Szumy w Onkyo 609, w trybach dźwięku przestrzennego

irnus

New member
Hej,
mam kablowkę UPC. Dziś oglądałem filmy i po raz pierwszy bawiłem sie trybami dźwięku przestrzennego. Zauważyłem bardzo głośne, stałe szumienie w tle w trybach:
- Theater Dimensional,
- TV Logic
- inne, najmniej w trybach Direct i THX

T-D szumi najmocniej, itd. Czy tak musi być? To jakaś dyskwalifikacja.. Dałem podbicie trebli na 0, glosnosc w dekoderze UPC na maksa ale szum jest. Mniejszy ale jest.
 

irnus

New member
Tak. To jest UPC mediabox (cisco) podłączony przez HDMI. Ale w sumie przypomniales mi, ze mam podłączone wejście optyczne.. Ale w menu audio selector było w sumie wybrane HDMI. I teraz:
- szum jest taki sam w obu źródłach dźwięku,
- ALE gdy tak sobie klikalem z jednego na drugie na zmianę, to: czasami ten szum zaskakuje o polowe niższy.

Mocne co? Mogę nagrać filmik żeby udowodnić. Dalej sprawdziłem czy zmienianie kanałów może tez przełączyć poziom szumu (może ten wyższy poziom może sie pojawić tylko na chwilę po wybraniu trybu?). Wynik: przełączanie kanałów może przełączyć tryb szumu w obie strony.

Co z tym zrobić? :/
 

damian820927

New member
Bez reklam
Powiem tak (cisco) z UPC to straszny badziew jakość obrazu dla mnie go dyskwalifikuje...
Pożycz inny dekoder UPC najlepiej Philipsa od znajomego jeśli masz taką możliwość i sprawdź to.
 

bonku5

New member
Mam podobny problem, natomiast już go zdiagnozowałem. Wykonywałem test z wielu źródeł: telewizja n, cd, usb itd. Zawsze ten cholerny szum..

Co się okazało po wykonaniu resetu ustawień itp. Amplituner i tak daje szum. Jest bardzo głośny na wszystkich "programach rozbudowanych" i można go podzielić na 3 poziomy:

Bardzo duży, przeszkadzający w filmie (w dialogach słychać szum biały w tle)

- PLII
- NEO6
- THX MUSIC
- ORCHESTRA
- UNPLUGGED
- STUDIO-MIX

Dużo mniejszy poziom szumu, ale nadal słyszalny:
- STEREO
- ALL CH STEREO

Brak szumów:
- PURE AUDIO
- DIRECT

Zdiagnozowałem to na kilka sposobów:
1) tv n - wybierając kanał zakodowany gdzie nie ma nadawanego dźwięku, pozostałe kanały również (szum słyszalny w momencie ciszy)
2) wybrana opcja np. PC na amplitunerze gdzie nie jest podłączone źródło.
3) USB - nagranie w pliku FLAC (wybrałem Możdżera), gdzie szumy wręcz przeszkadzają.

Ustawienie głośności na poziomie 70 do 90% generuje szum słyszalny daleko od sprzętu. W skrajnym przypadku w innym pokoju.

W związku z tym wybrałem się do sklepu gdzie kupiłem sprzęt, z prośbą o możliwość wykonania testu na podobnych ustawieniach na innym egzemplarzu.
Wniosek prosty, mam urżnięty sprzęt nadający się do wysyłki na gwarancję.
Inny model, po ustawieniu na 90-100% generował szum słyszalny po przyłożeniu ucha do głośnika, a nie jak u mnie słyszalny na kilka, kilkanaście metrów.

Ciekawe co mi odpowie serwis...
 

irnus

New member
Black ninja co rozumiesz przez kalibracje?

Ps mam zmiar sprawdzić jak na to wpływa dynamic eq. Bo dynamic volume miałem wyłączone a byłoby bardzo dobrym wytlumaczeniem problemu. Nie palę sie do tego, bo po wyzerowaniu podbicia trebli i daniu volume w dekoderze UPC na max szum jest dość niewielki (on rośnie wraz z volume w onkyo dlatego pobicie volume w sygnale doprowadzanym do onkyo pomaga).

Sprawdziłem. Przyczyną jest właśnie DYNAMIC EQ. Po jego wyłączeniu szum w wypas-trybach spada tak, ze przestaje przeszkadzać (jeszcze sie pobawie żeby sie w nie-przeszkadzaniu upewnić).

Także to logiczne: dużo elementów w torze płyta cd - glosniki powoduje szum (Dynamic EQ + audyssey + dolby 3d itp.).

Do filmów dynamic EQ sie w ogóle nie nadaje (bo po co, żeby podbić basy w rykocie silnika?). Jednak dynamic volume już tak, a okazuje sie ze volume automatycznie włącza EQ. Także jak ktoś chce dynamic volume, powinien odtwarzać dźwięk taki jak w nagraniu (np. na plycie bluray, raczej nie potrzeba tego podrasowywac).

