epson.pl
WstępZróżnicowanie panujące w świecie projektorów wydaje się być na wyjątkowym poziomie. Producenci dzielą swoje urządzenia nie tylko ze względu na ich przeznaczenie (kino domowe, rozrywka domowa, kino komercyjne, audytoria, salki konferencyjne itp.), ale także sposób projekcji (długoogniskowe, krótkoogniskowe itp.), czy rodzaj źródła światła (lampa, LED, laser). Ostatnimi czasy, mocno rozwijaną gałęzią są projektory krótkoogniskowe, wyposażone w zaawansowane systemy operacyjne, pozwalające np. na integrację serwisów video (Netflix, Amazon Prime Video itp.). Dziś trafiło do nas jednak urządzenie z bardziej klasycznym podejściem do tematu.
epson.pl
BudowaEpson EH-TW7100 to lampowy projektor zaprojektowany z myślą o domowej rozrywce. Jeśli chodzi o wymiary, to urządzenie można opisać jako zgrabne. Krągłości białej, plastikowej obudowy mogą się podobać, a jakość materiałów określamy mianem poprawnych. Projekt obudowy oraz jej kolor można określić jako sprzyjający instalacjom projektora w pokojach dziennych, gdzie z reguły dominują jasne kolory. Na frontowej ściance, oprócz układu optycznego z obiektywem i pierścieniami regulującymi zbliżenie i ostrość, znajduje się kratka wentylacyjna, za którą zamontowano wiatrak zapewniający odpowiednie chłodzenie urządzenia.
epson.pl
Patrząc od góry, znajdziemy pokrętła do regulacji przesunięć obrazu (lens shift) oraz panel kontrolny z przyciskami, pozwalającymi na obsługę urządzenia. W tej części obudowy znajduje się także pokrywa komory, kryjącej lampę. Z tyłu urządzenia zamieszczono panel z gniazdami, a po prawej stronie (patrząc od frontu) znaleźć można kolejną kratkę, która maskuje układ wlotowy powietrza z filtrem. Na spodzie zamontowano stopki umożliwiające regulację i jeszcze jedną kratkę, chroniącą kanał wlotowy powietrza. Projektor przewiduje montaż z uchwytem sufitowym.epson.pl
SpecyfikacjaEpson EH-TW7100 korzysta z własnej technologii 3LCD. W dużym uproszczeniu jej działanie uwzględnia specjalne filtry, które rozszczepiają białe światło na podstawowe kolory RGB. Po przejściu przez odpowiednio sterowane, niezależne panele LCD, wiązki łączone są przez pryzmat aby wygenerować obrazy. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać wysoki poziom jasności bieli, jak i wysoki poziom jasności światła barwnego. W efekcie projektor oferuje dobre naświetlenie widocznych kolorów. Ta technologia oferuje dobrą efektywność, która przekłada się na dobry poziom jasności wyświetlanych obrazów.
Jak większość projektorów na rynku, Epson EH-TW7100 nie pracuje w natywnej rozdzielczości 4K. Aby umożliwić użytkownikom wyświetlanie treści UHD, japoński producent zastosował system 4K PRO-UHD. Oznacza to, że mimo niższej natywnej rozdzielczości, Epson jest w stanie przyjąć i wyświetlić sygnały UHD. Projektor jest przy tym także kompatybilny ze standardem HDR 10.
