stereo do 25m2

zodzak

New member
Witam szanownych forumowiczów,
Od pewnego czasu śledzę forum w związku z chęcią wymiany mojego leciwego już sprzętu stereo. Na tę chwilę posiadam starą wieże stereo Technicsa (amplituner SA-GX130, digital sound processor SH-GE90 oraz CD Player SL-PS50) wraz z głośnikami Sony SS-X5, które uzupełnione są od czasu do czasu głośnikami Koda KF225S. Całość rozstawiona na powierzchni 25m2 w prostokącie 5,5 na 4,5 metra. Monitory wiszą w narożnikach pod sufitem na przeciwległej ścianie od podłogowych Sony, które to stoją przy ścianie na wprost słuchającego (mam nadzieję, że nie namieszałem).
To wszystko chciałem zmienić na sprzęt HK lub Marantz. Co byście polecili tak aby zamknąć się w kwocie do 6-7tys?
Ja przeglądając forum oraz sklepy ze sprzętem wytypowałem następujące marki i modele:
Amplitunery (kolejność przypadkowa)
1. HK 3490
2. Marantz PM 7004
3. Onkio TX 8050
4. Yamaha RS 700
5. Advance Acoustic MAP 102

Typując amplitunery ważnym dla mnie była ilość wejść do niego. Oprócz CD chciałbym do niego jeszcze podłączyć TV, SAT, DVD i odtwarzacz multimediów.

Kolumny muszą mieć jedno ograniczenie a mianowicie nie mogę ich odsunąć od ściany o 70 cm a jedynie o 10 i to maksymalnie.

Kolumny (kolejność przypadkowa)
1. Klipsch RF 62
2. Paradigm Monitor 11v7
3. Roth Oli 40? (to wybór po lekturze tego forum :) )

Sam nie wiem jak się zgrają te amplitunery z tymi głośnikami bo nie bardzo mam gdzie odsłuchać takiej kombinacji. Może ma ktoś doświadczenie z takimi kobinacjami to z miłą chęcią posłucham ich opinii. Jeszcze lepiej byłoby jakby wypowiedział się ktoś kto kiedyś był "uzależniony" od sprzętu Technicsa, bo powiem szczerze, że ma on swoje specyficzne brzmienie. A może zaproponujecie mi jeszcze coś innego?
Co do CD to albo zostanie Technics albo będę jeszcze czegoś szukał. Jeżeli macie jakieś propozycje to także proszę o wskazówki.
 

adamllca

New member
Bez reklam
jak stereo to wzmak ponadto w twoim przypadku powinno sie ograniczyc poszukiwania do kolumn przednim bas reflexem
 

zodzak

New member
a jakie kolumny byś proponował, bo wszystkie jakie do tej pory miałem na myśli mają tylny bas reflex
A ten HK którego posiadasz nie poleciłbyś do odsłuchu stereo?
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
jakiej muzyki słuchasz ? czego oczekujesz od kolumn, co lubisz a czego nie (bas, góra łagodna/ostra, brzmienie dynamiczne czy spokojniejsze itd)
 

zodzak

New member
Nie bardzo umiem wyrazić moich oczekiwań w taki sposób jak tu co niektórzy opisują parametry dostępnych kolumn. Będę się bardzo starał ale proszę o wyrozumiałość :)
Słucham różnego rodzaju muzyki zaczynając od nowoczesnej (Tiesto, Mark Schullz itp) poprzez stare kawałki typu Sisters of Mercy czy Tracy Chapman a na Norah Jones kończąc, także przekrój dość szeroki. Od muzyki elektronicznej po lekki jaz przez pop i rock.
W głośnikach lubię głęboki, niski (wręcz potężny) bas ale nie za twardy (mam na myśli taki pudełkowaty - to mnie drażni). Lubię słyszeć także górę co obrazuje się tym, że teraz na moim korektorze te partie mam podciągnięte ostro do góry. Nie lubię jak głośniki grają mocno środkiem. Kiedyś odsłuchiwałem w jakimś sklepie nie dla idiotów kilka par głośników między innymi KEF i Klpisch i stwierdziłem ze brzmienie Klipsch-ów jest dla mnie ładniejsze. Nigdy nie oceniałem dźwięku z głośników jako spokojne czy dynamiczne ... ale po zastanowieniu się nad tym stwierdzam, że właśnie dynamiczne brzmienie to jest to co lubię :)
 

