Rozdzielczość i czerń w plaźmie

kitsibas

New member
Witam,

Przymierzam się do zakupu nowego telewizora. Nie mając dużego budżetu planowałem zakupić Samsunga PS42B451. Naczytałem się że plazmy są bardzo dobre, że mają lepsze kolory, nasycenie, i czerń.

Żeby zobaczyć na własne oczy jak to dokładnie wygląda odwiedziłem parę dużych sklepów. Pierwsze i najważniejsze co zauważyłem to że na ścianie pełnej telewizorów mogłem bez patrzenia na model wskazać który to plazma - wszystkie miały zdecydowanie szarą czerń, bez porównania z LCD i tak w każdym sklepie.
Czy ktoś jest w stanie mi to jakoś wytłumaczyć? Wszędzie mówią że 'tylko plazma ma najprawdziwszą w świecie czerń' a tak naprawdę to nie ma nawet porównania z LCD.


Druga sprawa na jaką zwróciłem uwagę to że plazmy mają jakąś dziwna rozdzielczość. Niby jest HD READY a rozdzielczość to: 1024x768. Wszędzie gdzie czytałem to hd ready to - 1280x720. Wszystkie LCD ktore widziałęm hd ready mają tą rozdzielczość a plazmy jakąś dziwną. Z czego to wynika?

Po Tym wszystkim to teraz się poważnie zastanawiam nad kupnem LCD - LG 42LF2510.


Pozdrawiam i liczę na wyjaśnienia i porady :)
 

kapsell

New member
Bez reklam
Mam podobne odczucia do ciebie dlatego wybralem lcd i jestem zadowolony.
Plazmy maja super palete barw... z wyjatkiem bieli ktora jest szara i to rzutuje na wyswietlanie jasnych scen.
A co do czerni. Najlepsze tv jak np plazma kuro ma czern czarna jak smola i nic nie podskoczy i kropka.
Choc gdy postawilem najwyzszy model plazmy samsunga b850 (zachwalanu wszem i wobec) obok toshiby zv to czern byla bardziej czarana na zv.
Z czernia na plazmie jest inna sprawa na "+", potrafi pokazac wiecej odcieni i przejsc tonalnych w ciemnych i srednio ciemnych scenach.
 

z3

Member
Taaak jak będziesz dalej porównywał w sklepie to właśnie takie będą wyniki. Sklep = jasne sztuczne światło. Im bardziej telewizor będzie tam walił w gały tym będzie miał "lepszy" obraz. W domy odwrotnie proporcjonalnie. Większość nieustawionych LCD = wypalanie oczu.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Naczytałem się że plazmy są bardzo dobre, że mają lepsze kolory, nasycenie, i czerń.
Osobiście, co do zasady, zgadzam się. Choć pewnie jak od każdej reguły mogą być mniejsze lub większe odstępstwa :)

Pierwsze i najważniejsze co zauważyłem to że na ścianie pełnej telewizorów mogłem bez patrzenia na model wskazać który to plazma - wszystkie miały zdecydowanie szarą czerń, bez porównania z LCD i tak w każdym sklepie.
Czy ktoś jest w stanie mi to jakoś wytłumaczyć?
Prawdopodobnie dlatego, że plazmy mają inną konstrukcję matrycy i inne warstwy antyodblaskowe. Zasadniczo to warstwa antyodblaskowa jest szara a nie czerń w telewizorze. Ponieważ warstwa jest szara to im więcej światła dookoła (telewizora) tym więcej warstwa go odbije. Osobiście chyba nie zdażyło mi się w domu oglądać telewizora przy tak mocnym oświetleniu zewnętrznym jak w markecie.

Wszędzie mówią że 'tylko plazma ma najprawdziwszą w świecie czerń' a tak naprawdę to nie ma nawet porównania z LCD.
W większości przypadków plazma ma lepszą czerń, ale w markecie ciężko to zobaczyć. Oczom ukazuje się to dopiero w domu, w normalnych warunkach oświetleniowych a zwłaszcza wieczorem czy w nocy. Jeśli chodzi o "marketową ścianę" to przykładowo ja osobiście widziałem dotychczas tylko jeden telewizor, który ewidentnie wybijał się poziomem czerni - PDP Pioneer, i to chyba z serii 428.

