Projektor Epson - 8700UE / EH-TW3200 / EH-TW3600

Piwo82

New member
Witam,

Planuję zakup projektora i prawdopodobnie będzie to Epson :) Rozmawiałem dziś z kolesiem z Epsona i powiedział, że 8700UE (o którym - po przeczytaniu kilku bardzo pochlebnych recenzji - myślałem jako o moim wyborze) jest produkowany tylko na rynek w USA i nawet jeśli zdecydowałbym się na ściągniecie go do Polski to gwarancja nie będzie honorowana. Polecił mi dwa inne modele - EH-TW3200 i EH-TW360
0 jako "bardzo zbliżone o lepszej jakości" ;)

Jako że dopiero zaczynam interesować się tematem to chciałbym zapytać Was o opinie na temat tych projektorów. Zakładałem trochę większy budżet (nie chcę przekroczyć 7500zł za projektor, a te kosztują 4000zł i 5500zł), więc jeśli
w tych granicach jest coś ciekawszego to chętnie posłucham. Oczywiście, wcale nie mam parcia żeby faktycznie wydać całą zakładaną kwotę - bardzo ucieszy mnie parę złotych w kieszeni ;)

Pokój już mam zaplanowany - nagłośnienie, ściany itd. Odległość od miejsca siedzenia do ekranu to ok. 4.5m, jeśli ma to znaczenie przy wyborze projektora.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Maciek.

edit:
Wypadałoby pewnie jeszcze dodać, że planuję na tym grać na konsoli, oglądać sporo BD/filmów tej jakości, no i TV.
 
Ostatnia edycja:

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Epson 8700UB należy do serii Ultra Black (w USA) i jest odpowiednikiem modelu TW5500, są to bardzo podobne projektory, chociaż mogą się różnić opcjami menu i ustawieniami obrazu. W każdym bądź razie w Europie Epson stosuje technologię Deep Black (inna nazwa tego samego) w modelach TW4400, TW5500 i najnowszym 3D TW9000. W skrócie dotyczy specjalnej konstrukcji toru optycznego, która powoduje kilkukrotny wzrost kontrastu natywnego, TW5500 osiąga 4000-6000:1, a tańsze TW3200/3600 w najlepszym przypadku 1000-1500:1 - są to projektory zupełnie innej klasy.
TW3200 to naprawdę świetny rzutnik za 4000 zł, dla osób dostrzegających efekt tęczy właściwie nie ma lepszego wyboru w tej cenie. To właśnie powinien powiedzieć "koleś z Epsona":).

Wracając do TW5500, z pewnością jest to jeden z najlepszych projektorów za ok.8000 zł, chociaż jest na rynku od 2 lat. Jego zalety w porównaniu do TW3200/3600 to oprócz kontrastu: lepszy procesor obrazu Reon, tryb 24p pull down 4:4 (96Hz), interpolacja ramek (materiał 50 Hz), świetny układ wyostrzający Super Resolution, lepsze tryby obrazu - Natural potrzebuje tylko niewielkiej korekty skali szarości. Pewnym problemem dla niektórych może być ogromna, czarna obudowa - wtedy można rozważyć bardzo podobny, nieco tańszy, biały TW4400.

Jeśli chodzi o jasność, to w najlepszych trybach kinowych osiąga maksimum ok. 600 lm - przy pełnej mocy lampy i instalacji najbliżej ekranu - ekran może mieć 120" (biały, gain 1-1.2), co dobrze pasuje przy odległości oglądania 4.5 m. W przypadku szarego ekranu trzeba by ograniczyć się do 100".

Inne ciekawe projektory w zbliżonej cenie: Sony HW20, Panasonic AE4000, LG CF181D (1200 [!] lm ). Z tym LG można by zaszaleć z ekranem szerokości 350-370 cm i to wszystko przy właściwej, kinowej charakterystyce obrazu (6500 K).

Pozdrawiam.
 

zen44ek

Member
Mam Epsona tw3200 od 2 miesięcy i jestem bardzo zadowolony. Co prawda nie mam większego porównania bo jest to mój pierwszy projektor. Posiadam też plazme Panasonica 46 cali 600Hz i obraz jest porównywalny, wiele osób które ogląda go u mnie i porównuje następnie do telewizora twierdzi nawet że jakość obrazu jest lepsza. Jeśli o mnie chodzi to jeśli ktoś szuka ciągle czegoś co może być nie tak to w końcu to znajduje.

Przed zakupem dość długo czytałem fora i różne recenzje. Z projektora jestem bardzo zadowolony i myślę, że jest to najlepszy zakup w tej cenie. Wyszedłem też z założenia, że szkoda kasy na coś lepszego skoro nie wiem ile lat mi on posłuży, może za jakiś okrez czasu będę chciał mieć inny.

Jedyne co to że w dzień się zbytnio nie poogląda oraz to że nigdzie nie mogę znaleźć torby pasującej do tego modelu, a chcę go sobie czasami gdzieś zabierać.
 
Do góry