epson.pl
Wybrane dane techniczne przedstawiają się następująco:- System projekcyjny: Technologia 3LCD, Ciekłokrystaliczna migawka RGB
- Panel LCD: 0,61 cal z C2 Fine
- Natężenie światła barwnego: 3.000 lumen
- Natężenie światła białego: 3.000 lumen
- System 4K PRO-UHD
- Współczynnik proporcji obrazu: 16:9
- Stopa kontrastu: 100.000 : 1 (z aktywną przysłoną)
- Źródło światła: Lampa UHE, 250 W; Żywotność - 3500h (5000h w trybie oszczędnym)
- Ręczna korekcja obrazu:
- pionowo: +/- 30 °
- poziomo +/- 30 ° - Przetwarzanie wideo: 10 Bit
- Częstotliwość obrazu 2D/3D: 240 Hz / 480 Hz
- Częstotliwość odświeżania pionowego 2D: 192 Hz - 240 Hz
- Częstotliwość odświeżania pionowego 3D: 400 Hz - 480 Hz
- Odwzorowanie kolorów: do 1,07 mld kolorów
- Stosunek projekcji: 1,32 - 2,15:1
- Zoom: Manualny, Współczynnik: 1 - 1,62
- Obiektyw: Optyczny
- Ręczne przesunięcie soczewki:
- Pionowo +/- 60 %
- Poziomo +/- 24 % - Rozmiar projekcji: 40 - 500 cali
- Odległość wyświetlania, tryb szerokokątny/tele: 2,95 m - 4,77 m (100" ekran)
- Wartość przysłony obiektywu projekcyjnego: 1,49 - 1,77
- Odległość ogniskowa: 18,2 mm - 29,2 mm
- Ostrość: Ręcznie
- Złącza: Złącze USB 2.0 typu A (2x), Złącze USB 2.0 typu Mini-B, Wejście HDMI (2x), Stereofoniczne wyjście audio mini-jack, Bluetooth
- Połączenie ze smartfonem: Ad-hoc/Infrastruktura
- Tryby kolorów 2D: Dynamiczny, Naturalne, Kino, Jasny Kinowy
- Obsługiwane formaty 3D: Równolegle, Góra i dół
- Funkcje: Regulacja głębi 3D, Optymalizacja 4K, Interpolacja klatek, Pozioma i pionowa korekcja geometrii obrazu, Quick Corner, Możliwość połączenia z bezprzewodową siecią LAN
- Tryby kolorów: Automatyczny, Kino, Dynamiczny, Naturalny, Jasny Kinowy
- Zużycie energii: 387 W, 297 W (tryb ekonomiczny), 0,5 W (w trybie czuwania)
- Napięcie zasilania: AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
- Wymiary produktu: 410 x 310 x 157 mm (Szerokość x Głębokość x Wysokość)
- Waga produktu: 6,9 kg
- Poziom hałasu: Tryb normalny: 32 dB (A) - Tryb ekonomiczny: 24 dB (A)
- Temperatura: Praca 5°C - 30°C, Składowanie -10°C - 60°C
- Wilgotność powietrza:
Praca 20% - 80%
Składowanie 10% - 90% - Głośniki: 10 W Stereo
- Kolor: Biały
Zainteresowanych pełną specyfikacją urządzenia, przekierowujemy na stronę producenta.
Obraz
Jako że zdecydowana mniejszość czytelników i użytkowników projektorów decyduje się na ich kalibracje, sekcję dotyczącą jakości obrazu dzielimy na opis wrażeń w trybie fabrycznym (kino/film/ISF/Expert) oraz po kalibracji.
Tryb fabryczny (Naturalny)
Z reguły zakładamy, że tryby kinowe/filmowe/ISF/Ekspert itp. są tymi, którym najbliżej do ustalonych wzorców. I z reguły to się sprawdza. Jednak w przypadku projektora który do nas dotarł, okazało się, że zarówno w zakresie temperatury bieli jak i ułożenia kolorów, to tryb naturalny okazał się najbardziej naturalny i na nim bazuje opis.
Nasze dotychczasowe doświadczenia z projektorami domowymi, to głównie spotkania z maszynami JVC i Sony (a sporadycznie z SIM2). To sprawiło, że aby odpowiednio podejść do możliwości opisywanego Epsona, potrzebowaliśmy nieco czasu oraz jakiegoś innego bardziej adekwatnego urządzenia będącego punktem odniesienia. Po zapewnieniu jednego i drugiego przeszliśmy do rzeczy.
