Rodzaj sygnału a rozdzielczość TV

twin81

New member
Witam Wszystkich. Od jakiegoś czasu zacząłem zbierać informacje na temat TV LCD i plazm. Osobiście interesują mnie wielkości 37" i większe.

W miniony weekend byłem na małym rekonesansie w media markt i zapytałem o zdanie sprzedawcę, co w jego opinii warto kupić. On zapytał się o rodzaj sygnału pod jaki będzie podłączony TV. Ja mu na to, że z kablówki ale sygnał cyfrowy.
Padło też stwierdzenie, że TV FullHD mogą mieć problem z sygnałem analogowym z kablówki a nawet i cyfrowym. Dlatego polecał skupiać się na HDready. FullHD podobno zawsze, niezależnie od rodzaju sygnału próbuje "wyciągnąć" najwyższą jakość. Robiąc to np. z sygnałem analogowym daje efekt znacznego pogorszenia jakości, bo mniejszą ilość pikseli rozciąga na swoją dużą rozdzielczość.

Mam prośbę czy ktoś jest w stanie potwierdzić (lub zaprzeczyć), że faktycznie telewizor FullHD na sygnale analogowym (również cyfrowym z kablówki) daje słabszy efekt niż np. HDready? Proszę o ewentualne dodatkowe informacje na temat różnych sygnałów i odpowiedniej jakości TV. Chodzi mi o to, aby nie kupować bolidu F1 na polskie drogi z ograniczeniami prędkości.

Pozdrawiam
 

mietek099

New member
To prawda. Telewizor Full HD daje słabszy efekt na analogówce i ogólnie SD. Jedyne w chwili obecnej źródło sygnału dla rozdzielczości 1080p (Full HD) to odtwarzacze Blu-Ray lub konsola PS3 (większoś gier i tak jest HD Ready).
 
Ostatnia edycja:

RheeTCT

New member
To i prawda i nie.Sygnał SD to i tak mniejsza rozdzielczośc niż rozdzielczość telewizora HDready.Więc sygnał i tak jest skalowany w górę ,tyle że w mniejszym stopniu niż w FullHD.W efekcie różnice są zwykle niewielkie,albo zgoła żadne.Więcej tu zależy od jakości konkretnego tv.Najlepiej sygnał SD wypada na tv plazmowych.
 

twin81

New member
Dzięki za info.

Generalnie nastawiłem się na Panasonica. Wpadł mi oko model TX-37LZD85. Nie oznacz to, że zamykam się na inne modele czy marki. Dopuszczam również możliwość zakupu plazmy np. Panasonic TH-37PV80. Ta plazma jednak miała większe ziarno niż inne LCD stojące obok na sygnale z kablówki.
 

mietek099

New member
Dokładnie. W sklepach wyświetlają najczęściej obraz z bardzo słabego sygnału i nie ma możliwości porównania tego z innymi modelami. Często jest też tak,że np analogówka idzie z jednego źródła do paru modeli jednocześnie co też oczywiście pogarsza jakość obrazu. Najśmieszniejsze jest to, że modele TV za średnio od 4000 i wyżej, mają podłączony super sygnał w 1080p. Przecież ludzie kupujący coś tańszego/mniejszego też chcą porównać należycie jakość obrazu. Dla mnie to jest śmiech na sali i kpina z klienta.
 

jaskiers

New member
dzień dobry
sorki że się wtrącę ale widzę że jesteście starzy wymiatacze a ja jestem na kupnie LCD Lg 42Lg5000 możecie coś na ten temat powiedzieć czy to sieczka czy warto go nabyć??
z góry dzięki
 
Do góry