PS3 i kino Sony - dźwięk przez HDMI czy przez Digital OPT?

MichalBak89

New member
WITAM

Zastanawiam się jak podłączyć konsole do kina domowego Sony HT-SF2300. Mam dwie możliwości podłączenia:

1. Przez HDMI do amplitunera od kina domowego
2. Przez HDMI do TV i przez Digital OPT do amplitunera kina domowego

Generalnie chodzi mi o to czy zauważę jakąś kolosalną różnicę w dźwięku po między podłączeniem przez HDMI a Digital OPT bo niektóry moi znajomi twierdzą że tak?

PS. Pytam bo nie wiem czy warto wydawać kasę na kabel do Digital OPT. Mam dobry kabel HDMI model Da Vinci 1,6m.
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
jesli to kino obsluguje najnowsze formaty dzwieku HD, to tylko dzwiek poprzez HDMI. Poprzez optyka przeslesz max. 6.1 dts badz 6.1 dolby digital
 

MichalBak89

New member
To jest zwykłe kino Sony 5.1. Dekoduje tylko Dolby Digital, DTS, Dolby ProLogic II, Dolby ProLogic, Dolby Dual Mono, PCM 96KHz 24 Bit i jakąś reprodukcję LPCM przez HDMI

Generalnie chodzi mi tylko o to czy będzie jakaś różnica w dźwięku jak podłącze przez Digital OPT bo jeśli nie to podłącze sobie przez HDMI?
 
Ostatnia edycja:

mataman

New member
Bez reklam
Jeżeli obsługuje lpcm to pozostaje ci tylko podłączyc przez hdmi. ps3 bedzie dekodować wtedy dzwięk hd
 

MichalBak89

New member
To znaczy że w moim przypadku połączenie po HDMI da mi lepszą jakość dźwięku przestrzennego niż po Digital Optical (światłowód)?

Pytam bo wszyscy moi znajomi mi mówią, podłącz przez Digital Optical (światłowód) to będziesz miał lepszą jakość dźwięku niż po HDMI.
 

arsenal

Moderator
VIP
Jeśli twój amplituner poprawnie dekoduje sześciokanałowy LPCM(czyli 5.1) po HDMI to wybór jest oczywisty i prosty-tylko HDMI i załaczenie przesyłania LPCM w PS3 poprzez HDMI. Jeśli twój amplituner zdekoduje poprawnie tylko dwukanałowy LPCM to pozostaje optyk do dźwięku 5.1. Wystarczy, że to sam sprawdzisz podłączając lub w instukcji ampa.
 

MichalBak89

New member
W PS3 mam zaznaczone LPCM przez HDMI. Nie wiem jak sprawdzić czy amplituner poprawnie dekoduje LPCM ale jak oglądam film z Blu-ray albo gram w gry to słyszę dźwięk we wszystkich głośnikach tzn. w tylnich nie wszystko tylko poszczególne dźwięki a amplituner wyświetla na wyświetlaczu że dźwięk idzie na wszystkie głośniki.

Czyli LPCM jest lepszy od DTS i Dolby Digital?
 

pejotpe

New member
Bez reklam
MichalBak89 napisał:
Czyli LPCM jest lepszy od DTS i Dolby Digital?
Tak. Zakładając, że przez LPCM idzie materiał lepszej jakości (sam LPCM nie jest kompresowany jak DTS, czy DD, ale jeśli DD zostanie zdekompresowany i puszczony przez LPCM, to zbytniej różnicy być nie powinno).
 

MichalBak89

New member
Aha to już mniej więcej wszystko wiem, jeszcze tylko chciałem zapytać czy przez LPCM zostanie zachowany ten efekt przestrzenności tak jak w DTSie? Chodzi mi o to że jak np. odtwarzałem jakąś muzykę zapisaną w DTSie to cymbałki miałem w prawym tylnym a gitarę powiedźmy w lewym tylnym, ten dźwięk tak krążył.

Bo z tego co zrozumiałem ale nie wiem czy dobrze to dźwięk będzie konwertowany z DD i DTS to LPCM?
 

vib

New member
PS3 ma wszystkie potrzebne dekodery na pokladzie, wiec nie ma najmniejszej potrzeby, zebys sie "przejmowal" dzwiekiem - ustaw tylko w konsoli:
Video Setting-> BD/DVD Audio Outpu Format HDMI): Linear PCM
Sound Setting-> Audio Output Setting-> HDMI-> Manual-> i zaznacz wszyskie opcje oprocz Linear PCM 7.1 ...

i wsio :)

oczywiscie sa tez maniacy ktorzy lubia jak im sie wyswietlaja na amplitunerze rozne napisy, wlaczaja sie swiatelka diody i wogole jest bajer :) - wtedy mozna sobie ustawic w konsoli audio via bitstream i zaprzega sie do pracy dekodery nie PS3 a amplitunera - ampli dekoduje i zapalaja sie rozna fajne (w zaleznosci od sprzetu) swiatelka, napisy typu DTS, DD itp :)
 

gryzio

New member
vib napisał:
oczywiscie sa tez maniacy ktorzy lubia jak im sie wyswietlaja na amplitunerze rozne napisy, wlaczaja sie swiatelka diody i wogole jest bajer :) - wtedy mozna sobie ustawic w konsoli audio via bitstream i zaprzega sie do pracy dekodery nie PS3 a amplitunera - ampli dekoduje i zapalaja sie rozna fajne (w zaleznosci od sprzetu) swiatelka, napisy typu DTS, DD itp :)

I często nawet nie wiedzą o tym, iż PS3 nie jest w stanie wysłać w bitstream'ie dźwięku HD (DTS-HD Master Audio, DD TrueHD...) i 'especialy for you' przy takim ustawieniu przekoduje im to w zwykłe DTS, DD lub wybierze inną ścieżke z blue-ray'a kosztem utraty jakości.
 

