie rzeczy jak ilości/możliwości obsługiwanych rozdzielczości po złączu HDMI (jakie, czy wszystkie ze standardu VESA) oraz jakość obrazu (czy nie ma problemów z timingami), generalnie problemów z uruchomieniem jako monitor do PC oraz czy każdy z nich może pracować w rodzielczości natywnej jako monitor.
Chciałbym także wiedzieć który z producentów produkuje TV FULL HD o największych mozliwościach pracy jako cyfrowy monitor PC (DVI->HDMI)

Każde spostrzeżenia z praktycznego użytkowania będą cenne!

pozdrawiam,
 

el gato

New member
37x3000

Dokładnie ten model od miesiąca podłączony do kompa via DVI-HDMI i jak do tej pody nie mam zastrzeżeń. No może jedno, niektóre gry do natywnej rozdzielczości potrzebuja sprzętu duzo mocniejszego od mojego ( Asus A8N Sli-Se, x2 3800 (2880MHz), 2GB ram, GeForce 9600GT).
Ostatnio testowany dużo w TmNation Forever i nie zauważyłem jakiegokolwiek problemu ze smużeniem. Filmy w x264 ogladane z 2 metrów robią niesamowite wrażenie.
Pozdrawiam.
 

alyjen

New member
kiki napisał:
Firma Toshiba - podaj jaka klasa Cię interesuje ?
Rozwiniesz myśl kiki? bo ciągle się wacham pomiędzy Panasoniciem a Toshibą i właśnie współpraca z komputerem jest decydująca
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
dot by dot , maping 1:1 Toshiba lepiej w systemach full hd współpracuje z kompem . Toshiba ma większe doświadczenie bo od dawna produkuje monitory.
 

Payti

Member
kiki napisał:
Firma Toshiba - podaj jaka klasa Cię interesuje ?

Coś w przedziale ok. 3000-3500 PLN koniecznie max 32" FULL HD bo gabarytowo więcej miejsca w tym pokoju nie mam.

Jaką Toshibę polecasz?
Czym przoduje Toshiba w stosunku do np. porównywalnej klasy TV LCD FULL HD Sharp'a, Panasonic'a biorąc pod uwagę pracę jako monitor?

Mógłbyś troszkę mi to 'rozjaśnić'?

Pozdrawiam,
 
Ostatnia edycja:

FPPfan

New member
Jam mam Samsunga LE32A551P2 podpiętego jako główny monitor do kompa. Podłaczenie poprzez kabel DVI-HDMI. Telewizor ma 3 wejścia HDMI z czego wejście nr.2 jest dedykowane połaczeniu z komputerem i pozbawione zabezpieczenia HDCP. Telewizor idealnie spisuje sie jako monitor, bezproblemowo działa w trybie 1080p 1920x1080@60Hz. TV gdy wykryje podłaczenie do kompa to wyłacza ustawienia obrazu w TV (zaciemnione opcje wszelkich dynamiczne kontrastów, poprawiania kolorów, wygładzania czy reduckji szumów itp ulepszaczy). Zresztą nic nie trzeba grzebać w ustawieniach żeby TV działał dobrze jako monitor - on jest jak monitor :). A w kompie znowu sam TV jest bezproblemowo wykrywane w Win XP jako monitor FullHD, w sterownikach (nVidia) odrazu mam wtedy nową zakładkę z wyborem trybu w jakim chce pracować (1080p, 1080i, 720p, 720i i jeszcze kilka) oczywiście najlepszym wyborem jest 1080p. TV oczywiście obsługuje wszystkie zwykłe PCtowe rozdziałki jak 800x600, 1024x768 itd.

W FullHD obraz jest śliczny a że matryca jest nowej generacji to nie ulega zaciemnieniom oglądany pod kątem. Czas reakcji 5ms - gram w bardzo dynamiczne gry FPS i smużenie praktycznie nie występuje na nim i nie ma róznicy w porówaniu z dedykowanym monitorem PC Samsung 226BW a sam obraz jest nawet lepszy. Z nowymi grami nie ma problemu - większość z nich ma już wbudowaną opcję obrazu 16:9 i rozdzielczości tego formatu i działają bezproblemowo. Te starsze niestety są rozciągnięte z 4:3 na 16:9.

Oglądanie filmow z kompa oczywiście miodzio :)

Normalna praca, przeglądanie internetu też bez zastrzerzeń :)

Poniżej zdjęcia tego cacuszka - niestety aparat nie potrafił sobie dobrać jasności i kontrastu przy włączonym ekranie i sam obraz na TV wygląda jakby miał nałożony HDR - w rzeczywistości jest ostry, czysty i bez żadnych przebarwień - bije na głowe większość monitorów LCD (z wyjątkiem profesjonalnych).

mini1.jpg


mini2.jpg


I jeszcze Unreal Tournament 3 w FullHD :) (szkoda tylko że te kiepskie zdjęcia nie oddają prawdziwej jakości :/)

mini3.jpg
 

Payti

Member
@FPPfan otóż to - tego samsunga też oglądałem i powiem, że mi się nawet spodobał ;)

Generalnie bardzo cenne praktyczne info !

W pokoju mam zamiar urządzić sobie właśnie taki 'multimedialny garaż' z kompem i FULL HD TV oraz zestawem THX 7.1.

Pozdrawiam,
 

neov6

New member
Do FPPfan:
A czy w trybie PC można regulować jasność podświetlenia ekranu? I czy przy włączaniu kompa telewizor też się włącza jak monitor czy trzeba z pilota właczyć? To samo przy wyłączniu kompa - czy telewizor się sam wyłącza?
 

