Rozmieszczenie głośników 5.1 - dokładne;)

baltin

New member
Witam,
urządzam mieszkanie, które jest w stanie deweloperskim i póki jest jeszcze możliwość poukrywania kabli, więc chcę rozsądnie rozmieścić głośniki 5.1.
Pamiętam, że często widywałem totalnie kiepsko rozstawione głośniki, sam więc postanowiłem podejść do sprawy bardzo poważnie i pobawić w MEGA DOKOŁADNE przestrzeganie reguł;)

Zestaw audio to "plajstikowy" Logitech Z-5500 i taki zostanie. Zestaw używany jest podczas oglądania filmów i grania na konsoli - wszystkiego co leci z projektora.

Najpierw udałem się na strony: THX, DOLBY i DTS - chyba rozsądne miejsce do szukania takich informacji, prawda?
Informacje są mniej więcej takie:
1) głośnik centralny, to wiadomo - na wprost, na wysokości uszu lub skierowany w stronę uszu.
2) głośniki przednie boczne - tu zaczyna się zabawa z kątomierzem i planem:)
Strona DTS nic nie mówi o kątach.
Strona THX mówi o 45 stopniach.
Strony DOLBY mówią w zależności od okresu publikacji o zakresie 24 - 28 (cóż za precyzja!) lub 22 -30 stopni.
Wszyscy natomiast mówią, że mają być w tej samej odległości od widza i też najlepiej na wysokości uszu.
3) głośniki Surround Lewy i Prawy - dosyć zgodnie informacja o zakresie 90 - 110 stopni i wysokość nad uszami oraz NIE kierowaniu w stronę owych uszu.
4) Sub – sugerują albo gdziekolwiek, albo centralnie na przedniej ścianie – mniej ważne imho
Poniżej plan mieszkania, plan mieszkania z zaznaczonymi „idealnymi” zakresami położenia głośników.
pokazywarka . pl/3ec60v-2/]Zdjęcia


PYTANIE:
Gdzie byście radzili rozmieścić głośniki? Jak widać jest bardzo mało ścian i kombinuję cały czas co z tymi głośnikami. Przez to nie wiem gdzie będzie ekran od projektora itd.
Najfajniejsze były by opuszczane z sufitu – wszak Logitech ma malutkie satelicki, ale może są inne wyjścia. Teoretycznie słuchając się strony THX i ich 45 stopni zmieszczą się akurat na ścianie.

WAŻNE:
Tak, wiem że głośniki NIE są świetne, niemniej ich nie zmienię.
Tak, wiem że najważniejsze są moje subiektywne odczucia podczas słuchania, ale w tym momencie nie mam możliwości sprawdzenia głośników.
Przez środek pokoju przy suficie jest „belka”, która może mieć jakiś wpływ na dźwięk (może?)
pokazywarka . pl/c0tmde/]Zdjęcia

PS. Sorry, ale nie mogę dodawać linków.
 
Do góry