PUB + Benq W500 + 3tunery SAT jak to podłączyć?

asder

New member
Witam serdecznie,

Mój znajomy przejął PUB w którym jest już działający sprzęt. Jak w temacie posiada on tam projektor BENQ W500 trzy tunery SAT (N HD, C+ HD, CP) oraz amplituner. Odległość projektora od tunerów SAT i amplitunera wynosi jakieś 30m. Podłączone obecnie jest to tak, że z projektora wychodzi 1xchinch z obrazem i przekłada on wtyczkę pomiędzy tunerami. Z dźwiękiem nie ma problemu.

Znajomy się na tym w ogóle nie zna, więc poprosił mnie o pomoc w tej sprawie, jako że orientuje się troszkę więcej w dziedzinie AudioVideo, jednak z projektorem mam pierwszy raz styczność.

Co ja zauważyłem na pierwszy rzut oka? Bardzo słaby obraz. Mdłe kolory i brak ostrości. Nie było wtedy w lokalu słońca, aczkolwiek okna były odsłonięte. Zasugerowałem mu na początek przyciemnienie lokalu (żaluzje).

Chciałbym również wykorzystać możliwości HD i podłączyć projektor cyfrowo. Moim pomysłem jest zakup amplitunera (chyba że są same przełączniki) z 1wejściem HDMI i 3wyjściami HDMI (rozwiązałby się problem przełączania wtyczki kabla). Jednak czy na taką odelgłość można użyć kabla HDMI? Czy może w tej sytuacji wykorzytsać kabel Component RCA (o ile jego można użyć na taką odległość). Proszę o kilka rad i wskazówek, abym nie zrobił znajomemu "kaszany" :)
Z góry dziękuję za pomoc.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Są switche HDMI i są wzmacniacze sygnału (tzw. repeater) przy dużych odległościach. Podejrzewam, że wypadałoby też wymienić lampę.
 

asder

New member
Co do lampy to myślę, że jest OK. W papierach znaleźliśmy, że projektor jest z listopada ubiegłego roku, więc chyba nie jest zużyty.

Więc w takie sytuacji najlepiej to podłączyć kablem HDMI?
kupiłbym 2 kable po 15m (koszt na allegro ok 70zł/szt). Do tego wzmacniacz (repeater) oraz switch (czy taki z allegro automatyczny za 90zł będzie OK?)

Pytanie moje brzmi czy to faktycznie poprawi jakość odbioru? Czy warto inwestować pieniądze w ten sprzęt? nigdy nie miałem możliwości zobaczyć porównania na własne oczy. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Wszystko poprawi w tym przypadku jakość obrazu, nawet połączenie S-Video, a to dlatego że pojedynczy cinch (composite video) to najsłabszy standard... ;)

Nie bez znaczenia była także długość połączenia, raz że przewód composite musiałby być wyjątkowo dobrej jakości i dwa, że wątpię aby wyjście zwykłego tunera było przystosowane do wysterowania tak dużej pojemności obciążającej (a taką niewątpliwie charakteryzuje się 30m przewodu)...

A jeszcze co do projektora, to czy w lokalu była możliwość palenia? Lampa jak lampa, ale w jakim stanie są filtry (jeśli nie wnętrzności toru optycznego)? Przede wszystkim należy wymyć lub wymienić filtry.
 

asder

New member
Lokal był nowo otwarty, więc jeszcze się zdążył przyjąć. Poprzedni właściciel widocznie nie wziął pod uwagę tak długiego okresu start i się tego pozbył. Tak więc sprzęt jest w doskonałym stanie.

Wczoraj pod wieczór zmierzyłem długość przewodu HDMI i wyszło mi na styk 15m. Na końcu muszę jedynie umieścić Switch i podłączyć już 1m kabelkami każdy z tunerów osobno. Mam jedynie nadzieje, że ten kabel będzie działać. Planuje zakup kabla w cenie 150zł "Markowy HDMI 1.3x Prolink Exclusive 15m" do tego "mini SWITCH hdmi v1.3b (3 porty wejścia) + pilot" w cenie 70zł.

Czy tak będzie OK i powinno to zadziałać?
Które ustawienia są istotne podczas dostrajania obrazu projektora? Nigdy wcześniej nie miałem styczności z projektorem.
 

BoDeX

New member
o wiele ciekawszym pomysłem będzie przedłużenie kabli antenowych od
tunerów SAT , aby zbliżyć je do projektora . pomieszczenie jest ogromne
więc i wymiana wzmacniacza na taki, który ma 3 wejścia hdmi + 1 wyjście
nie zaszkodzi .
 

asder

New member
nie mam możliwości zbliżenia tunerów do projektora.
Wisi on na podwieszanym suficie na środku sali. nie skrócę tego dystansu

Możecie polecacie jakieś switche i splittery HDMI? Nie koniecznie z tej wyższej półki ale takie by działały OK :)
 
Do góry