przejście z KD do stereo jaką drogą iść? kilka pytań

piet_83

New member
Witam.

Na początek mały wstęp. Ponad roku temu kupiłem swój pierwszy sprzęt KD amplituner Onkyo 608 i zestaw głośników JBL CS460. Zestaw ten zrobił na mnie naprawę ogromne wrażenie, pierwszy puszczony film z blu Ray i przysłowiowa szczęka opada. Szybko jednak okazało się że jeśli chodzi o filmy i gry (Xbox) zestaw jest rewelacyjny to jednak jeśli chodzi o muzykę to nie to czego bym chciał. Po jakimś czasie udało mi się kupić w miarę okazyjnie używane MA BR6 i różnica kolosalna jeśli chodzi o muzykę. Po upływie roku użytkowania stwierdzam, że jednak zakupu dokonałem trochę pochopnie, tzn. życie pokazało że tak naprawdę czasu na oglądanie filmów to jest może na 2 filmy tygodniowo i to głównie TV, a filmów z bluraya gdzie kino może się wykazać to może raz na miesiąc zdarzy się coś obejrzeć, natomiast muzyka … no właśnie muzyki słucha się codziennie po kilka godzin.

Ponieważ w najbliższym czasie czeka mnie przeprowadzka i żona już zapowiedziała że mam się pozbyć tych „jajek” (czytaj satelitek JBL) i tego „ohydnego” subwoofera, pojawiła się okazja żeby naprawić swój błąd. Ponieważ bez sensu będzie zostawienie Onkyo 608 i do tego tylko głośników stereo będę próbował sprzedać całość i do głośników MA BR6 dokupić jakiś wzmacniacz stereo.

I tu proszę forumowiczów o pomoc gdyż zupełnie nie wiem jaką drogą pójść, a tym razem chciał bym żeby był już to ostateczny zakup.

Trochę informacji:

- Muzyki będę słuchał w takich proporcjach: 55% o płyty CD, 40% TV i radio (tuner N-ki głównie kanały typu eska czy radio poprzez tuner), 5% laptop.
- Muzyki słucham przeróżnej od rocka przez rap do klubowej, moja żona głównie pop, a więc potrzebny sprzęt uniwersalny. Aha muzyki nie słucham raczej głośno (jeśli to jakaś podpowiedź na wzmacniaczu Onkyo przeważnie między 55 a 60).
- Do odtwarzania muzyki CD będzie służym mi bluray Panasonic DMP-BDT310 i to na pewno nie ulegnie zmianie, jeśli chodzi o TV mam tuner N(250GB).

Cele:

- Obecnie dźwięk amplitunera mi odpowiada choć wiem że może być lepiej, jedyne do czego mogę się doczepić wydaje mi się że jest mało basu w moim obecnym zestawieniu, tzn. niby bas jest ale jakoś nie wiem sam jak to opisać nie taki jak bym chciał, czegoś mu brakuje.

- Chciałbym żeby wzmacniacz miał możliwość podłączenia dwóch par głośników. Tzn. nigdy nie będę słuchał 4 naraz, ale w przyszłości chciał bym podpiąć jakieś monitorki które były by w pokoju obok. W związku z tym pierwsze pytanie większość wzmacniaczy przy podłączeniu dwóch par kolumn wymaga 8-16 Ohm a moje obecne MA BR6 mają 6Ohm czy w związku z tym będzie to problem? Zaznaczam że jak pisałem nigdy nie będę słuchał 4 naraz albo para A albo para B.

Główne pytania:

- Budżet to 2500zł jaka drogą powinienem iść? Czy w moim przypadku (patrz źródła muzyki) lepiej będzie kupić lepszy wzmacniacz za całość budżetu, czy lepiej kupić coś tańszego dajmy na to za 1600zł a 900zł przeznaczyć na jakiegoś DACa ? Które rozwiązanie będzie dla mnie korzystniejsze da mi lepszą jakość dźwięku? Wiem że lepszy wzmacniacz to myślenie przyszłościowe ale ja na tych wydatkach chciał bym zakończyć zakupy i już więcej nic nie kupować.
- pytanie drugie czy taka zmiana da mi naprawdę zauważalną zmianę w jakości muzyki po przesiadce z Onkyo?

