Projektor, dużo pytań, wybór, montaż, technologia

Shamman

New member
WYBÓR PROJEKTORA - PYTANIA I ROZTERKI (esej otwarty ;) )

Witam wszystkich, od dłuższego czasu cierpię na projektoromanie, w końcu zebrałem się w sobie po tym jak przez długi czas szukałem dla siebie większego telewizora. Od 3 lat mam u siebie Plasme PS64D8000, jest świetna, wcześniej też miałem Plasmę, nie lubię telewizorów LCD/LED i ich cukierkowych kolorów. Pomieszczenie w którym będzie projektor mam w zasadzie stworzone pod TV i jest to docelowy salon w którym też chciałbym projektor. Stwierdziłem że kupowanie TV większego niż moje obecne 64 cale mija się z celem i będzie on po prostu za drogi i musiałbym znowu kuć ścianę pod większą ramkę.

Część przeznaczona na oglądanie ma wymiary 4.21 m / 3,90 m.

Projektor będzie rzucał na szerszą ścianę, jak na obrazku poniżej.

g7uq.jpg

Tak wygląda ściana na której będzie wisiał ekran. Docelowo chciałbym osiągnąć ekran o szerokości 240 cm.

sjok.jpg

Ekran musi być odsunięty względem ściany o jakieś 27 cm co zmniejsza mi długość rzutu z projektora do jakiś 323 - 333 cm. (Przy założeniu że soczewka projektora jest oddalona od ściany o 30 - 40 cm)

Ściana na której chcę zamontować projektor, z zaznaczeniem dokładnego miejsca gdzie chciałbym go zamontować.

s91a.jpg

Teraz czas na pytania które mnie nurtują od kilku tygodni. Najpierw postaram się wyjaśnić czego oczekuję.

(Zaznaczam że przekopałem dokładnie sieć i forum, na część pytań znalazłem pobieżne odpowiedzi, przeglądałem kalkulatory, porównania projektorów itp. ale chciałbym otrzymać porady z pierwszej ręki dotyczące tego, konkretnie mojego przypadku).

Kiedy oglądam filmy?

Oglądam zawsze wieczorem albo w nocy, w razie czego mam w oknach żaluzje i dodatkowo rolety ze 100% zaciemnienia, może w dzień po zasłonięciu wszystkiego nie ma totalnej czerni, ale jest dobrze ciemno więc myślę że dało by się oglądać. Podkreślam że to w skrajnych przypadkach, TV zostaje i w dzień praktycznie nigdy projektor nie będzie używany. Jedynie seanse wieczorne/nocne. Zaciemnienia, przemalowanie pokoju nie wchodzi w grę.

Czego oczekuje?

Wysokiej jakości wyświetlanego materiału. W grę wchodzi tylko projektor Full HD, zupełnie nie zależy mi na 3D, chociaż może kiedyś będę żałował. Jeżeli będzie, nie będę specjalnie kupował dodatkowo okularów, jeżeli nie będzie a obraz miałby być lepszy, to wolę jakość kosztem 3D.

Co będę oglądał, co będzie do projektora podłączone?

Do projektora będę musiał dołożyć jakiegoś bezprzewodowego dongla HDMI, pod TV mam komputer przerobiony na Media Center i głównie on będzie używany jako odtwarzacz, ewentualnie n i ps4 czy xbox. O ile prąd do miejsca projektora sobie jakoś wkuję w ścianę, to nie mogę sobie pozwolić na kucie sufitu po całej długości pomieszczenia do poprowadzenia kabla HDMI. Pytanie - Czy taki sposób (bezprzewodowy) puszczania sygnału do projektora wpływa jakoś na jakość obrazu? Z Komputera po hdmi będą odtwarzane filmy w mkv, jakieś wysokiej jakości ripy blueray itp. Generalnie filmy z bardzo wysokim bitrare i bardzo dużej wadze, (7-20 gb) czy taki bezprzewodowy hdmi nie ma problemów z transferem danych do projektora)

Pytania

1. Czy w miejscu które zaznaczyłem na 2 zdjęciu może w ogóle wisieć projektor, mam obawy w związku z lampą na środku pomieszczenia która może nie celuje dokładnie w soczewkę i nie wypada w osi ekranu ale jednak jest po drodze. Usunięcie lampy nie wchodzi w grę (druga połowa nie pozwoli), Czy mogę umieścić projektor pół metra pod sufitem? Jak to jest z tym lens shiftem? Czy projektor może być przesunięty względem osi ekranu o powiedzmy 1 metr?
Lampa może być problemem decydującym o tym że w grę będą wchodziły projektory jedynie z lensshift.