Druga sprawa na jaką zwróciłem uwagę to że plazmy mają jakąś dziwna rozdzielczość. Niby jest HD READY a rozdzielczość to: 1024x768. Wszędzie gdzie czytałem to hd ready to - 1280x720. Wszystkie LCD ktore widziałęm hd ready mają tą rozdzielczość a plazmy jakąś dziwną. Z czego to wynika?
Budżetowe plazmy, powiedzmy właśnie te hd ready, mają zdaje się panele tak skonstruowane, że pojedynczy punkt obrazu nie jest kwadratowy (jak w lcd) tylko prostokątny. Dlatego ciężko osiągnąć rozdzielczość 1280 punktów w poziomie. Z drugiej strony niektórzy twierdzą, że aby telewizor był hd ready to powinien móc wyświetlić obraz składający się z 720 linii. Mnie też nie do końca podoba się to, że w plazmach hd ready mam teoretycznie mniejszą ilość szczegółów od lcd hd ready. Coż zrobić, może następna plazma będzie full hd ;)

Pozdrowienia!
 

don111

Banned
Żeby zobaczyć na własne oczy jak to dokładnie wygląda odwiedziłem parę dużych sklepów. Pierwsze i najważniejsze co zauważyłem to że na ścianie pełnej telewizorów mogłem bez patrzenia na model wskazać który to plazma - wszystkie miały zdecydowanie szarą czerń, bez porównania z LCD i tak w każdym sklepie.
Czy ktoś jest w stanie mi to jakoś wytłumaczyć? Wszędzie mówią że 'tylko plazma ma najprawdziwszą w świecie czerń' a tak naprawdę to nie ma nawet porównania z LCD.

tak jak kolega wyżej pisał, taki efekt jest tylko w sklepie przeważnie ze świetlówkami, w domu przy normalnym a najlepiej słabym/wyłączonym oświetleniu byś zobaczył największe różnice w kontraście i czerni, ale na korzyść plazmy (zwłaszcza gdybyś porównał modele w tej samej cenie)
co nie oznacza że LCD nie mogą mieć dobrej czerni bo obecnie jest ona zupełnie zadowalająca dla przeciętnego użytkownika, niektóre drogie modele mają nawet ciut lepszą (przynajmniej na wprost)

Druga sprawa na jaką zwróciłem uwagę to że plazmy mają jakąś dziwna rozdzielczość. Niby jest HD READY a rozdzielczość to: 1024x768. Wszędzie gdzie czytałem to hd ready to - 1280x720. Wszystkie LCD ktore widziałęm hd ready mają tą rozdzielczość a plazmy jakąś dziwną. Z czego to wynika?
w plaźmie są prostokątne pixele, proporcje obrazu wbrew temu co sugeruje rozdzielczość są zachowane (16:9)
taki tv normalnie obsługuje bez straty jakości 720p i 1080i



edit: kolega Bogdan mnie ubiegł :)
 
Ostatnia edycja:

kapsell

New member
Bez reklam
pppppppppp

Taaak jak będziesz dalej porównywał w sklepie to właśnie takie będą wyniki. Sklep = jasne sztuczne światło. Im bardziej telewizor będzie tam walił w gały tym będzie miał "lepszy" obraz. W domy odwrotnie proporcjonalnie. Większość nieustawionych LCD = wypalanie oczu.

Nie wiesz o czym piszesz. Mialem porownie w domu i testowalem jeszcze inne tv - zatkalo kakao?
 

z3

Member
Kolego jak masz kłopoty z kałem to idź do lekarza, takie odzywki to w rodzinie możesz a nie tutaj. Bardzo się cieszę, że miałeś TV w domu.

Naucz się czytać ze zrozumieniem.
 

don111

Banned
Nie wiesz o czym piszesz. Mialem porownie w domu i testowalem jeszcze inne tv - zatkalo kakao?
porównywałeś modele LCD i plazmę z wyższego przedziału cenowego stąd taki efekt
tu jednak chodzi o inny przedział cenowy, bardzo budżetowy i powiedzmy wykluczając z porównania Pioneery to generalnie wszystkie plazmy mają dosyć zbliżony, bardzo dobry poziom czerni (łącznie z najtańszymi modelami)

w LCD tak nie jest, zaczynając od najtańszych modeli to ich czerń i w ogóle obraz (porównując do odpowiedników cenowo-wymiarowych z plazm ) jest po prostu marnej jakości
 

kapsell

New member
Bez reklam
porównywałeś modele LCD i plazmę z wyższego przedziału cenowego stąd taki efekt
tu jednak chodzi o inny przedział cenowy, bardzo budżetowy i powiedzmy wykluczając z porównania Pioneery to generalnie wszystkie plazmy mają dosyć zbliżony, bardzo dobry poziom czerni (łącznie z najtańszymi modelami)

w LCD tak nie jest, zaczynając od najtańszych modeli to ich czerń i w ogóle obraz (porównując do odpowiedników cenowo-wymiarowych z plazm ) jest po prostu marnej jakości


Pelna zgoda don.
 
Do góry