Fabrycznie, nasza sztuka EH-TW7100 ustawiona była w sposób, który w dość widoczny sposób faworyzował nasycenie koloru niebieskiego. Barwy turkusowe i purpurowe w dość widoczny sposób były podsycone niebieskościami. W szarościach, mimo iż wykresy sugerowały podobne zachowanie, naszym zdaniem to zieleń nieco częściej dominowała i podbarwiała ciemniejsze zakresy obrazów. Mimo tego, w ujęciu ogólnym można napisać, że obrazy pozostawiały pozytywne wrażenia. Istotnym czynnikiem wpływającym na takie odczucia okazała się intensywność kolorów, która zarówno w ciemnych jak i jasnych obszarach sprawiała, że wyświetlane obrazy skrzyły w charakterystyczny dla siebie sposób. Projektor dość dobrze radził sobie z prezentowaniem szczegółów, choć w tym aspekcie dało się zauważyć tendencje do delikatnych rozświetleń - trochę jakby inżynierowie Epson wychodzili z założenia, że urządzenie będzie często używane w pomieszczeniach z włączonym oświetleniem. I trzeba przyznać, że o ile światło generalnie nie sprzyja projektorom domowym, to w przypadku tego modelu, pomieszczenia nie muszą być zupełnie ciemne, aby uzyskać akceptowalny efekt. Oczywiście w przypadku jaśniejszych przestrzeni należy liczyć się z osłabieniem kontrastu (który już wyjściowo nie jest najmocniejszą stroną urządzenia) oraz słabszym nasyceniem kolorów. Niemniej, projektor pozwala w zaskakująco przyjazny sposób oglądać materiały także w warunkach nieco odbiegających od kinowych. Bardzo dobrze pracują w Epsonie układy zajmujące się przetwarzaniem ruchu. Obrazy pod tym względem prezentowały się naturalnie i w naszym odczuciu nie wymagały załączania algorytmów upłynniających.
Nieco słabiej za to prezentują się obrazy pod względem ostrości. Mamy wrażenie, że ma to związek z rozdzielczością natywną projektora i układem 4K PRO-UHD. Dla pewności skorygowaliśmy fizyczne ustawienie projektora tak, by w jak najmniejszym stopniu angażować opcję lens shift, jednak powyższe wnioski pozostały niezmienione. Przy dogłębnym analizowaniu obrazu, zauważyliśmy, że w pewnych miejscach na ekranie, występowały niedociągnięcia związane ze zbieżnością RGB, jednak nawet znając miejsca ich występowania, w trakcie "normalnego" oglądania nie przykuwały one naszej uwagi.
Tryb po kalibracji
Po kilku dniach sprawdzania urządzenia z różnymi źródłami, postanowiliśmy skorzystać z bardzo bogatych możliwości regulacji ustawień projektora. Dzięki temu, udało nam się zaprowadzić znacznie większy porządek w skali szarości. Zmniejszyliśmy także ilość barwy niebieskiej obecnej w purpurach i turkusach. Znaczącej poprawie uległo także prowadzenie krzywej gamma. Mimo tego, że ustawienia nie zniwelowały całkowicie wszystkiego to dzięki przeprowadzonym korektom obraz nabrał większej naturalności. Odcienie skór stały się bardziej prawdziwe, a ciemne szarości w dużej mierze uwolniły się od nalotów i zaoferowały lepszy balans w zakresie głębia-szczegółowość. Definicja obrazów wskoczyła na wyższy poziom. Sporo trudności mieliśmy z ustawieniem ostrości i choć pewien postęp dało się zauważyć, to w tym zakresie pozostaje miejsce na poprawę. Jak wspominaliśmy, kontrast obrazu nie jest najmocniejszą stroną projektora, niemniej jeśli pozostawimy włączony układ przysłony, głębię czerni można spokojnie określić jako bardzo przyzwoitą. Dla uzyskania większej plastyczności obrazu, warto pomyśleć o odpowiednim ekranie (ze swojej strony sugerujemy rozważenie szarego materiału, o współczynniku odbicia w okolicach 0,9). Epson EH-TW7100 nie ma trybu stricte przeznaczonego dla graczy. Mimo to, pomiar opóźnienia (input lag) pokazał wyjątkowo niską wartość, która sprzyjać będzie miłośnikom gier. Wysoki poziom jasności obrazu oraz przetwarzanie ruchu, także zachęcają do wykorzystywania urządzenia w połączeniu z konsolami. Nieco słabiej projektor radził sobie podczas wyświetlania obrazów z gęsto ułożonymi liniami (siatka tenisowa itp.). Drgania potrafiły być zauważalne, choć nie na tyle irytujące by mocno odciągać uwagę. Lubiących angażować różnego rodzaju algorytmy ‘poprawy’ obrazu, może zainteresować fakt, że część z nich nie jest dostępna podczas wyświetlania treści UHD/4K. Jeśli chodzi natomiast o sygnały HDR, to podczas pracy z nimi Epson ze względu na swój charakter skupia się przede wszystkim na intensyfikowaniu kolorów.