MichalBak89

New member
Aha to już chyba wszystko wiem. W opcjach mam wybrane LPCM dla HDMI. Jak gram w gry to na amplitunerze pojawia mi się znaczek Dolby Digital a jak oglądam filmy albo słucham muzyki to pojawia się LPCM 48Khz. Ale raczej wszystko jest w porządku bo porównywałem sobie poszczególne standardy dźwięku i doszedłem do wniosku że DD jest najgorszy, troche lepszy od niego jest DTS ale najlepszy wydał mi się Dolby TruHD. Dało się odczuć różnice pomiędzy DD i DTS albo DD i Dolby TruHD.

Jeszcze tylko nie wiem czy przy konfiguracji dźwięku przez HDMI mam zaznaczać AAC i LPCM 2ch?
 

gryzio

New member
lpcm na pewno bo to twój amplituner potrafi...

co do aac to trudno wyczuć - jeśli masz coś z takim dzwiękiem to łatwo sprawdzić - jeśli zaznaczysz a dzwięku nie będzie w głośnikach to znaczy że nie potrafią się ze sobą w temacie dogadać i wtedy odznaczasz i ps3 ci to do czegoś bardziej zjadliwego powinno przekodować w locie
 

MichalBak89

New member
A jeszcze mam takie pytanie żeby nie zakładać nowego tematu, posiadam dekoder cyfry + Philips PVR i zastanawiam się czy lepiej go podłączyć po HDMI do amplitunera czy po HDMI + S-PDIF?
 

gryzio

New member
to zależy (piszę o dekoderach w ogólnoście a nie o konkretnie tym twoim do cyfry bo go nie mam) ;-)

po pierwsze zwykle, jeśli podłaczysz dekoder przez ampla to bez włączonego ampla nie da się oglądać cyfry - kwestia wygody/lenistwa (mnie nie zawsze się chce telewizji ogladać włączając resztę sprzętu - do części programów wystarczają mi głośniki telewizora) - niektóre ample pozwalają przesyłać wizje i fonie dalej bez wyrywania z trybu standby (kosztem większego poboru mocy)

po drugie teoretycznie, lepiej byłoby łączyć dekoder przez ampla po hdmi (niby mniej problemów o których niżej będzie, ewentualny upscaler do 1080p w niektórych dekoderach), ale życie pokazało iż część dekoderów przykładowo nie przesyła po hdmi dźwięku DD5.1... wtedy cały sens łączenia dekodera do ampla po hdmi znacząco spada ;-)

po trzecie z kolei, jeśli łączymy dekoder bezpośrednio do tv po hdmi a z amplem po S-PDIF często okazuje się iż mamy przesunięcie pomiędzy obrazem a dźwiekiem - ze względu na różne czasy dekodowania cyfrowego sygnału wizji przez tv a cyfrowego sygnału dźwięku przez ampla - niektóre dekodery pozwalają na ustawienie opóźnienia tych sygnałów względem siebie;

podsumowując - musisz popróbować :)
 

MichalBak89

New member
WITAM

Dzięki wszystkim za pomoc ale mam jeszcze jedno pytanie ponieważ przymierzam się do kupna blu-raya z dekoderami dts-hd master audio oraz DD TrueHD i również zastanawiam się jak to najlepiej podłączyć do mojego amplitunera czy przez:
1. HDMI
2. HDMI + Digital OPT
3. HDMI + Coaxial

:) Proszę o odpowiedź
 

gryzio

New member
Tak samo jak PS3 - jedynie po HDMI prześlesz dźwięk HD zdekodowany przez odtwarzacz do LPCM.

W innym przypadku dekodery te posłuża jedynie funkcji ozdobnej - zapewne dzięki nim na odtwarzaczu będą 'fajne nalepki'.

Swoją drogą w Twoim przypadku (PS3 oraz ampli bez dekoderów HD), kupowanie osobnego odtwarzacza nie zmieni wiele jeśli chodzi o możliwości zestawu. W zasadzie główną rzecz jaką można na tym zyskać to ciszej pracujący wentylator. No chyba że planujesz jeszcze dalsze inwestycje.
 

kalipawel

New member
witam

mam problem podlaczylem ps3 z tv poprzez hdmi i z amplitunerem kina domowego poprzez optyka. Dźwięk nie leci poprzez glośniki . Jak mam ustawić amplituner żeby słyszeć dźwięki z konsoli ??
 
Do góry