Skradziona konsola czy można namierzyć?

laiq

New member
Witam, z góry uprzedzam, że moje pytanie może być trochę dziwne. Otóż skradziono mi konsolę :( zastanawiam się czy jest jakaś możliwość namierzenia jej jeśli zostanie podłączona do Internetu? Z góry dzięki za odpowiedzi.
 

Bambolo82

Banned
Zapytaj na Policji. Chyba są jakieś techniki identyfikacji urządzenia o ile jest ono podłączone do Internetu. Policja łapie pedofili i piratów chyba w ten sposób.

Przykro mi z powodu rabunku. :(
 

arsenal

Moderator
VIP
Jak masz spisane gdzieś jej numery seryjne a najlepiej na karcie gwarancyjnej czy fakturze zakupu to jest delikatna nadzieja we współpracy z Policją. Warto wtedy też sprawdzać aukcje na allegro z podejrzanie wyglądającą okazją i prosić sprzedawcę o dokładne fotki. Mnie skradziono pierwsze Playstation dawno temu. Współczuję kolego.:(
Nikt z Sony nie zablokuje tej konsoli czy ją namierzy. Na to nie licz.
 

Bambolo82

Banned
Tak. Arsenal dobrze pisze. Akurat ja ostatnio zastanawiałem się nad zakupem używanej PS3 na allegro (w końcu kupiłem w Saturnie nową). Zadzwoniłem na kilka ogłoszeń. Na allegro często są jakieś podejrzane aukcje, gdzie sprzedają PS3 bez opakowania, bez paragonu, bez instrukcji, bez karty gwarancyjnej, bez części kabli. Zupełnie jak wyniesiona nie wiadomo skąd.

Jak się pytalem dlaczego nie ma pudełka albo dokumentacji, to sprzedawcy bełkotali coś, że "kolega nie oddał" albo "że gdzieś schowane" itd. Zniechęciło mnie to.

Przydałyby Ci się wtedy numery seryjne twojej konsoli (poszukaj na opakowaniu i dokumentacji, której pewnie złodziej Ci nie wyniósł).

Tyle że są tam setki aukcji, no ale przynajmniej przeglądaj aukcje używanych konsol PS3 ze swojego województwa. Zrób inwentaryzację, czego Ci złodziej nie wyniósł od twojego kompletu PS3 (opakowanie, kable, instrukcje itd.) i poszukaj aukcji w których akurat brakuje tych akcesoriów. Oglądaj też fotki.

A nóż się uda...
 
Ostatnia edycja:

pejotpe

New member
Bez reklam
W teorii

można by było wyśledzić MAC adres (chociaż trzeba by mieć dużo szczęścia) - współpraca z policją - są już jednostki, które się zajmują takimi rzeczami (chociaż raczej powiązanymi z przestępstwami typowo internetowymi, a nie kradzieżą). Zapisałeś MAC Twojej konsoli?
 

dienekes' shade

New member
laiq napisał:
Witam, z góry uprzedzam, że moje pytanie może być trochę dziwne. Otóż skradziono mi konsolę :( zastanawiam się czy jest jakaś możliwość namierzenia jej jeśli zostanie podłączona do Internetu? Z góry dzięki za odpowiedzi.

Jest. W USA (no właśnie...nie w Polsce) policja namierzyła skradzioną konsolę za pośrednictwem internetu. Historia była o tyle ciekawa, że skradziona konsola została sprzedana niczego nieświadomej kobiecie, którą nabyła plejkę jako prezent dla swojego narzeczonego. Gość dostał wyśnioną (choć używaną) Czarnulkę, a w pare dni później, ugościł u siebie panów policjantów.