Payti

Member
" ... TV oczywiście obsługuje wszystkie zwykłe PCtowe rozdziałki jak 800x600, 1024x768 itd. ..."

@FPPfan powiedz mi jeszcze czy da się ustawić także do tych rozdzielczości PC'ta np. dla 1440x900 itp. tryb 'piksel na piksel' z ramką wokół obrazu bez skalowania na 'full screen' TV LCD?

Wogóle któryś TV LCD Full HD ma taką funkcję?

Pozdrawiam,
 

FPPfan

New member
W trybie PC można regulować 3 parametry podstawowe: siłę podświetlenia, kontrast i jasność obrazu. Można jeszcze zmieniac barwę kolorów (zimny, ciepły i normalny) i proporcje obrazu (do wyboru tylko 16:9 i 4:3). W ustawieniach szczegółowych możliwe jest ustawienie kontrastu dynamicznego, poziomu gammy i balansu bieli :) Z tym że te najlepiej u mnie wygląda jak się te suwaki zostawki na default :)

TV zapamietuje ostatnie źródło wejściowe obrazu. Więc jeśli zostawisz TV na trybie HDMI2 to właczy sie wraz z kompem i normalnie jak monitor pokaże test POST BIOS'a. Jeśli ostatnio oglądało sie TV to niestety wejdzie jako TV z ostatnio oglądanym kanałem :) Po wyłaczeniu kompa TV przez jakis czas szuka sygnały HDMI i jesli go nie znajdzie przechodzi na oszczedzanie energii (stand by).

Nie ma skalowania pixel by pixel. Nie działa także wbudowane skalowanie w sterownikach nVidii więc właczając materiał w 4:3 nawet z właczoną opcją skalowania do proporcji to niestety sam TV sobie rozciagnie do 16:9. Na monitorze ta opcja działa bez problemu - w przypadku gier działajacych w 4:3 pozostawiało czarne pasy z lewej i prawej a ten TV i tak rozjedzie do 16:9.

To nie tyczy się filmów nagranych w 4:3 i innych niestandardowych formatach odtwarzanych na softwareowym playerze - proporcje wtedy są zachowane idealnie.
 

alyjen

New member
kiki napisał:
dot by dot , maping 1:1 Toshiba lepiej w systemach full hd współpracuje z kompem . Toshiba ma większe doświadczenie bo od dawna produkuje monitory.

podrąże temat jeszcze chwile, czyli mam rozumieć że nowy Panas np LZD85 nie ma mapingu 1:1, pixel w pixel czy jak to nazwać?, największe doświadczenie w produkcji monitorów to chyba ma jednak Samsung ;) Toshiba przynajmniej w polsce jest bardzo niszowa
 

Payti

Member
@FPPFan - super, dzięki za wyczerpujące info!

Czy któryś z kolegów mógłby podobnie opisać, jeśli używa jako monitor spostrzeżenia dot. innych marek TV LCD FULL HD?

pozdrawiam,
 

FPPfan

New member
Ja pod uwagę brałem jeszcze wyższy model LE32A656 z tą bordową na obrzeżach obudową. Różni się on podobno tylko tym że ma odświerzanie 100Hz. W praktyce wszystkie parametry ma identyczne - porównywałem je w sklepie i nie widziałem różnic. Nie wziąłem go gdyż był o 400zł droższy i miał grubsze obramowanie od mojego LE32A551. Wogóle 551 jakoś mi lepiej pasował wyglądem na monitor :) Kwestia gustu (i 4 stów w kieszeni) :p
 

Payti

Member
Przeglądałem parametry obu TV i w LE32A656 natknąłem się także, że ma 4 wejścia HDMI i złącze USB, zaś LE32A551 ma 3 x HDMI i brak USB. Czy to prawda?

Pozdrawiam,
 

FPPfan

New member
O USB nic nie wiem - nie widzialem w nim tego złącza ani też na stronie Samsunga nic nie piszą. Ale z 4x HDMI to prawda - ma z tyłu 3 wejścia HDMI zamiast dwóch w moim modelu (jedno HDMI jest z boku telewizora - w obydwu modelach). Różni się jeszcze tym że ma optyczne wejście dźwięku.
 

porter_1983

New member
a czy ten sharp X20E mozna w nim ustawic rozdzielczosc natywna po podłaczeniu do kompa bo w instrukcji pisze coś dziwnego :-///

Diagram zgodności z PC

VGA 640 g 480 31,5 kHz 60 Hz ✔ ✔ ✔
SVGA 800 g 600 37,9 kHz 60 Hz ✔ ✔ ✔
XGA 1024 g 768 48,4 kHz 60 Hz ✔ ✔ ✔
WXGA 1360 g 768 47,7 kHz 60 Hz ✔ ✔ ✔
SXGA 1280 g 1024 64,0 kHz 60 Hz ✔ ✔ ✔
SXGA+ 1400 g 1050 65,3 kHz 60 Hz ✔ ✔


to co po podłaczeniu PC najwyższa rozdzielka bedzie ? 1400x1050 a co z natywna rozdzielczością 1920x1080 ???
 

FPPfan

New member
Z tego co wiem (i co pisze w instrukcji do TV Sharpa) one mają ograniczoną zgodność z PC. A D-Sub to analogowy syf. U mnie też jest to złącze a obraz przesyłany tym portem jest owiele gorszy niż przez HDMI (i istnieje ograniczenie rozdzielczości - największą jest chyba 1440x900).
 
Do góry