Projektor i ekran na 150 cali. Co wybrać?

Pawelpiano

New member
Witam forumowiczów
Będę montował projektor i chciałbym uzyskać obraz około 150 cali.
Ściana na której będzie zamontowany ekran elektrycznie sterowany, zabudowany w suficie, ma wymiary: 442cm x 250cm. Po bokach ekranu będą umieszczone kolumny.
Pomieszczenie ma wymiary 820cm x 442cm.
Projektor będzie podwieszony na suficie.
W oknach są rolety, które ograniczają dostęp światła, ale nie całkowicie. Światło dochodzi jeszcze z wejścia.

Moje typy:
Acer H6510BD
BenQ MH680
Optoma HD25e
Co sądzicie o tych projektorach, jak się sprawdzą w moich warunkach?

a ekran namierzyłem taki:
Art Ekran 150 cali white matte za około 900zł

Pomóżcie dobrać projektor i ekran.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Mam proste pytanie. Widziałeś kiedyś prawdziwe kino (multikino, multiplex, czy jak to się teraz nazywa) z "roletami w oknach ograniczających dostęp światła niecałkowicie, a światło dochodzi jeszcze z wejścia"??? Raczej nikt nie zapłaciłby wówczas 20-30 zł za bilet. Nie jest to żadnym wypadku złośliwość z mojej strony. Zwracam tylko uwagę, że każda ilość światła w pokoju natychmiast obniża kontrast (nawet poniżej 100:1) i rozjaśnia czerń - właściwie o czerni trudno już mówić - to raczej szara plama.

Mając bardzo jasny projektor da się tak obejrzeć mecz ze znajomymi, ale na dłuższą metę należy pomieszczenie zaciemniać całkowicie, a jeszcze lepiej mieć wszystkie powierzchnie w ciemnych kolorach (jak w multipleksie) - w takich warunkach obraz z projektora za 3000-4000 zł może naprawdę zaskoczyć dynamiką i kontrastem, zwłaszcza w jasnych/średnio jasnych scenach. Dobrze przygotowany pokój jest zdecydowanie ważniejszy od tego, czy kupić Optomę czy może BenQ.

Co do samego ekranu, przy przekątnej 150 cali dobry ekran elektryczny musi swoje kosztować, np. Adeo Motorized Elegance 340x191 cm Ref. White , niestety, za około 3500 zł, a gdyby dodać napinacze cena pofrunęłaby do 7000 zł ;).
Szczerze wątpię, że można kupić tak wielki, dobrej jakości ekran za 900 zł - lepiej już byłoby pomalować płytę PVC/MDF odpowiednią farbą. Jeśli tylko masz możliwość, rozważ montaż ekranu ramowego, który zawsze będzie lepszy, a przede wszystkim tańszy - no i można zacząć od ekranu własnej roboty na czas zbierania funduszy na ekran z prawdziwego zdarzenia.

Aby oświetlić ekran 150", rzutnik powinien być bardzo jasny, rzędu 1200-1300 lm w ustawieniach kinowych. Z wymienionych Optoma HD25e/131Xe powinna dać radę, ale przy pełnej mocy lampy. Dodam jeszcze BenQ W1070/W1300, który z włączonym BrilliantColor mógłby pracować początkowo w trybie Eco (mniejszy hałas), ale to trzeba by dokładnie sprawdzić.

Na koniec moja propozycja z wyższej półki - Sony HW55 za około 13000 zł. Razem z ekranem wynisłoby to jakieś 16000 zł, ale w tym wypadku cena odpowiada jakości w 100 % - znakomity, jasny rzutnik 3D 1080p zagrażający tuzom high-endu za 60 tys. zł. Moim zdaniem taki komplet bardziej pasowałby do wiekiego salonu niż "zabawki" za 3000 zł.

Pozdrawiam.
 

Pawelpiano

New member
Rozumiem, że projektor za 13000zł będzie lepszy,bardziej zaawansowany, od projektora za 3000 i dziękuję za wszystkie uwagi, nawet te zgryźliwe, jak w pierwszym akapicie.
Jeśli chodzi o pomieszczenie, to jeśli okaże się za jasne, to zawsze mogę je dociemnić.
Chciałbym, jako że nie znam się na temacie, uzyskać możliwie najlepszy efekt i jestem pewien, że z waszą pomocą mi się to uda. Projektor za 13000 zł na pewno odpada, może jako następny, za parę lat, jak już będę wiedział dokładnie o co w tym chodzi, to rzucę się na taki sprzęt, może jeszcze droższy, ale pomalu.

Alkor
piszesz, że: w odpowiednich warunkach obraz z projektora za 3000-4000 zł może naprawdę zaskoczyć dynamiką i kontrastem, zwłaszcza w jasnych/średnio jasnych scenach i właśnie o to mi chodzi.
Rzutnik powinien być bardzo jasny, rzędu 1200-1300 lm w ustawieniach kinowych, może się mylę, ale z tych co podałem każdy ma większą jasność i właśnie jasność w dużej części decydowała o tym, że wziąłem je pod uwagę, coś z ich jasnością, albo obrazem nie tak?