Do muzyki -- cóż trzeba wybierać -- upiekszacz EQ czy 3D.

Jeszcze sprawdze czy dalej jest ten efekt losowych dwóch poziomów szumu. Możliwe, ze to był efekt dynamic EQ, ktory dynamicznie dobieral podbicie częstotliwości.

Odezwiesz sie do serwisu? Ja tez zamierzam. Ciekawe co powiedzą.

PS. Przy okazji zauważyłem upiekszacz music optimizer ktory fajnie działa a nie dodaje szumow.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

FaRa0n

New member
Hej,
mam kablowkę UPC. Dziś oglądałem filmy i po raz pierwszy bawiłem sie trybami dźwięku przestrzennego. Zauważyłem bardzo głośne, stałe szumienie w tle w trybach:
- Theater Dimensional,
- TV Logic
- inne, najmniej w trybach Direct i THX

T-D szumi najmocniej, itd. Czy tak musi być? To jakaś dyskwalifikacja.. Dałem podbicie trebli na 0, glosnosc w dekoderze UPC na maksa ale szum jest. Mniejszy ale jest.


Wejdź w ustawienia swojego amplitunera, wybierz w menu Hardware Setup, następnie w HDMI i w opcji AudioTV Out ustaw na off. Daj znać czy pomogło.
 

bonku5

New member
Ja już chyba przetestowałem wszelkie możliwe ustawienia.. Powyłączałem audyssey itp to ciut lepiej, ale nadal na przestrzennych programach jest szum. Będę musiał wysłać do serwisu, ale nie mogę się zebrać narazie.

Moim zdaniem nie jest to sprzęt za 500pln więc nie powinno tak być.
 

nielot

Member
I jak ? Dalej szumi ? Bo do mnie wlasnie jedzie 609. Mam rozumiec ze jesli zrezygnuje z kalibracji i upgare'ow softu to problemu nie bedzie?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie powinno nic szumieć. Ja w 608 nic takiego nie zauważyłem, jedynie w trybie 2.0 (mp3) jak włączyłem tryb Neo 6 to trochę zaczęły trzeszczeć kolumny efektowe. Siedzę 1,5 m od kolumn i czy słucham cicho czy głośno to żadnych szumów nie słyszę. Ja mam podpięte tylko DVD kablem optycznym. Na waszym miejscu sprawdził bym dobrze kable. Dynamic volume i EQ jak najbardziej się u mnie sprawdza, bez tego dźwięk jest cichszy i mniej dynamiczny.
 

ndo

New member
zadnych szumow traszkow ani znieksztalcen byc nie moze czy to w trybe stereo czy w kinie. Sprawdzcie glosniki pozamieniajcie miejscami czy jest tak dalej znalezc przyczyna moze w kablach. jesli problem ewidentnie bedzie na koncowce to wyslac do serwisu. nie ma mowy o niczym co nie jest normalne
 

lubomirt

New member
Czy ktoś wysłał sprzęt do serwisu albo odebrał( czy uwzględniono te szumy jako wadę, ewentualnie czy naprawiono)?. U mnie jest ten sam problem dodam że przy ustawieniach gło. 83% w DD szumi nie do wytrzymania, jest na tyle wyraźny i słyszalny że to musi być jakaś usterka, zastanawiam się nad wysyłką sprzętu do serwisu. we wszelkich konfiguracjach i ustawieniach występuje, jedynie w Pure i Direct jest ciszej ale nadal jest słyszalny i to wyraźnie w odległości 3.5 m. Tragedia w filmach DD w scenach kiedy wszystko milknie jest denerwujący SZUM połączony z GWIZDEM
 

Ethar

New member
A może problemem nie jest amplituner, a coś innego. Próbowałeś zmienić kable, a co za tym idzie końcówki? Aktualizowałeś soft amplitunera? Może masz możliwość podłączenia kolumn pod inny sprzęt, czytaj amplituner?
 

lubomirt

New member
Coraz bardziej utwierdzam się że sprzęt pojedzie do serwisu, zmieniałem przewody, słuchałem z rożnych źródeł (N, BR,XBOX) i to samo, po Nowym Roku ampli jedzie do serwisu bo teraz coś na święta trzeba słuchać.

Na koniec małe spostrzeżenie gdy gło. na max i poruszam się po menu Onkyo to słychać jak zmienia się "częstotliwość" szumu, np. jak wcisnę przycisk setup to inaczej szumi, jak wyjdę z ustawień to szumi jak przed wciśnięciem setup, mam nadzieje że zrozumiałe.

Co do podłączania pod inny sprzed możliwość mam, ale efekt pewnie będzie taki ze na starym ampli OK
 
Ostatnia edycja:
Do góry