maniekn274

New member
Bez reklam
no to kup klipsch do tego hk3490+hd980 i git.kasy starczy wejść dużo w tym 2 cyfrowe,2 na suba,i radyjko ale ja bym je trochę więcej odsunął od ściany i jeszcze na kabelki styknie
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

zodzak

New member
widzę, że masz taki zestaw ... możesz powiedzieć jakie są jego mocne a jakie słabe strony? Oczywiście subiektywnie Twoim zdaniem, bo każdy pewnie inaczej by to ocenił. Jak daleko masz odsunięte te głośniki od ściany?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

maniekn274

New member
Bez reklam
na pewno moc hk jest odpowiednia i nie zawyżona,bas jest extra,mięsisty,taki jaki lubię,moim zdaniem hk z klipsch to dobre połączenie,mechanizm w hk980 przy płytach wypalanych na kompie trochę głośno pracuje,ale przy płytach oryginalnych jest ok,sam nie mam pojęcia czemu tak się robi i nie na każdym utworze,kolumny 50cm od ścian na granitach,wad narazie nie zauważyłem.ale koniecznie posłuchaj bo akustyka pokoju dużo robi,mój też ma 25m2 4,8 na 5,20
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

zodzak

New member
a jak wpływa przysunięcie głośników do ściany? Bas zanika czy tylko słabnie. A jeżeli słabnie to o ile? Można to skorygować np podkręceniem basu we wzmacniaczu?
 

maniekn274

New member
Bez reklam
wręcz przeciwnie,potęguje się ale jest mniej kontrolowany,ale nie każdy to może wychwycić,od pomieszczenia dużo zależy w którym grają.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

zodzak

New member
a jak jest z wysokimi tonami w Twoim zestawie? Jest ok czy można byłoby lepiej? A może masz odczucie, że jest ich za dużo?
 

maniekn274

New member
Bez reklam
góra jest dość ostra to fakt ale mnie nie męczy,zawsze można trochę uciąć potencjometrem ale i tak zawsze mam trochę poza połowę tzn poza 0 dlatego trzeba usłyszeć czy taki dzwięk ci odpowiada.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

zodzak

New member
Teraz w tym moim starym zestawie górę też mam lekko przerysowaną także określenie "za ostra" pewnie nie będzie mi przeszkadzało. A wiesz może czym rożni się HK 3490 od HK3390? Bo różnica cenowa jest znaczna.
 

Bepeh

New member
hk 3490 i kolumny z bass relfex z przodu

gdzies testowana byla i dobrze wypadla konfiguracja 3490 z Audio Academy Phoebe III.
bas refleks z przodu maja Xavian gran colona (droższe)
wyzej cenowo Monitor RX 6 i RX8, Polk Audio (bardzo fajne ale duze glosniki)
można poszukać obudów zamknietych lub z bas relfeksem w dół... tutaj jest polska firma ktora produkuje bardzo ladne kolumny z bass relfeks w dół cena ok 3,2TPLN za parę ale uciekła mi nazwa.
 

maniekn274

New member
Bez reklam
Teraz w tym moim starym zestawie górę też mam lekko przerysowaną także określenie "za ostra" pewnie nie będzie mi przeszkadzało. A wiesz może czym rożni się HK 3490 od HK3390? Bo różnica cenowa jest znaczna.
moc,2 wejścia cyfrowe,virtual speakers poczytaj w specyfikacjach
 