Pomiary
Plansze testowe ujawniły pewne nierówności w zakresie równomierności i jednolitości wyświetlanych kolorów. Niedociągnięcia pojawiały się okolicach 1/4 szerokości ekranu, zarówno w górnych jak i dolnych częściach. Widoczne były jednak głównie na całkowicie białych i jasnoszarych planszach i nie wpływały na jakość oglądanych treści podczas codziennego użytkowania. Po przeprowadzonych ustawieniach zmierzone wartości prezentowały się następująco:
- Średni błąd dE2000 ułożenia RGB w skali szarości IRE 0-100: 0,9
- Średni błąd dE2000 dopasowania CMS: 1,9
- Średni błąd dE2000 rozkładu kolorów Colorchecker: 3,7
- Średnia temperatura: 6302
- Stopa Kontrastu: 4551:1
- Dostrojenie przestrzeni REC.709: 96,9%
- Input lag (3840x2160; 60fps): 20,3ms
- Pobór energii: średnio 230W
epson.pl
OpcjeW opcjach tego modelu, które mogą zainteresować, producent wymienia m.in. możliwość bezprzewodowego przesyłania obrazów z tabletów, smartfonów i komputerów. Można wspomnieć także o zintegrowanym głośniku, choć w tego typu projektorach traktujemy to bardziej jako ciekawostkę, niż funkcję codziennego użytku. Ciekawszym rozwiązaniem wydaje się być możliwość bezprzewodowego wysyłania dźwięku. Nasza sztuka miała co prawda spore problemy z nawiązaniem łączności z głośnikami i systemami bluetooth, ale udało się uzyskać połączenie z bezprzewodowymi słuchawkami. Planującym skorzystać z tego typu rozwiązania, przypominamy że w takim wypadku, ze względu na cechy łączności bluetooth (opóźnienie), warto sprawdzić, czy urządzenia źródłowe mają możliwość regulacji lipsync (synchronizacja obrazu i dźwięku). Bardzo przydatną opcją w projektorze i zawsze mile widzianą jest Lens Shift – czyli możliwość przesuwania obrazu w pionie i poziomie. Pamiętajmy tylko, aby w miarę możliwości zawsze umiejscowić projektora tak, by nie nadwyrężać regulacji.
epson.pl
PodsumowanieNaszym zdaniem projektory przeznaczone do użytku domowego to nie tylko możliwość uzyskania dużej przekątnej. Nawet stosunkowo proste i przystępne cenowo urządzenia, potrafią zaoferować wyjątkowy sposób prezentacji obrazu. Naszym zdaniem, Epson EH-TW7100 potrafi dostarczyć sporo frajdy i jest uniwersalnym urządzeniem, pozwalającym cieszyć się zarówno filmami, jak i grami, koncertami, czy różnego rodzaju wydarzeniami sportowymi. Fabryczne ustawienia projektora warto nieco skorygować i na szczęście producent oferuje w tym zakresie szeroką gamę regulacji, które pozwalają na wprowadzenie sporych zmian, widocznie wpływających na jakość obrazu.
epson.pl
Dobry poziom jasności oraz sposób reprodukcji barw, wraz z przyzwoitym poziomem dynamiki pozwalają wykorzystywać urządzenie w różnych środowiskach. Przydałaby się nieco lepsza ostrość i większa głębia czerni, ale nawet w obecnej postaci, przy odpowiednim doborze ekranu, Epson EH-TW7100 jest urządzeniem, które może spokojnie być rozważane przez poszukujących uniwersalnego projektora, zarówno do salek kinowych, pokoi i innych, różnego rodzaju pomieszczeń.