Może doradzisz jakieś inne, tańsze niż to sony hw55 projektory.

Jedno jest pewne, czarnego salonu nie zrobię:lol:, ale dociemnić, jak najbardziej. Muszę tylko wymyślić jak to zrobić, zanim majster do remontu wejdzie.Mam parę ciekawych pomysłów

Tymczasem muszę wybrać projektor i ekran.
Adeo Motorized Elegance 340x191 cm Ref. White , niestety, za około 3500 zł, mógłbym przełknąć, ale wolałbym coś do 2000zł.
Ten ekran co podałem jako propozycja:
Opinie o ART Ekran Elektryczny 16:9 150'' 322x187cm matte white z pilotem EKREL EM-150 16:9E www.eMarket.pl.
 

dziadek266

New member
Witam.
Miałem podobny dylemat, co wybrać. Wybór pomiędzy Optoma HD25 lub HD131X, Benq W1070 i Epson EH-TW5200. Zdecydowałem się na Epsona i jestem zadowolony, jako pierwszy projektor uważam że jest super. Jeszcze nie mam ekranu, oglądam na białej ścianie, przy całkowitym zaciemnieniu obraz super a nawet przy włączonym świetle da się spokojnie oglądać. Dodam, że do tego projektora pasują okulary z plazmy Samsunga więc nie muszę dodatkowo inwestować (można je kupić za około 70 zł). Teraz zbieram na ekran 110", w warunkach domowych zupełnie mi wystarczy (chociaż projektor spokojnie da radę więcej).
 

Meloman69

New member
Bez reklam
nawet przy włączonym świetle da się spokojnie oglądać.
Teraz zbieram na ekran 110", w warunkach domowych zupełnie mi wystarczy (chociaż projektor spokojnie da radę więcej).

ad. 1. Proszę nie pisać herezji. Obraz z jakiegokolwiek projektora przy świetle zewnętrznym wygląda TRAGICZNIE. Poziom kontrastu spada poniżej 100:1. Nie ma żadnych czerni. Nie widoczne są ciemne szczegóły.
ad. 2. Jak można w ogóle wypowiadać się o jakości obrazu wyświetlając go nie na ekranie?
ad. 3. 110 cali nawet w trybie Normal to dla tego Epsona za dużo...
 

dziadek266

New member
ad. 1. Proszę nie pisać herezji. Obraz z jakiegokolwiek projektora przy świetle zewnętrznym wygląda TRAGICZNIE. Poziom kontrastu spada poniżej 100:1. Nie ma żadnych czerni. Nie widoczne są ciemne szczegóły.
ad. 2. Jak można w ogóle wypowiadać się o jakości obrazu wyświetlając go nie na ekranie?
ad. 3. 110 cali nawet w trybie Normal to dla tego Epsona za dużo...

:blagam:
Napisałem tylko swoje odczucia, nie jestem żadnym maniakiem ani melomanem.
Pewno w droższych projektorach obraz jest lepszy, ale tym tokiem rozumowania nigdy bym się nie zdecydował na zakup projektora.
Zresztą ile ludzi tyle opinii. Jedni kupią za 3 tyś i są zadowoleni, a inni za 15 tyś i narzekają.
pozdro dla normalnych
 

Meloman69

New member
Bez reklam
nie jestem żadnym maniakiem ani melomanem.

Po pierwsze TW5200 to całkiem niezły projektor.
Po drugie - mylisz pojęcia melomana z audiofilem.
Po trzecie - zawsze na pierwszym miejscu stawiam sztukę, ale chcę doświadczać jej w możliwie najlepszej jakości. Dotyczy zarówno muzyki jak i filmu.
Żal mi osób, które tylko zwracają uwagę na bas i wysokie tony, a nie chłoną muzyki.
TW9200 to na pewno nie high-end, ale gwarantuje taką jakość obrazu, która mi odpowiada. Żeby skoczyć do segmentu wyżej trzeba by wydać ok. 3-4 razy więcej. Dla mnie - ekonomicznie nieuzasadnione.
 

Pawelpiano

New member
Dla mnie punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia.
Ja chcę dopiero doszlifować swój gust, nie posiadam wiedzy w temacie i doświadczenia z projektorami, tyle co zdążyłem przyswoić na forum,więc proszę o opinie, jak będą sie sprawowały te projektory przy dość dużej przekątnej wyświetlanego obrazu i jak ten obraz będzie wyglądał,czego można się po nim spodziewać?


Jeśli chodzi o ekran, to po przewertowaniu forum stawiam na Adeo, lub inne, ale przy tej wielkości, to chyba bez napinaczy się nie obejdzie, ewentualnie majster dostanie możliwość wykazania się umiejętnościami w szpachlowaniu i malowaniu:lol: i zrobię na ścianie.
 
Do góry