Skalibrowane telewizory - opinie

Status
Zamknięty.

munk

New member
Teoretycznie każdy chciałby mieć w domu obraz jak najlepszej jakości. Świadczą o tym chociażby coraz to nowe zapytania jaki telewizor kupić. Pytają pytkowie, którzy chcieliby, żeby wyboru dokonał za nich ktoś inny. No ale telewizor chcieliby mieć przecież najlepszy możliwy, a nie najgorszy.

Często padają pytania o optymalne ustawienia. Jak telewizor ustawić, żeby był obraz dobry? No bo jakoś ustawienia fabryczne nie gwarantują tego "czegoś", obraz w ustawieniach fabrycznych nie zachwyca. Wręcz przeciwnie najczęściej.

W końcu najwytrwalsi decydują się na kalibrację. Jednak i po kalibracji często to nie jest to. Jeśli ktoś chciałby podzielić się refleksjami dotyczącymi ustawień, kalibracji, jakości obrazu itd. to jest wątek dla niego.

Na początek kilka moich uwag.

Przede wszystkim możemy mówić o jakości w odniesieniu do filmów odtwarzanych z płyt. Nie muszą to być wyłącznie Blu-ray, zwykłe DVD często gwarantują bardzo dobry obraz. A z Blu-ray? Jaki jest obraz z Blu-ray, jeśli z DVD jest bardzo dobry? Jest... lepszy! Jednak jeśli ktoś chce mieć dobry obraz z telewizji, to niech o tym zapomni. Dobry obraz w telewizji to coś w stylu powiedzenia, że sucha woda. Owszem są kanały, nieliczne, że jakość będzie dobra, a nawet bardzo dobra, ale to tylko w przypadku transmisji jakiegoś meczu na żywo. Jeśli chodzi o filmy, to o jakości bym radził zapomnieć.

Jeśli chodzi o ustawienia obrazu przy pomocy jakichś obrazów testowych, plansz itd. to raczej można zapomnieć o dobrym obrazie. Na oko może uda się to zrobić w miarę dobrze komuś, kto zajmuje się kalibracją na codzień i wie, jak powinien wyglądać dobry obraz. Na planszy testowej można się skusić o regulację kontrastu i jasności. Jeśli chodzi o kolor to w praktyce nie ma żadnych szans na sukces.

Dość częstym błędem jest próba ustawienia obrazu tak, żeby mieć smoliste czernie. W LCD nie tędy droga. Jeśli się ustawi smoliste czernie, to gamma jest już obłędnie wysoka. Dla cieni może być nawet większa niż 3 a średnio będzie większa niż 2,5. Poprawną gammę uzyska się, jeśli obraz w cieniach będzie mieć trochę słabszą czerń. Dobra czerń i prawidłowa gamma to cecha najlepszych telewizorów.

Najlepsze ustawienia dla LCD? Ogólnie rzecz biorąc takie: Jak największy kontrast, ale nie taki, żeby panel się nie wyrabiał w światłach. Czyli maksymalny możliwy, ale bez przycinania świateł. Na oko się tego nie ustawi, niestety. Potrzebny dobry miernik. Jeśli chodzi o cienie, to raczej jaśniejsze. Paradoksalnie gorsze czernie nie przeszkadzają tak bardzo, jak zła gamma i utrata szczegółów w cieniach. Mówiąc inaczej obraz z prawidłową gammą wygląda dużo lepiej niż taki z dobrymi czerniami, ale za wysoką gammą. jeśli chodzi o balans bieli i kolor, to nie mogę napisać żadnych wskazówek. Bez miernika nie da się nic zrobić. A i z darmowym programem (wiadomo o jaki chodzi) ustawienie koloru często jest naprawdę bardzo trudne. Dobry program, który kontroluje nie tylko proporcje składowych ale i ogólną luminancję daje zdecydowanie największe szanse na dobre ustawienia. A kto używa darmowego programu musi pamiętać, żeby zwracać szczególną uwagę na ogólną jasność. Jeśli uda się z kolorem, ale znacznie wzrośnie/spadnie ogólna jasność, to obraz będzie straszny, dosłownie. Więc naprawdę trzeba kontrolować ze szczególną uwagą Y.
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Ja kalibrowałem ręcznie przy użyciu plansz testowych i ich porównania z monitorem na IPS. I powiem tak - masz rację, samemu się nie da. W sumie na Tośce ustawien ia fabryczne są wystarczająco dobre, że nie ma co się bawić - ja jedynie zostawiłem trochę mniejszy poziom koloru niebieskiego, bo tak jakoś mnie raził :)
 
Status
Zamknięty.
Do góry