2. Jaki projektor muszę wybrać żeby osiągnąć obraz o szerokości 240 cm (na oko 108 cali), Czy to w ogóle możliwe przy tak krótkim rzucie? Jak szukać projektora do takiego rzutu? Jakie słowa kluczowe, Na oko obraz o tej wielkości wydaje mi się optymalny, teraz kwestia dobranie do tego odpowiedniego projektora.

3. Jaki wybrać ekran? Nie chciałbym wydawać jakiś przesadnych pieniędzy na ekran, ekran miałby być zawieszony na suficie. Jak już napisałem, chciałbym ekran o szerokości 240 cm (tak mi się przynajmniej wydaje) Ekran nie musi być elektryczny, będzie często zwijany, i musi jakość zachowywać sztywność wisząc oddalony o 27 cm od ściany ze względu na głośniki. (Chyba że te 27 cm wiele zmieniają to wkuję głośnik w ścianę albo kupię głośnik centralny do zabudowy.

4. Pytanie wieczoru. Jaki projektor wybrać. Najbardziej od jakiegoś czasu chodzi za mną Mitsubishi HC 4000 ale ma już swoje lata i sam nie wiem, mam mentlik w głowie a sam nie mogę się już na nic zdecydować, ponadto nigdy tak na prawdę (poza kinem i prezentacjami) nie miałem do czynienia z projektorem kina domowego.

Na projektor chciałbym wydać gdzieś około 5000 zł. Z ekranem i wireless hdmi nie chciałbym przekroczyć magicznych dla mnie 7000 zł. Nie ukrywam że im taniej tym lepiej ale nie ma jakiegoś wielkiego parcia na obcinanie kosztów. Chciałbym po prostu coś dobrego, za dobre pieniądze.

Mam nadzieje że ktoś przeczyta moje wypociny, bo temat jest dla mnie ważny, a sam już nie potrafię podjąć decyzji, każda rada może okazać się cenna a na pewno niektóre mogą ostudzić mój zapał, a już jajko znoszę na projektor od kilku lat. Dzięki za wszelkie rady i proszę mnie nie besztać o podstawowe pytania, czytam forum kilka godzin dziennie i ciągle się kształcę w tym kierunku.
 
Ostatnia edycja:

Alkor

New member
Bez reklam
Na początek trochę nie na temat, ale nie mogłem się powstrzymać - telewizory LCD/LED nie mają "cukierkowych kolorów" - to wyłącznie wina koszmarnych ustawień sklepowych i trybów dynamicznych!!! Właściwie skalibrowane LED-y mają dobre, naturalne kolory, a niektóre przewyższają pod tym względem plazmy, np. najdroższe panele LED z matrycami "pasywnymi" IPS firm LG i Panasonic.

Ekran szerokości 240 cm może się okazać nieco za duży z dystansu 3.2 m - przecież optymalnie dla 1080p odległość powinna wynieść około 4.3 m. Ponad metr bliżej to sporo, moim zdaniem 100" z 3.2 m będzie rozsądnym maksimum. To dość luźna sugestia - możesz spróbować z większym ekranem.

Przesył bezprzewodowy obrazu jest bardzo eleganckim rozwiązaniem, ale wiąże się z tym kilka poważnych problemów. Technicznie nie jest proste przesłać bezbłędnie sygnał 1080/24p/50p/60p i 3D - zaledwie kilku producentów oferuje to rozwiązanie w projektorach kina domowego. Najlepiej wypada Epson z modelami TW6000W i TW9200W oraz BenQ W1500 - ten ostatni ma/miał problemy z pikselizacją, makroblokami i przede wszystkim Input Lag wynosi wysokie 111 ms.
Piszę to dlatego, że przymierzasz się do kupna modułu WiFi HDMI. Być może jestem człowiekiem małej wiary, ale nie sądzę, aby tani "dongiel" przesłał bezbłędnie materiał 1080p, bez dużych opóźnień, ograniczeń rozdzielczości, pasma chrominancji itp. Czyli pozostają Epsony, choć opóźnienia pewnie wystąpią.
Nie ma to jak solidny kabel HDMI - niestety.