Więcej informacji u źródła:

http://www.ps3fanboy.com/2008/08/11/stolen-ps3-tracked-through-psn/

Pozdrawiam i współczuję Koledze :(
 

laiq

New member
Niestety w naszym kraju ciężko współpracuje się z policją, póki co czekam na list, w którym napisane biedzie, że śledztwo zostało umorzone. Konsole praktycznie wynieśli mi całą zostało tylko pudełko nawet kabel HDMI zabrali. Numery seryjne konsoli policji podałem, ale koleś stwierdził, że są marne szanse na znalezienie. Niemniej jednak na ps store miałem a może mam nick laiq jeżeli zobaczycie taki nick w sieci online będę wdzięczny za informację na maila laiq@tlen.pl. Może jakimś cudem uda mi się dotrzeć do kolesia który teraz bawi się moją zabawką. Wraz z konsolą rąbneli mi GTA możliwe, że "nowy" właściciel właśnie w GTA używa opcji online.
 

mastah

New member
kolega pejotpe ma racje, mac adres to numer karty sieciowej i kazdy numer przypisany jest do okreslonego egzemplarza, wiec mozesz sprobowac czasami wpisac w sieci odpowiednie polecenie(czy dany adres jest obecnie w sieci), a nastepnie chytrze podejsc zlodzieja.. byc moze uda ci sie tym cos wskorac..
w kazdym razie powodzenia
pzdr
 

Carty

New member
Adres MAC jest adresem fizycznym karty. Fakt, jest unikatowy, ale aby znaleźć urządzenie po tym adresie trzeba być fizycznie w jednej sieci z tym urządzeniem. Jakikolwiek router po drodze wycina MAC z nagłówka pakietu.

To, że komuś znaleźli skradzioną konsolę to szczęście o tyle, że koleś się zalogował na ustawieniach poprzedniego właściciela. Wtedy można szukać (ale po IP jakie w danym momencie ma urządzenie), potrzeba tylko chęci współpracy między policją, ISP i operatorem XBox Live czy w Twoim przypadku PSN. Tylko w takim przypadku możesz ją odzyskać. Drugie wyjście to szukać na aukcjach i ogłoszeniach, ma co ja prędzej bym liczył.
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
Konsola może być bezpośrednio wpięta do netu i posiadać zewnętrzny adres IP - wtedy MAC nie jest wycinany.

Pozdrawiam,
 

Carty

New member
O ile w Polsce ktokolwiek się tak łączy, bo nie kojarzę by PS3 miała modem DSL. To jedna rzecz.
Druga to poruszając się po Internecie trafiasz nieświadomie na dziesiątki/setki routerów, które mogą wyciąć MAC z pakietu. Nie robią tego tylko dlatego, że na dzień dobry wycina go Ci już ISP. Mówiąc w pewnym uproszczeniu MAC jest przekazywany dalej tylko przez huby/switche.
Jak myślisz, po co w routerach, które często sobie kupujemy do domu jest opcja klonowania adresu MAC??
 

Bambolo82

Banned
Carty napisał:
Adres MAC jest adresem fizycznym karty. Fakt, jest unikatowy, ale aby znaleźć urządzenie po tym adresie trzeba być fizycznie w jednej sieci z tym urządzeniem. Jakikolwiek router po drodze wycina MAC z nagłówka pakietu.

To, że komuś znaleźli skradzioną konsolę to szczęście o tyle, że koleś się zalogował na ustawieniach poprzedniego właściciela. Wtedy można szukać (ale po IP jakie w danym momencie ma urządzenie), potrzeba tylko chęci współpracy między policją, ISP i operatorem XBox Live czy w Twoim przypadku PSN. Tylko w takim przypadku możesz ją odzyskać. Drugie wyjście to szukać na aukcjach i ogłoszeniach, ma co ja prędzej bym liczył.
MAC adres widać tylko w sieci lokalnej tj. np. na komputerach spiętych jednym routerem.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Carty napisał:
O ile w Polsce ktokolwiek się tak łączy, bo nie kojarzę by PS3 miała modem DSL.
Mój ISP rozprowadza net za pomocą zwykłego ethernetu, zatem ma też moje adresy MAC (a w zasadzie tylko jeden, bo muszę go telefonicznie podać, gdy go sobie zmieniam, albo klonuję go na ruterze). Szanse znalezienia sprzętu za pomocą MACa są raczej nikłe. To nie umtsowe IMSI. W praktyce pozostaje śledzenie niekompletnych konsol na serwisach aukcyjnych...
 
Do góry