Rzutnik w salonie - prośba o doradzenie projektora

projektor


  • Total voters
    0

medeis-7

New member
Cześć :)

Po dłuższym czytaniu i próbie zgłębienia tematu samemu zdecydowałem się wystąpić do Was z pytaniem. Chciałbym na początek podziękować za świetne forum i to co już udało mi się przeczytać. Wybór projektora to jednak dla mnie temat trudny, więc piszę tutaj i proszę o pomoc :)


Ekran wraz z projektem będą umieszczone w pokoju przechodnym (i do tego obok okna bez super warunków wyciemnienia). Projektor będzie zastępował telewizor, więc będzie pracować równiez przy częściowym światle dziennym (serial do kotleta, rozrywka). Ogólnie projekcja to głównie filmy (70%), trochę sportu, gier i muzyki (po 10%) - wszystko w 2D.

Odległość projektora od ekranu to ~3,3 m, odległość ekran od widza 3 do 4 metrów (czyli pod rzutnikiem). Sam ekran to pewnie 81" (70"x40") czyli 2 m (1,8x1m). Pomieszczenie to 5,5 x 3

Budżetowo celuję w 3-5k więc dość typowo rozważam Optomę HD131Xe, HD25lV, Infocus 860x albo Benq W1070/1080.



Czy przy tych wszystkich warunkach i ograniczeniach widzicie wyraźnego lidera który sprawdzi i pozwoli mi cieszyć się rzutnikiem?


Pięknie z góry dziękuję za opinie

Wojtek
 

Alkor

New member
Bez reklam
Musisz jeszcze raz przemyśleć sprawę - projektor nie zastąpi całkowicie telewizora, a przynajmniej nadaje sie do tego bardzo średnio. Wielokrotne włączanie i wyłaczanie, jak również intensywna eksploatacja (>5 h dziennie) może "zajechać" lampę w kilka miesięcy - a ta potrafi kosztować nawet ponad 1000 zł.

Wydaje mi się, że nie do końca zdajesz sobie sprawę, jak będzie wyglądał obraz przy oświetleniu zewnętrznym. Widziałeś kiedyś "prezentację" na uczelni lub w biurze przy świetle bądź obraz w kinie tuż po włączeniu świateł? W takich warunkach trudno w ogóle mówić o czerni (szara plama), kontrast nie przekracza 100:1 (!), kolory są blade, wypłowiałe - da się tak obejrzeć mecz lub wiadomości, ale film???
"Do kotleta" przydałby się jednak jakiś dobry telewizor 46-50 cali.

W trudniejszych warunkach oświetleniowych bardzo ważną rzeczą jest duży strumień świetlny. Właściwie wszystkie wymienione rzutniki DLP są bardzo jasne (max.>>1000 lm) i nie powinno być z tym problemów, zwłaszcza przy ekranie do 100".
Z wymienionych propozycji najciekawszą wydaje się BenQ W1070 (~2900 zł), dodałbym nieco droższy BenQ W1300 (3600-3800 zł) z jedną parą okularów 3D, trochę bardziej dopracowany od W1070 z lepszym obiektywem i podświetlanym pilotem.

Ekran może być dużo większy, przynajmniej 100", jeśli będziesz oglądać głównie z 3.5-4 m. I nie ma co ukrywać, że obraz nabierze życia, kolorów, dynamiki dopiero w całkowitych ciemnościach, jeszcze lepiej z ciemnymi barwami ścian i sufitu podobnie, jak to ma miejsce w prawdziwym (multi)kinie.

Podsumowując, moja propozycja jeszcze taniego, dobrego zestawu:
- BenQ W1300, ekran ramowy Adeo Planar 100" 220x124 cm Vision White/Ref. White (~1500 zł), odległość instalacji min. 3.3 m (lepiej nieco więcej 3.5-3.7 m, a możliwa 4.4 m), odległość widzów od ekranu 3.5-4 m, maksymalne możliwe zaciemnienie ścian, odpowiednia kalibracja rzutnika wraz z ekranem, tryb obrazu Film/obniżona moc lampy Eco (dużo cichsza praca), filtr foto ND2 do oglądania w całkowitych ciemnościach w celu obniżenia zbyt dużej jasności obrazu - oczywiście do 3D i pracy przy niewielkim świetle zewnętrznym filtr trzeba by zdejmować.

Pozdrawiam.
 
Do góry