Ad.1) Możesz tam zawiesić rzutnik i to nawet bez Lens Shift. Lampa powinna być nieco wyżej niż obiektyw projektora, żeby wiązka światła ją minęła - to w przypadku kilku rzutników z zerowym offsetem, np. BenQ W1070/1300/1400/1500, Epson TW5200.
Poziomy LS ma mniejszy zakres, np. 47 % u Epsona TW9200, ale w praktyce należy go używać do drobnej regulacji (do 30-50 cm), bo pełne wykorzystanie LS poziomego ogranicza do zera LS w pionie - rzutnik musiałby wisieć na środku tylnej ściany. Zdecydowanie należy unikać skrajnych położeń LS, bo jednak grozi to obniżeniem ostrości obrazu.

Ad.2) Współczynnik projekcji TR (stosunek odl. do szer. ekrasnu) powinien wynosić około 1.35 - dobrze pasuje BenQ W1070 i W1400/1500, Epson TW5200. Z Epsonem TW9200 trzeba by nieco przybliżyć się do ekranu, ale on zajmie i tak ok. 50 cm ze względu na pokaźne wymiary.

Ad.3) Tani ekran o dobrej jakości to największy znak zapytania. Moim zdaniem dopiero coś w okolicy 2000 zł zapewni przyzwoitą jakość (Kauber, Suprema Andromeda, Adeo Linear). Z ekranów tańszych można by potestować Kaubera Econo Electric.
Zamierzasz zasłonić ekranem głośniki??? Standardowe materiały nie są transparentne! Od razu przyszykuj 5000 zł za ekran Adeo Acoustik, z napinaczami 7000 zł albo central na szafkę pod ekran, a fronty szerzej poza ekran. I zyskujemy dodatkowe 20 cm odległości.

Ad.4) Zdecydowanie polecam Epson TW9200W z fabrycznym modułem WiFi HDMI, niestety kosztuje 13000 zł :).
Bardziej realne:
- BenQ W1500 (6080 zł) z modułem WiFi HDMI - może go poprawili;
- BenQ W1300 (4100 zł), 1 para okularów 3D;
- BenQ W1070 (3100 zł);
- Epson TW5200 (3041-3500 zł) - LCD, brak efektu tęczy, duża jasność, przeciętna czerń.
Mitsubishi HC4000 odpada z uwagi na TR 1.52-2.26 i ogromny offset +134 % - obraz sięgałby prawie do podłogi.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

pawel_71

New member
Z lampa pamietam i ja mialem problem. Najlepiej jak wybierzesz wstepnie projektor to rozrysuj sobie w rzutach ostroslup od zrodla swiatla.
Wtedy dobierzesz optymalnie wysokosc i offset. U mnie udalo sie to doslownie z 1 cm tolerancja. I tak jak projektor jest zimny to widac ok. 1cm cienia od zarowki na ekranie, ale pozniej jak sie rozgrzeje jest juz ok (wszystko bylo liczone i dobierane przy dzialajacym projektorze). Widac, ze pod wplywem ciepla projektor nieco sie unosi.
Do do WiDi/Miracast to opoznienia sa duze i moga sie pojawic problemy z transmisja. Powoduje to duze problemy z dzwiekiem, jesli nie masz w aplitunerze regulacji opoznienia to nawet tego nie probuj. Kabel zawsze bedzie lepszy. Ewentualnie mozesz pomyslec o puszczeniu skretki ethernetowej i 2 urzadzenia eth->hdmi. Ale przy takich odleglosciach chyba taniej bedzie Ci kupic dlugi kabel HDMI.
 
