TCL 40S5400A 40" LED

latet2

New member
Cześć,
Nabyłem ostatnio telewizor TCL 40S5400A 40" LED. Największa jego słabość to jakość głośników (są wręcz karykaturalnie słabe), ale ten problem rozwiązałem od razu kupując jakiś tani soundbar i już.
Teraz próbuję zapanować nad obrazem. Zasadniczo - źle nie jest. Ale występują niekiedy problemy w ciemnych scenach, a czasem pojawia się takie ciemne "grube ziarno" także w nie tak bardzo ciemnych scenach, w zależności od tego, co oglądam. Telewizora używam z dekoderem smart TV od Vectra. Niektóre filmy/programy wyglądają naprawdę spoko, ale inne gorzej. Spędziłem już parę godzin z oboma pilotami w ręku testując bardzo dużo opcji i ustawień, ale w sumie do niczego nie doszedłem (nauczyłem się eliminować czy zmniejszać nasilenie paru mniej dotkliwych problemów, ale na ten główny - jakość obrazu w ciemnych scenach recepty nie znalazłem). Jak już mi się wydaje, że coś działa, to okazuje się że nie zawsze. Np. - oglądam z dekodera z apki HBO Dune2 i w tym przypadku wyłączenie HDR w dekoderze (przełączenie z 10bit na 8bit) poprawia ciemne sceny. Ale np. w serialu House of the Dragon jest w sumie odwrotnie - ciemne sceny wyglądają lepiej gdy włączone jest HDR.
Od czego to zależy?
Czy w ogóle podejmować tę frustrującą walkę z tymi zjawiskami, czy raczej przyjąć do wiadomości, że przy telewizorze tej "klasy" to normalne i dać sobie spokój?

Tylki czemu jest tak, że jak podłączę do tego dekodera stary monitor komputerowy za 600 zł to ciemne sceny są "ok", są "gładkie" bez "color bandingu" (może dlatego że nic w nich nie widać? :) a na telewizorze widać tam te ostro odgraniczone "plamy"? Nawet jeśli nic z tym nie zrobię, to bardzo chciałbym zrozumieć, gdzie jest przyczyna, skąd te różnice. Dlaczego różne ekrany tak różnie wyświetlają ten sam sygnał?

Ilość ustawień dotyczących jakości obrazu jest w tym TV jak dla mnie trochę za duża, a połowy nie rozumiem. Do tego te opcje się pojawiają lub znikają w zależności od trybu, a czasem są, ale nie robią różnicy. Czy mogę prosić o takie ogólne wskazówki, których opcji najlepiej nie używać (tzn. przełączyć na OFF) bo raczej nic dobrego nie wniosą?

Czy te główne tryby obrazu (Standard, Film, Game, Sport) różnią się miedzy sobą czymś co jest poza ich widocznymi i dostępnymi dla użytkownika ustawieniami? (wydaje mi się, że tak).

Dzięki!
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Pamiętaj, że najważniejsza zasada jest taka, że oczekuj tyle od sprzętu ile za niego zapłaciłeś, a to najtańszy model w klasie na rynku.Tak czy tak zawsze kłania się
kalibracja obrazu. Ale w tym przypadku może kosztować nie wiele mniej jak Twój telewizor,,,
 

latet2

New member
Pamiętaj, że najważniejsza zasada jest taka, że oczekuj tyle od sprzętu ile za niego zapłaciłeś, a to najtańszy model w klasie na rynku.Tak czy tak zawsze kłania się
kalibracja obrazu. Ale w tym przypadku może kosztować nie wiele mniej jak Twój telewizor,,,
Dzięki. Jasne, pamiętam o tym. Telewizji praktycznie nie oglądam, nie miało dla mnie sensu kupić nic innego niż najtańszy model, choć - podobno - o akceptowalnym stosunku jakości do ceny. Natomiast mając dociekliwą naturę lubię wiedzieć :) W tym przypadku wiedzieć co konkretnie jest przyczyną konkretnych problemów z obrazem i czy jest sens podejmować z tym walkę, czy odpuścić. O płatnej kalibracji w tym przypadku nie ma mowy. Ale we własnym zakresie trochę się pobawić mógłbym :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Do tych tanich mało kto robi kalibrację.
Jest dużo osób , którzy bardzo rzadko zasiadają przed telewizorem , ale właśnie dla tego wówczas chcą mieć extra jakość.
No i nie muszą wówczas iść na żaden kompromis
 
Do góry