Sprzęt audio do mieszkania

martinez1

New member
Witam,

Chciałbym poradzić się w temacie zakupu sprzętu audio do mieszkania. Najpierw może przedstawie jak wygląda pomieszczenie. Najlepiej sytuacje opisze załączony obrazek (rzut001.png - rzut izometryczny pokoju).
Parametry:
* pokój: 377 cm x 470 cm = ~18 m^2
* szafki: dłuższa (z tv) dług. 150 cm, krótsza (pod amp) 100 cm, głeb. 60 cm
* max wysokość kolumn stojących na szafkach do wiszących gablotek: 84 cm
* przestrzeń na subwoofer na ziemi obok szafek: 32 cm (szer.) x 60 cm (gleb.)
* na tylnej scianie pokoju sa gniazdka na 2 tylne kolumny - przy okazji pytanie czy jeśli gniazdko wyglada jak na zdjęciu (gniazdo.jpg), ale tylko jedna para czerwony/czarny jest podłączona to wystarczy by podłączyc kolumny?
Rozeznanie w temacie dźwieku zacząłem robić dopiero po kupnie mebli i teraz juz wiem, ze powinienem był zaplanować miejsce na kolumny na ziemi. Na razie jednak chce zostawic meble jak są i może w przyszlosci przemeblowac. W związku z tym nie chce na razie zbyt wiele inwestować. Ewentualnie może warto byłoby na razie zainwestować w takie kolumny przednie, które po przemeblowaniu nadawałyby sie na tył (monitorki?).
Chciałbym złożyc jakiś zestaw 5.1 przy czym fajnie byłoby jakby przednie kolumny były lepsze tak by móc słuchać też muzyki. Na razie w 2 miejscach rekomendowano mi kolumny Harman Kardon 60 BQ (~2500 pln) i amplituner Yamaha RX-V373 (~1000 pln) i mniej więcej tyle chciałbym wydac (+/- 1000 pln). Filmy i muzyka odtwarzane byłyby z jakiegoś urządzenia Media Center w rodzaju Raspberry Pi i/lub laptopa.
Charakterystyka: muzyka 60% / film 40%. Najczęściej muzyka rockowa.
Dzięki za wszelkie rady.

P.S. Widzę, że nie mogę dodać obrazków ani linków. Jakby co znajdują się one pod poniższymi adresami:
imageshack.us/a/img252/3278/rzut001.jpg
imageshack.us/a/img191/2290/gniazdotp.jpg

 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Jak w takiej ilości chcesz słuchać muzyki to trzeba wstawić większe kolumny i lepszy amplituner.
 

martinez1

New member
Dzieki za odpowiedz. Troche bylem zajety, ale wracam do tematu.
Wstepnie zainteresowaly mnie do przodu kolumny Chario Lynx ze wzgledu na to, ze przy dobrej jakosci posiadaja gumowe "nozki", ktore wedlug sprzedawcy powinny niwelowac ewentualny efekt rezonansu po postawieniu ich na szafce RTV (np. dysk zewnetrzny usb 3,5'' postawiony na tym meblu potrafi czasem rezonowac).
Mam jednak problem z wyborem amplitunera. Zdaje sie, ze te glosniki sa dosyc "wymagajace" i do dobrej jakosci dzwieku przydalby sie jakis lepszy amplituner/wzmacniacz stereo. Zaproponowano mi Cambridge Audio Azur 351R, ale o ile spelnia wymog jakosci o tyle po spojrzeniu do specyfikacji wyglada na to, ze jest ubozszy w funkcje, np. wspiera mniej codecow (Dolby Digital Plus, Lossless Dolby True HD, DTS-HD High Resolution, DTS-HD Master Audio) niz kosztujacy ok. 1000 pln HARMAN KARDON AVR 158, ktory wspiera dodatkowo Dolby Digital, Dolby Prologic, Dolby ProLogic II, Logic 7. Nie mam pojecia jak to sie przeklada na pokrycie rynku filmow/clipow audio, ale wolalbym sie nie rozczarowac przy tak drogim zakupie.
Wspomniany HARMAN KARDON nie wchodzi jednak w gre, bo nie posiada niezbednych do obsluzenia kolumn Lynx analogowych wyjsc 5.1/7.1.
Ewentualnie sugerowano mi wzmacniacz stereo Cambridge Audio Topaz AM 5, ale nadal musialbym kupic do kina domowego jakis amplituner kompatybilny z tym wzmacniaczem.
Mam, wiec prosbe o porade jaki amplituner nadalby sie do kolumn Lynx (czyli z wyjsciami analogowymi audio 5.1/7.1), wzglednie bylby kompatybilny ze wzmacniaczem stereo Topaz AM 5 (chociaz nie jestem pewny czy z kolei wzmacniacz i amplituner roznych marek nie prezentowaly by sie brzydko).
Dodatkowo chcialbym sie poradzic na temat opinii, ze kolumny Lynx (+2 satelitki do tylu) dadza tak dobry efekt kina domowego, ze kupno glosnika centralnego oraz subwoofera byloby zbedne.
 