Poles

New member
Mam obecnie rothy 40, i powiem szczerze po tym co pisali spodziewałem sie czegoś lepszego, graja z harmanem i naprawdę oprócz bardzo solidnego basu nic ciekawego nie pokazują.
 

don111

Banned
pomijając kwestię gustu, no to ja jestem bardzo ciekawy, jakie te lepsze podłogówki od nich słyszałeś w cenie tak do 3 tys :)
chętnie się nimi bliżej zainteresuję

@zodzak
jeśli lubisz podkręconą górę to dobry kierunek z Klipsch/Paradigm (choć na dobrą sprawę Roth 40 i podobnie grające też mogą mieć sporo góry, ale jest ona bardziej analogowa, dłużej wybrzmiewająca a nie tak ostra/dynamiczna)
tylko te modele nierówne, RF62 to odpowiednik 9v7, 11v7 są bliższe RF82... na wysokie 25m mogłyby już być te większe, jeśli lubisz mocniejsze uderzenie i masz z tyłu i boku minimum po pół metra do ściany
jednak wzmacniacz też nie może być byle jaki do nich, raczej na pewno powinno to być coś lepszego/mocniejszego od amplitunerów Harmana, HK 980 to minimum, to nie jest dobry wzmacniacz ani specjalnie mocny, ale niestety, te lepsze i wydajniejsze zaczynają się dopiero od ok 2,5 tys.
 
Ostatnia edycja:

adamllca

New member
Bez reklam
kolego zodzak jak sie domyslam na korektorze masz V zrobiona wiec bierz klipsche bedziesz zadowolonya jesli cos bardziej uniwersalnego to roth oli40 a moze 50 graja dobrze , bass potezny, gora zadawalajaca a w razie czego masz korektor tylko te 25m2 , u mnie oli 50 w 20 m2 wypadly nie ciekawie
 

zodzak

New member
pomijając kwestię gustu, no to ja jestem bardzo ciekawy, jakie te lepsze podłogówki od nich słyszałeś w cenie tak do 3 tys :)
chętnie się nimi bliżej zainteresuję

@zodzak
jeśli lubisz podkręconą górę to dobry kierunek z Klipsch/Paradigm (choć na dobrą sprawę Roth 40 i podobnie grające też mogą mieć sporo góry, ale jest ona bardziej analogowa, dłużej wybrzmiewająca a nie tak ostra/dynamiczna)
tylko te modele nierówne, RF62 to odpowiednik 9v7, 11v7 są bliższe RF82... na wysokie 25m mogłyby już być te większe, jeśli lubisz mocniejsze uderzenie i masz z tyłu i boku minimum po pół metra do ściany
jednak wzmacniacz też nie może być byle jaki do nich, raczej na pewno powinno to być coś lepszego/mocniejszego od amplitunerów Harmana, HK 980 to minimum, to nie jest dobry wzmacniacz ani specjalnie mocny, ale niestety, te lepsze i wydajniejsze zaczynają się dopiero od ok 2,5 tys.

Niestety nie mam takiej możliwości aby odsunąć kolumny od ściany o pół metra. Jedynie co mogę zrobic to odsunąć je o max 10cm biorąc pod uwagę ich głębokość to i tak będą już narażone na wchodzących do pokoju mieszkańców. A jakie wzmacniacze miałeś na myśli powyżej tych 2,5 tys?
 

zodzak

New member
kolego zodzak jak sie domyslam na korektorze masz V zrobiona wiec bierz klipsche bedziesz zadowolonya jesli cos bardziej uniwersalnego to roth oli40 a moze 50 graja dobrze , bass potezny, gora zadawalajaca a w razie czego masz korektor tylko te 25m2 , u mnie oli 50 w 20 m2 wypadly nie ciekawie

Może nie do końca V ale takie U jak najbardziej ;) Przy czym średnie tylko lekko obniżone. A czego brakowało tym Oli 50?
 
Do góry