PS3 + ONKYO 605- problem z SACD i upsaplingiem

praefectus

New member
Mam amplituner ONKYO 605 i podejrzewam, że coś się mogło uszkodzić.
Problem wygląda tak:

Do amplitunera ONKYO 605 podłączyłem Sony Playstation 3 za pomocą kabla HDMI. Dźwięk był bardzo dobry. Ostatnio kupiłem płytę Pink Floyd "Dark side of the moon" nagraną w systemie Super Audio CD - na głośniki 5.1. Słuchałem jej w ustawionym w amplitunerze w opcji multichanel (ampli dostaje od PS3 dźwięk w L PCM). informacja na wyświetlaczu co do próbkowania dźwięku to 176 kHz. Przy którymś odsłuchu, podczas zmieniania na kolejny utwór nagle usłyszałem lekkie "pyknięcie" i przestałem słyszeć dźwięk w przednich, głównych kolumnach. Natomiast gdy przełączyłem na listening mode: direct albo pure audio, wszystko jest w porządku. Gdy przełączam znowu na multichanel - znowu pyknięcie i cisza w przednich głośnikach. To samo dodtyczy dźwięku CD, jeżeli jest podbijany (upsampling) w opcjach PS3 z 48 Khz do 176 kHz; CD w standardowych 48 KHz działa dobrze.

Innymi słowy, nagle przestał działać dźwięk z płyt SACD w opcji "multichanel", działa tylko w opcji pure audio lub direct. Pozostałe źródła dźwieku tj. n-ka, radio, CD, DVD czy dźwięk z gier, zarówno podawanych jako L PCM, czy bitstream, działają we wszystkich opcjach (multichanel, direct, pure audio itd.). Nie wiem o co chodzi, czy to siadło coś w ampli, czy w PS3? Nie rozumiem kompletnie tego, bo gdyby coś siadło, to dlaczego SACD działa w opcji direct i pure audio, a inne źródła działają we wszystkich opcjach?

Dodam tylko tyle, że ostatnio zrobiłem master reset onkyo i wszystko wróciło do normy, grało do czasu aż nie zrobiłem ustawień audysseyem i znowu nie włączyłem upsamlingu CD do 176 kHz przy opcji słuchania w onkyo - multichannel: ampli znowu odciął dźwięk. Tak, jakby audyssey gryzł się z tym, co mu podaje PS3 w czasie odtwarzania SACD lub upsamplowanych CD. Nic się więc nie spaliło, tylko PS3 zapodaje sygnał, który w opcji multichannel jest odcinany na dobre, tj. do czasu resetu ustawień ampli. W międzyczasie znalazłem kilka wątków w necie, gdzie użytkownicy PS3 + Onkyo 605 zgłaszali ten sam problem. Póki co wyjściem jest słuchanie SACD i CD 176 kHz w opcji PURE AUDIO albo DIRECT, wtedy nie wywala.

O co w tym chodzi? Ma ktoś podobny problem?

PS. nie wiem czy nie ma to związku z aktualizacją FW, bo wcześniej było ok, przynajmniej z upsampligiem, bo SACD mam od niedawna.
 
Do góry