Projektor do niedużego pomieszczenia ?

cypo

New member
Witam, jestem w temacie projektorów początkujący. Trochę już przeczytałem tematów tutaj na forum dla wprowadzenia, ale nadal nie wiem czy moja koncepcja na kino domowe jest w ogóle realna. Otóż: chciałbym zakupić projektor do 3000zł., 1080p, który będzie w stanie wyświetlić obraz wielkości około 80-100cali z odległości około 3,20m. Cały pokój ma zaledwie 17m2, pomalowany na biało. Ma być używany głównie wieczorem, jednak fajnie by było gdyby był na tyle jasny, żeby dało się otrzymać w miarę dobry obraz w niepełnej ciemności.
I teraz pytania:
1. Czy taki format obrazu jest w ogóle do osiągnięcia z takiej ogległości ? Będzie to miało sens? (kalkulator mówi, że tak)
2. Czy zbyt wysoka jasność projektora może przeszkadzać w tak małym pokoju?
3. Czy dedykowany ekran jest konieczny? Jak to się ma do zwykłej, pomalowanej na biało (lub szaro) ściany ? (jednak koszty ekranu są całkiem spore)
4. Którym parametrem powinienem się bardziej sugerować - jasnością czy kontrastem?
5. O co dokładnie chodzi z tą jasnością? Dlaczego np. taki OptomaHD26 ma większą jasność (ANSI 3200lm) od super projektorów za 20k? - np Optoma HD91+ (ANSI 1500lm). Myślałem, że czym więcej tym lepiej...
6. Czy Optoma HD26 to dobry wybór dla takich warunków? Może jakieś podpowiedzi odnośnie innych modeli ?

Z góry dzięki za odpowiedź na te lamerskie pytania.
 

Matador

Member
1. Tak.
2. Nie, bardziej przeszkadzać będą białe ściany. Dużo światła odbitego - kiepski kontrast i niski komfort oglądania.
3. Na gołej ścianie bez ramek będzie to wyglądać słabo. Oglądać się da, ale bez ramek wokół ekranu będzie 1/3 efektu.
4. Głośnością i jakością obrazu.
5. Jasność jest przereklamowana.. przy tym rozmiarze i odległości od ekranu raczej o jej niedobór nie ma się co martwić. Spokojnie można oglądać w dzień (o ile oczywiście słońce nie wali wprost)
 

cypo

New member
3. Na gołej ścianie bez ramek będzie to wyglądać słabo. Oglądać się da, ale bez ramek wokół ekranu będzie 1/3 efektu.
A dlaczego ta ramka jest taka ważna? Bo niebardzo rozumiem
4. Głośnością i jakością obrazu.
A jak najlepiej ocenić jakość po parametrach technicznych? Bo sprawdzenie jakości poprzez przetestowanie na żywo wszystkich projektorów z danej półki cenowej jest raczej niewykonalne... Ogólnie to bardzo ciężko gdziekolwiek wypróbować projektor, przynajmniej tak mi się wydaje
 

Matador

Member
Ramka subiektywnie podnosi kontrast,
różnica jest gigantyczna, warto samemu zobaczyć.

A jak najlepiej ocenić jakość po parametrach technicznych?
Nie ma takiej możliwości,
to tak jakby próbować ocenić smak margaryny po jej składzie..

Trzeba szukać możliwości sprawdzenia na żywo,
czytać opinie, oglądać testy i brać pod uwagę, że wszelkie oceny są subiektywnymi ocenami użytkowników ;)
 

cypo

New member
Dzięki za odpowiedź. Trochę poczytałem, pooglądałem testów i zastanawiam się nad 3 modelami:
Optoma HD141X
Optoma HD26
Benq W1070

Różnice w cenie są spore i nie do końca wiem z czego wynikają. Jakie są dokładnie różnice pomiędzy hd141x a hd26 ? Z tego co udało mi się wyczytać to oprócz minimalnie lepszej specyfikacji hd26 ma dużo szybsze koło kolorów, co znacznie wpływa na efekt tęczy oraz posiada większą możliwość dostrajania kolorów. Czy to prawda? Czy coś jeszcze? Sama jakość obrazu czymś się różni w tych dwóch projektorach?
Jeśli chodzi o Benq W1070 - tutaj przekonują mnie kolory - które podobno są znacznie lepsze niż w Optomach, a trochę zniechęca jasność, która jest sporo niższa niż w Optomach. Wyczytałem jeszcze w pewnej recenzji, że Optoma HD141x przy nagłej zmianie obrazu (np z dynamicznej gry nagle przełączamy się do menu) kolory potrzebują kilka-kilkanaście sekund na zyskanie pełnej barwy (ta sama osoba napisała, że w W1070 tego efektu nie ma). Czy natomiast w HD26 to występuje ?
 
Do góry