woytaski

New member
Bez reklam
Pisząc kolumny Lynx masz na myśli Chario Constellation Lynx, w cenie ~1890 PLN za sztukę?
To nijak nie zamknie Ci się budżet przy założeniu 2+2 + amplituner... :(


Wysłane przez Tapatalk
 

WiTT

New member
Bez reklam
Wstepnie zainteresowaly mnie do przodu kolumny Chario Lynx ze wzgledu na to, ze przy dobrej jakosci posiadaja gumowe "nozki", ktore wedlug sprzedawcy powinny niwelowac ewentualny efekt rezonansu po postawieniu ich na szafce RTV (np. dysk zewnetrzny usb 3,5'' postawiony na tym meblu potrafi czasem rezonowac).
Takie gumowe nóżki to można kupić w dowolnym sklepie budowlano-remontowym za kilka zł :)

Mam jednak problem z wyborem amplitunera. Zdaje sie, ze te glosniki sa dosyc "wymagajace" i do dobrej jakosci dzwieku przydalby sie jakis lepszy amplituner/wzmacniacz stereo.
No raczej, Chario mają 4ohm/87db. Jeśli ampli (5.1), to raczej mocny, wzmak stereo powyżej najtańszych da radę.

Zaproponowano mi Cambridge Audio Azur 351R, ale o ile spelnia wymog jakosci o tyle po spojrzeniu do specyfikacji wyglada na to, ze jest ubozszy w funkcje, np. wspiera mniej codecow (Dolby Digital Plus, Lossless Dolby True HD, DTS-HD High Resolution, DTS-HD Master Audio) niz kosztujacy ok. 1000 pln HARMAN KARDON AVR 158, ktory wspiera dodatkowo Dolby Digital, Dolby Prologic, Dolby ProLogic II, Logic 7. Nie mam pojecia jak to sie przeklada na pokrycie rynku filmow/clipow audio, ale wolalbym sie nie rozczarowac przy tak drogim zakupie.
Radzę pogłębić wiedzę na temat dekoderów Dolby i DTS. Poza tym chyba coś słabo zgłębiłeś specyfikację CA 351R:
Azur 351R AV Receiver for Home Theatre Surround Sound
Dekodery DTS:

DTS Neo:6
DTS 96/24
DTS-HD High Resolution Audio
DTS-HD Master Audio
DTS Digital Surround

Dekodery Dolby:

Dolby Digital
Dolby Digital Plus
Dolby TrueHD
Dolby ProLogic IIx


Wspomniany HARMAN KARDON nie wchodzi jednak w gre, bo nie posiada niezbednych do obsluzenia kolumn Lynx analogowych wyjsc 5.1/7.1.
hmm?????

Ewentualnie sugerowano mi wzmacniacz stereo Cambridge Audio Topaz AM 5, ale nadal musialbym kupic do kina domowego jakis amplituner kompatybilny z tym wzmacniaczem.
W takiej konfiguracji amplituner musiałby mieć pełne wyjścia PRE-OUT. Zaś zamiast Topaza bym szukał wzmaka z wejściem MAIN-IN, czyli z możliwością rozłączenia sekcji przedwzmacniacza z końcówką mocy.

Dodatkowo chcialbym sie poradzic na temat opinii, ze kolumny Lynx (+2 satelitki do tylu) dadza tak dobry efekt kina domowego, ze kupno glosnika centralnego oraz subwoofera byloby zbedne.
Konfiguracja 4.0? Centralny w kinie do filmów jest wg. mnie niezbędny. Można się obejść bez subwoofera, ale 5.0 to raczej minimum.
 

martinez1

New member
Doczytalem o dekoderach i z tego co rozumiem wspomniany Cambridge Audio powinien dac rade.
W takim razie na te chwile sklaniam sie ku nastepujacej konfiguracji (uzupelnieny ewentualnie o centralny):
amp: Cambridge Audio Azur 351R
kolumny front: Chario Constellation Lynx
kolumny tyl: Cambridge Audio Minx11
Prosze o opinie i sugestie biorac pod uwage:
profil: 60% muzyka (glownie rock) / 40% filmy
kolumny przednie musza byc podstawkowe
jakosc muzyki: Spotify High Quality (podobno 320 kbps) + mp3
zrodlo dzwieku: laptop
pomieszczenie: ~18 m^2
budzet: do 7500 (taka mam oferte za powyzszy zestaw)
Dzieki.
 

WiTT

New member
Bez reklam
Dosc oryginalne polaczenie, chyba jeszcze takigo tu nie bylo. Najlepszym kryterium w tym wypadku brdzie Twoje ucho. Jesli w tym przedziale cenowym odsluchales tez inne konfiguracje, to przy wyborze sugerowalbym sie tym co uslyszalem i co mi sie spodobalo.

Pozdrawiam :)
 
Do góry