Salon 44m2/onkyo 609 - jakie kolumny 5.1?

DonCoyote

New member
Witam,

Jak w temacie mam konkretny zgryz i liczę na pomoc fachowców.

Do tej pory miałem w mieszkanku zestaw złożony z amplitunera firmy KODA oraz zestawu 5.1 FENIX polskiej firmy Tonsil.

Obecnie jestem w trakcie budowy domu i aranżacji jego przestrzeni. Przyszedł czas na salon i jego nagłośnienie.

Sprzęt:

Mam już amplituner. To kupiony jakieś 1,5 roku temu (a może już 2 lata minęły...) Onkyo TX-NR609. Planuję jako odwarzcz kupić w przyszłym roku konsolę PS4.

Pomieszczenie:

Salon łączy się bezpośrednio z jadalnią i razem mają 44 m2. Jest to dość duża przestrzeń w kształcie bardziej prostokątnym, gdzie dłuższa ściana ma ok. 7,5 m, a krótsza niecałe 6m. Telewizor będzie wisiał na tej krótszej ścianie, a ponieważ z jednej jej strony jest poprowadzona komunikacja do holu to jej całkowita murowana dł. to ok 4m. Telewizor planuję dość duży bo 65 cali.

Problem:

1. Szukam optymalnego dla tej przestrzeni i tego amplitunera zestawu 5 kolumn oraz subwoofer'a.

2. Ponadot ponieważ kanapa będzie bliżej telewizora (frontów) aniżeli głośników tylnych zastanawiam się czy jeżeli podwieszone zostaną one pod przeciwległą krótszą ścianą, to nie będzie to za daleko względem pola odsłuchu (kanapy)...?

Zastosowanie:

Równomiernie: filmy, gry, muzyka

Budżet:

do 6000 PLN

Z góry dzięki za pomoc

DonCoyote
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
1. Salon duży. Obejrzyj zestawy: Klipsch F30+C20+B20+sub, Canton GLE 496+426 +456+sub, Taga Platinum F-120+C40+S40+sub. Tylko może się okazać że amplituner będzie za słaby.
2. Czyli rozumiem że do głośników tylnych będziesz miał ze 4m? Jeśli tak to moim zadaniem za daleko. Możesz postawić kolumny za kanapą na standach.
 

DonCoyote

New member
Dzięki za szybki odzew:)

1. 609 nie obsłuży takich zestawów, czy spowoduje, że nie zagrają pełną mocą?

Cóż na razie nie przewiduję zmiany ampl. Chyba, że była by szansa sprzedać 609tke za rozsądne pieniądze... a wtedy kupic wyższy model (jaki?).

2. Podstawki odpadają ze względu na "grasujące" małe dziecko :) Muszą być podwieszone. Hmmm, może da się podwiesić je bliżej kanapy ale wtedy nie będą miały za sobą ściany i wyglądać to może mało estetycznie. A może są jakieś specjalne rozwiązania dla takiego montażu...??
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
W tym pomieszczeniu zagrają JBL Studio 190+130+120c+150 do tego uchwyty VLB200 na tyły. 609 sobie z nimi poradzi, bo są projektowane z myślą o łatwym wysterowaniu przez amplitunery.
 

brodgoo

New member
Duży salon

Witam

Mam podobny salon :) ,gdzie odległość narożnika od telewizora na krótszej ścianie wynosi około 3 metrów. Za narożnikiem są umieszczone meble na wysokość około 1.3 metra i na nich mam ustawione głośniki tylnie. Meble są obite ekoskórą na tylniej części i pod nią poprowadzone są kable do tylnich głośników. Tworzy to razem taki kącik audiowizualny :). Może takie urządzenie salonu ci pomoże .

Pozdrawiam
brodgoo
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
W tym pomieszczeniu zagrają JBL Studio 190+130+120c+150 do tego uchwyty VLB200 na tyły. 609 sobie z nimi poradzi, bo są projektowane z myślą o łatwym wysterowaniu przez amplitunery.

Głośniki jak radzi blackninja. Z tym, że ten subwoofer to raczej musi być mocniejszy (44m2). Ten nie wniesie wiele więcej, niż same fronty (znakomite w basie, dużo basu, soczystego). Do takiego dużego pomieszczenia postawiłbym raczej sporo mocniejszego suba. Najlepiej JBL ES250p - tylko problem, że nigdzie ich już nie ma :/
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
To tez kwestia co dla kogo starczy , moj kumpel na 45 m ma onkyo 1010 do tego koncowka mocy i kolumny paradigm studio 100v5 i twierdzi ze to minimum jest na taki metraz :) ja tam jak u niego bylem to malo sciany nie pekaja ,a dla niego to minimum :) ale fakt 44 m to kawal pomieszczenia i jak dla mnie to takie onkyo 609 to przy mala zabawka ale to moje zdanie...
 

mors111

Active member
Bez reklam
też myślę że tez zestaw co podał Black powinien być wystarczający

kolumny są dość nisko schodzące , sub w miarę mocny , ale wszystko zależy też od akustyki pomieszczenia
w jednym basu będzie nadmiar , w innym zginie

sam amplituner jest dość mocny ( 620W zasilacz) i kiedy sprawdzałem miernikiem poboru mocy to udało mi się wycisnąć 420W z sieci , ale moje kolumny już więcej nie chciały ( są bardzo dobre , ale nie na tyle mocne aby podołać 609-tce )
 

rusek26

Member
panowie, ja od 3 tygodni posiadam zestaw Klipsch F-20, C-10,F-20 z amplitunerem onkuo 626. Mocy w moim 23 metrowym pokoju jest wystarczająco dużo tylko mam problem z basem rozchodzi on się za bardzo po mieszkaniu ogólnie fajnie ale bym wolał aby on zostawał w miejscu odsłuchowym, skupiał się na słuchaczu( tz. 2.4m mam od kolumn frontowych)
kolumny od ścian mam gdzieś z 30-40cm , może spróbować je dosunąć
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Wszystkich kolumn - chociaż im więcej basu w kolumnie tym bardziej się on "rozlewa" po mieszkaniu/domu. Ma na to wpływ wiele czynników.

O miejsce odsłuchowe dba Audyssey (chociaż nie w najniższej wersji 2EQ). O pozostałe miejsca nie ;P

Ja np. mam fajny basik na kanapie, ale w pozostałych miejscach mieszkania potrafi on być dokuczliwy.
 
Do góry