Ostatnia edycja:

Shamman

New member
Bardzo Wam dziękuje za odpowiedzi, cały czas przeglądam forum i dumam co z tym fantem zrobić, wczoraj trafiłem aukcje i kupiłem projektor Panasonic PT-LB51NT LCD z przebiegiem 2 h. Za 245 zł. Kupiłem go bardziej dla zabawy niż do czegokolwiek. Na podwórku planuje zrobić coś w rodzaju prywatnego pubu/baru na lato i zimę (ogrzewany kozą) i pomyślałem że byłby tam idealny np żeby puścić jakiś mecz. Efekt nawet tak słabego projektora przerósł moje oczekiwania. Na próbę puściłem z laptopa kilka filmów i poza słabym kontrastem i słabą czernią, dałbym radę na nim spokojnie oglądać filmy w całkowitym zaczernieniu. Dla mnie bombka! A to tylko projektor biurowy, (ciekawą opcją jest wifi które mimo że ma straszliwe opóźnienia to działa bezbłędnie i np. do oglądania zdjęć w domowym pubie będzie doskonałe!)

Teraz wiem czego chcę i wiem że jak tylko się zdecyduje w końcu na coś to kupuje projektor.

Wracając do tematu, rozważam opcje budżetową. Lubię zabawki, ale nie wiem sam czego oczekuje od projektora, na pewno nie będzie u mnie stał bezczynnie, ale nie wiem sam czy po prostu tak mnie to wciągnie że waham się czy wydać jakieś większe pieniądze na tą zabawę.

Rozważam zakup Optomy HD131Xe. Ze względu na "papierowe" parametry, wydaje mi się w porządku i jakiegoś ekranu około 1000 zł. Niestety będzie zwijany, ale już wiem że do projekcji centralny głośnik będę zwijał i będzie lądował na szafce pod TV. Odległość rzutu, przy założeniu że projektor będzie miał 30 cm a ekran będzie około 5 cm od ściany będzie wynosiła 355 cm. Lampe zdecydowałem się zmodyfikować i podnieść o 10 cm, więc projektor będzie wisiał około 30 cm od sufitu. Ekran w jaki obecnie celuje to 280 cm szerokości, jeżeli to duży błąd to proszę mnie pokierować, ale jak rzuciłem w piwnicy obraz z projektora o którym wyżej wspomniałem na ścianę, to już wiem że nie ma dla mnie czegoś takiego jak "za duży" ekran. 260 cm wydaje mi się w docelowym pomieszczeniu za małe.

Projektor chciałbym powiesić na uchwycie przymocowanym do sufitu, regulowanym, będę mógł ewentualnie dostosować jego wysokość do lampy. Ekran z borderem od góry, czyli i ekran jakoś dopasuje do sufitu, Projektor wisiałby wtedy dokładnie centralnie do ekranu.

Co myślicie o moich wypocinach? Żeby postawić sprawę jasno, nie chcę jakoś specjalnie oszczędzać, projektor to mój kaprys, nie powiem że pieniądze się nie liczą, jeżeli ktoś by mnie przekonał że nie warto inwestować w taką np. Optome, mogę wydać i 2 razy tyle, nie chciałbym jednak od razu zaczynać zabawy od projektora za 10000 zł jeżeli może okazać się że jednak mnie to nie bawi tak, jak duży TV i zostać z utopioną kasą w zabawce, jeżeli jednak około np. 5000 zł da się kupić coś dużo lepszego (nie mówiąc już o różnicy np. 1000 zł), to nie ma co oszczędzać i kupić coś z czego będę zadowolony. Swoją drogą jutro podjadę do rzutniki.com w Warszawie i tam spytam o poradę, dają możliwość obejrzenia obrazu z projektorów na miejscu, jednak ceny mają u siebie mocno zawyżone a seans z oglądaniem projektora kosztuje 100 zł. Myślę że się zdecyduje, mają duży wybór a może coś doradzą, chyba że znacie jakieś miejsce gdzie można by obejrzeć przykładowe prezentacje za darmo.

Będę wdzięczny za wszystkie komentarze i wszystko, co może mnie naprowadzić na właściwą drogę. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam!

