Stereo zamiast kina

Pieniu75

New member
Witam
piszę kolejny raz tym razem w dziale stereo, wczesniej byłem prawie zdecydowany na kino domowe jednak po przemysleniu sprawy zdecydowałem że wolę dobre stereo a w przyszłości może kino. Salon połączony z aneksem kuchennym - razem ok 24-25m. Budżet tak 3tys max 3,5tys im mniej tym lepiej. Muzyka głównie rock , metal(np deep purple, led zepellin, metallica) muzyka instrumentalna gitarowa ale i spokojniesza klasyczna. Po lekturze różnych for internetowych skłaniałbym sie do wzmacniaczy Denona - starsze konstrukcje np PMA 860, lub PMA 1060 (ile ewentualnie warto dać za te modele 860, 1060?), ewentualnie PMA 920, 925, Marantz PM - 80. Odsłuch tych modeli raczej niemożliwy musiałbym kupić w ciemno, opierając sie jedynie na tym co przeczytałem w necie. I teraz pytanie czy warto pchac sie w te starsze modele czy lepiej kupic cos nowszego, jesli nowsze to jakie? Co do kolumn to chce cos nowego biore pod uwage Paradigm Monitor 7v6 lub 9v6. jakie inne kolumny polecilbyście do odsłuchu. moze roth Oli 40 lub Monitor Audio BX5 , bx6? Prosze o rady co do wyboru wzmacniacza oraz kolum. Z góry dziekuje i pozdrawiam
 

Pieniu75

New member
Ciągle zastanawiam sie nad wzmacniaczem czy warto brać używane starsze modele choć wyższej klasy, czy może coś z nowych? ewentualnie na jakie nowe zwrócic uwagę? czy np taki Denon PMA 710AE jest warty uwagi? a moze coś z HK np HK980? jaK mają sie te wzmacniacze do tych starszych wymienionych konstrukcji (Denon 860, 1060, 920)? czy róznica w brzmieniu jest bardzo duża? przypomnę że tych starszych nie będę miał możliwości odsłuchu.
 

mrosi

Member
Poprę w praktycznie całej rozciągłości to, co napisał don111. Sam zmieniłem kino Denona na zestaw stereo Denona, przy czym bez zmian pozostały kolumny. Pierwotnie zakupione z myślą o KD (MA BX6 + BX2 + BXC), pozostały przy stereo w zestawie 2 x 2 (jedne jako A, drugie jako B, przy oglądaniu filmów w ustawieniu A+B). Na minus - nie ma aż takich efektów jak w KD. Na plus - jakość i czystość dźwięku, nawet przy oglądaniu filmów, bezkonkurencyjna w stereo.
Sprzętu używanego nie ma się co bać. Wystarczy kupić z zaufanego źródła. Ja osobiście kupiłem zestaw Denona: wzmacniacz PMA-980R, odtwarzacz CD DCD-1015 i tuner TU-580RD. Teraz na nowo odkrywam płyty z muzyką, które dotychczas odsłuchiwałem na zestawie KD (a podkreślę, że miałem w miarę przyzwoity zestaw, również Denona). Żałuję tylko, że zrobiłem to tak późno... ;)
 

Pieniu75

New member
A co byscie powiedzieli o takim połączeniu: wzmacniacz Denon PMA 860 oraz kolumny Monitor Audio RX6 ? Kolumny z troche innego pułapu cenowego niż wcześniej proponowane, ale chodzi mi o to czy zgrywałyby się z tym wzmacniaczem oraz czy pasują do muzyki rocowej?
prosze o odpowiedź
pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
na taki metraż - nie warto, RX6 będą za słabe a różnica między BX jest znikoma (choć trochę inaczej są zestrojone)
inna sprawa że w cenie RX, zaczyna się wybór z moim zdaniem lepiej grających kolumn innych marek
jeśli chodzi o wzmacniacz Denon 680 - to nie znam tego modelu, ale generalnie im nowsza seria - tym dźwięk coraz gorszy niestety, w przypadku tej marki
680 jest dobry model ale Harmana, tego bardzo polecam, gra znakomicie z MA BR/BX, warto rozważyć też Sansui (albo raczej - przede wszystkim Sansui ;))
 

mrosi

Member
W Denonie, jeśli poczytasz po forach, to dobre opinie zbierają wzmacniacze z serii 8xx i wyższe. Na tę chwilę można je kupić od 500 złotych wzwyż (na wiadomym portalu ;P ). Modele powyżej 9xx to już wyższa półka. Sprzęt jest, powiedzmy, wiekowy, ale tak jak napisał don111: im nowszy sprzęt, tym gorzej z jakością dźwięku. Między innymi dlatego ja zdecydowałem się na używany sprzęt. Z kolumnami również nie pchałbym się w serie wyżej niż BX. Możesz jeszcze popatrzeć za kolumnami Usher. Prawdę powiedziawszy w życiu nie pomyślałbym, że kolumny w tym przedziale cenowym (~4k za fronty Usher v602) mogą oferować taki dźwięk.
 

Pieniu75

New member
z tymi RX 6 to zapytałem sie dlatego że znalazłem używane, taniej niz BX6, jeszcze na gwarancji, i tylko dlatego wziąłem je pod uwagę,a i tak wszystko roztrzygnie sie po odsłuchu.
 

Pieniu75

New member
witam ponownie
kilka dni temu byłem na odsłuchu, kolumny jakie wybrałem do odsłuchania to właśnie Roth oli 40, Paradigm Monitor 9v6 oraz miały być MA BX6 ale się właśnie sprzedały i w zamian były BX5. Wzmacniacz jakis Nad ( nie wiem dokładnie jaki model ale cos ok 1500zł) oraz Marantz 5004. Sam odsłuch myślałem że bedzie inaczej wyglądał, myślałem ze wszystkie kolumny będa podłączone a ja będę przełączał dźwięk pomiędzy nimi jakimś switchem. Wtedy łatwiej było by mi ocenić różnice w dźwięku. Wcześniej tak własnie słuchałem w jednym z marketów i róznice miedzy kolumnami były słyszalne. Tutaj sprzedawca przełączał mi kable po wysłuchaniu kilku utworów. Dla mnie różnice było cięzko wychwycić, ale to co udało mi sie zauważyć to Paradigmy wyraźnie maja taką ostrą górę - dla mnie za ostrą choć bas mi się podobał. BX 5 były takie jakby za miękkie do muzyki którą przesłuchiwałem (rock: Satriani, Metallica, Audioslave). W moim zestawieniu wygrały tu Roth Oli 40-fajny bas, góra nie świszcząca jak w Paradigmach, i do tego najtansze w tym zestawieniu. Jeśli nie będę miał innych kolumn jeszcze do przesłuchania to wybiore właśnie Rothy.
 
Do góry