Rozdzielenie sygnału HD na TV i komputer

kalodont

New member
Mam następujący problem.

Zakupiłem Cyfrę+ z dekoderem HD (Sagemcom DSI87). Wszystko działa bez zarzutu, jednak chciałbym rozdzielić sygnał na TV i komputer. Przy czym:

1) na komputerze nie musi być HD
2) na komputerze dopuszczam możliwość (a w zasadzie liczę się z tym, że innej nie ma), że będzie ten sam kanał, co na telewizorze (i tak raczej nie będę korzystał z obydwu jednocześnie, więc to nie problem)
3) chcę, żeby w komputerze obraz wyświetlał się w okienku aplikacji (używam Linuxa w dystrybucji Fedora 15, więc zapewne będzie to najpopularniejszy chyba program Kaffeine - z samym software'em powinienem sobie poradzić)

Odnośnie punktu 3) dysponuję monitorem HD z wejściem HDMI, ale rozwiązanie z podłączeniem bezpośrednio do monitora mnie nie zadowala, bo chcę mieć możliwość jednoczesnej pracy na komputerze i oglądania programu TV.

I teraz pytanie - czy takie rozwiązanie w ogóle jest możliwe i jaki sprzęt musiałbym kupić, żeby uzyskać powyższe? Jeśli kupię splitter i jakąś kartę telewizyjną, to jak wtedy połączyć wyjście HDMI ze splittera z tą kartą? Jakie wejście musiałoby być na karcie, żeby znaleźć taki rodzaj połączenia, który jest możliwy.

W dawnych czasach nie było tego problemu - miałem Cyfrę+, do tego w komputerze jakaś przedpotopowa karta telewizyjna. Podłączałem się do niej poprzez eurozłącze/czincze i mogłem oglądać w starym, dobrym programie xawtv. :) Oczywiście jakość nie była wybitna, ale to nie była dla mnie kluczowa sprawa.
 

Mylagos

New member
Witam.
Sądzę, że przedstawiona sytuacja przez Ciebie, jest możliwa do zrealizowania. Od razu zaznaczę, że sam tego nie testowałem i opieram się na swojej wiedzy teoretycznej i informacjach znalezionych w internecie.
Wyczytałem, że dekoder HD Sagemcom DSI87 pozwala na jednoczesne wykorzystywanie wyjść HDMI i SCART, więc jeśli łączysz TV z dekoderem przez porty HDMI, będziesz mógł jednocześnie korzystać z TV jak i odpalać telewizję na monitorze. Jeżeli zaś wykorzystujesz do połączenia TV-Dekoder złącza SCART, potrzebny będzie rozdzielacz SCART, który pozwala rozdzielić sygnał na dwa wyjścia, ale niestety umożliwia korzystanie tylko z jednego w danym momencie. Będziesz potrzebował jakieś karty video/telewizyjnej ze złączem s-video, gdyż nie znalazłem i nie sądzę by takowa istniała ze złączem SCART, tak więc potrzebny będzie kabel SCART-SVIDEO. Sądzę, że taka konfiguracja powinna zadziałać. Nie wiem jak to wygląda od strony od oprogramowania, ale napisałeś, że z tym dasz sobie radę.

Pozdrawiam.
 

kalodont

New member
Witam.
Sądzę, że przedstawiona sytuacja przez Ciebie, jest możliwa do zrealizowania. Od razu zaznaczę, że sam tego nie testowałem i opieram się na swojej wiedzy teoretycznej i informacjach znalezionych w internecie.
Wyczytałem, że dekoder HD Sagemcom DSI87 pozwala na jednoczesne wykorzystywanie wyjść HDMI i SCART, więc jeśli łączysz TV z dekoderem przez porty HDMI, będziesz mógł jednocześnie korzystać z TV jak i odpalać telewizję na monitorze. Jeżeli zaś wykorzystujesz do połączenia TV-Dekoder złącza SCART, potrzebny będzie rozdzielacz SCART, który pozwala rozdzielić sygnał na dwa wyjścia, ale niestety umożliwia korzystanie tylko z jednego w danym momencie. Będziesz potrzebował jakieś karty video/telewizyjnej ze złączem s-video, gdyż nie znalazłem i nie sądzę by takowa istniała ze złączem SCART, tak więc potrzebny będzie kabel SCART-SVIDEO. Sądzę, że taka konfiguracja powinna zadziałać. Nie wiem jak to wygląda od strony od oprogramowania, ale napisałeś, że z tym dasz sobie radę.

Pozdrawiam.

Dzięki za odpowiedź. Tak, łączę dekoder z telewizorem poprzez kabel HDMI, więc złącze SCART jest aktualnie nieużywane i mogę je wykorzystać do połączenia z komputerem. Zrobię chyba tak, jak mówisz.

W międzyczasie próbowałem się też zorientować a propos rozdzielania sygnału HDMI i z tego co wyczytałem dałoby się rozdzielić, ale musiałbym mieć kartę telewizyjną z wejściem HDMI (podobno takie są, ale stosunkowo drogie i niewiele firm je produkuje; sam nie mogłem żadnej znaleźć). Dodatkowo musiałbym mieć splitter HDMI obsługujący HDCP, a to też nie każdy splitter potrafi i też są dość drogie. Wobec tego, że na komputerze zamierzam oglądać telewizję w małym okienku aplikacji doszedłem do wniosku, że jakość HD nie jest mi niezbędna i zdecyduję się na znacznie prostsze technicznie i tańsze przesyłanie sygnału analogowego pomiędzy dekoderem a komputerem. :)
 
Do góry