Ostatnie pytanie dotyczy ekranu, jaki powinienem kupić do całkiem jasnego pomieszczenia, jasne ściany, sufit itp. Zaciemnienie okiem całkowite. Czytałem o ekranach matt white, grey itp, ale szczerze mówiąc już się gubię.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Jak wybierasz się jutro do rzutniki com to polecam ich, byłem u nich bardzo miła i fachowa obsługa klienta. Zrób sobie wstępny rysunek jak to ma u Ciebie wyglądać i podaj im wszystkie parametry ekranu. To podadzą Ci odrazu cenę, ponadto jak się zdecydujesz na zakup projektora i ekranu negocjuj cenę bo jest taka możliwość. Zobacz sobie najpierw projektor z niższej półki cenowej optomę hd30 czy benq1070 (mają na miejscu) a następnie coś z wyższej półki cenowej. Musisz sam naocznie się przekonać czy widzisz różnicę i czy warto dopłacać. Aha na sklepię mają założony ekran 16/9 o szerokosći 300cm matt gray więc jest na czym oglądać. Miłej zabawy i napisz wrażenia co udało się zobaczyć i zakupić. Pozdrawiam serdecznie
 

Shamman

New member
Dzięki bardzo, taki mam zamiar, znalazłem jeszcze w Warszawie kilka sklepów z projektorami, jutro na miejscu postaram się dowiedzieć jak najwięcej i napiszę co udało mi się dowiedzieć. Tak z ciekawości, sam się na coś zdecydowałeś?
 

rjack

New member
Witaj
Z mojej strony jeden krotki komentarz. - mam epsona tw3600, Ampli yamaha 2065 i ogladam na nim glownie mkv enkody720p oraz 1080p. Pisze o tym gdyz do przesylu wideo uzywam transmisji bezprzewodowej hdmi (urzadzenie asus - zakupione jakies 4 lata temu).

I powiem Ci ze nie ma zadnych roznic praktycznych w stosunku do kabla hdmi. Wszystko smiga bez problemow i zaklocen. Czasami tylko odbiornik i nadajnik "szukaja sie" po wlaczeniu sprzetu przez kilkanascie sekund. Tak wiec polecam to rozwiażanie skoro nie masz mozliwosci klucia scian.
 

Shamman

New member
To mi teraz zabiłeś bardzo dużego klina bo już porzuciłem idee przesyłania hdmi bezprzewodowo. Można powiedzieć że raczej zgodziłem się na to, żeby ciągnąć na czas seansu (tymczasowo) kabel hdmi do projektora, może napiszesz coś więcej, jak to jest z lagami, gry mnie nie interesują ale bardzo jestem uczulony na różnicę dźwięku w tym co widzę a tym co słyszę.
 

Shamman

New member
Urządzenie prezentuje się świetnie i z tego co widzę zbiera dobre opinie, jest tylko problem z jego dostępnością, za cholerę nie mogę go nigdzie znaleźć.
 

Shamman

New member
Hmm, porzucę na razie pomysł z przesyłem bezprzewodowym, wykombinowałem jak mogę puścić kabel o długości około 15 metrów bez demolki sufitu i tak zrobię.

Dzisiaj byłem w sklepie stacjonarnym Rzutniki.com i dopytywałem o projektory. Wpierw sprowadzili mnie na ziemię i uświadomili że ekran o szerokości 280 cm jest za wielki i powinienem zdecydować się na ekran o szerokości 240 cm. Nie wiem co o tym myśleć ale niech będzie że czuje się przekonany. Teraz jestem na etapie wyboru projektora i ekranu 240 cm szer.

sam już nie wiem co wybrać, myślę nad optomą HD25-LV, BENQ w1070 i epsonem tw5200, ech, jest tego tyle że cięzko coś wymyślić.
 

marcing3

Member
szejos-według tego co widać na filmie,to nawet się nie ma co zastanawiać nad wyborem,sam ma benq w1070 szczerze polecam.

Na filmie dokładnie widać choćby różnicę w kontraście oraz czerni,wiem że filmu nie można traktować jako wyrocznieę,bo mogą być różne ustawienia obrazu.
Ale według mnie lepszy benq.

Shamman- ja mam z tej samej odległości ekran 260 x 150 cm i nie widzę żadnego problemu podczas oglądania,z tym że większość materiału oglądam z borderami gornym i dolnym,czyli taki 2,39:1
Dużo lepiej się ogląda,ale np bajki czy 3d oglądam na pełnym 16/9 i jest super.
Nie widać żadnych pixeli
 
Ostatnia edycja:
Do góry