Chodzi o to że nie mam jakiś wygórowanych oczekiwań, ale po wszystkim chciałbym spokojnie zasiąść w fotelu włączyć fajną płytę i powiedzieć sobie „nie żałuje”, nie chcę znów tego uczucia, że jest fajnie ale to nie to znów czegoś brakuje.

Dziękuję z góry za dyskusję i wszelkie propozycje co do sprzętu i sorrki że się tak rozpisałem ;)
 

czarny2807

Well-known member
Bez reklam
Odtwarzacz Blu Ray to nie jest najlepszy pomysł do odtwarzania płyt CD skoro zmieniasz sprzęt po to aby delektować się muzyką.
 

piet_83

New member
Dlatego właśnie zastanawiam się czy nie lepszy był by tańszy wzmacniacz z jakimś przetwornikiem DAC przez którego puszczał bym muzykę z blu raya bo wtedy otrzymał bym kompletny zestaw. A jeśli dobrze rozumiem wtedy blu ray będzie robił jako transmisja danych a dekodowaniem dźwięku zajmie się DAC tak? Czyli defakto wtedy źródło nie powinno mieć dużego znaczenia? Czy jednak się mylę?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
- Chciałbym żeby wzmacniacz miał możliwość podłączenia dwóch par głośników. Tzn. nigdy nie będę słuchał 4 naraz, ale w przyszłości chciał bym podpiąć jakieś monitorki które były by w pokoju obok. W związku z tym pierwsze pytanie większość wzmacniaczy przy podłączeniu dwóch par kolumn wymaga 8-16 Ohm a moje obecne MA BR6 mają 6Ohm czy w związku z tym będzie to problem? Zaznaczam że jak pisałem nigdy nie będę słuchał 4 naraz albo para A albo para B.
Impedancja staje sie groźna gdybyś słuchał 4 głośników naraz ale, że tak nie będzie to się nie przejmuj.
 

piet_83

New member
ok super czyli tak jak myslalem, ale jeden dylemat chociaz z glowy

teraz najwazniejsza sprawa. lepiej drozszy wzmak czy tanszy + DAC biorac na uwadze ze zrodlem bedzie bluray?

oczywiscie mile widziane sugestie co do modeli
 

piet_83

New member
ok pytanko na szybko czy NAD C372 to dobry sprzęt i warty kupna używany za cenę około 1700zł ?? Czy to nie za mocny sprzęt do BR6 ? dziękuję za odpowiedzi
 

don111

Banned
nie ma sensu, to przeciętny wzmacniacz, tyle że o sporej mocy
gdyby tyle kosztował nowy to można by się zastanowić
nie ma czegoś takiego jak zbyt mocny wzmacniacz, mocniejszy = bezpieczniejszy dla kolumn, bo przy zbyt dużej mocy zniekształcenia będziesz słyszał w kolumnach, bardziej niebezpieczny jest słaby wzmacniacz, który łatwo pali wysokotonowce przy przeciążeniu
popatrz na wątek wyżej, do BR6 szukaj fajnego wzmacniacza Sansui lub HK 680, jeśli będzie brakowało basu wystarczy jeszcze gotówki na świetny subwoofer
XLS200-DFandFF
ewentualnie mocniejszy
http://www.bkelec.com/hifi/Sub_Woofers/XXLS400.htm
 

piet_83

New member
ok dzięki za opinie, o HK 680 słyszałem dużo dobrego ale ciężko go dostać
tak wogóle to i tak brałem raczej nowe wzmacniacze pod uwage, akurat się trafił ten NAD używany to spytałem, ale raczej będę myślał o czymś nowym, no chyba że naprawdę trafi się coś fajnego używanego.
co do subwoofera to nie zostaje jednak przy 2.0
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

don111

Banned
mam bx6 i powiem Ci że z subem różnica jest jednak spora na plus w muzyce, oczywiście z dobrym subem czyli nie tego typu jaki miałeś
 
Do góry