Projektor do 3500 zl brutto do salonu

MCW

New member
Witam,
To moj pierwszy temat na tym forum, bede wdzieczny za pomoc :niewiem:
Szukam projektora, ktory najczesciej bedzie wyswietlal filmy i koncerty z blu ray, czasem tez kanaly hd z dekodera multimedi i gry z kompa.
Chce go umiescic w salonie na polce na scianie za kanapa, obraz ma rzucac oczywiscie na przeciwlegla znajdujaca sie okolo 4m od tej. Pierwsze pytanie - czy to mozliwe w sensie czy odleglosc nie jest zbyt duza a co za tym idzie obraz nie bedzie mial 400 cali :wink: Byc moze powinienem projektor umiescic jednak uchwytem sufitowym? :niewiem:
Korzystac z niego bede praktycznie tylko po zmroku, wiec slonce przeszkadzac nie bedzie.
Sciany i sufit w salonie sa biale - malowane dopiero co.
Na scianie na ktorej bede wyswietlal obraz, wisi 46 calowy led na typowym wieszaku jak do obrazow - odstaje od sciany w sumie okolo 6cm.
Myslalem o zakupie ekranu, ktory po rozwinieciu zaslonilby TV.
Ciezko mi stwierdzic jakiej wielkosci wyswietlanego obrazu oczekuje... Chce zeby byla wyrazna roznica miedzy TV a projektorem, ale przy zachowaniu mozliwie najlepszej jakosci, a wiec CHYBA 100-120 cali? :niewiem:

Po wstepnym sprawdzeniu rynku wytypowalem 5 modeli, 4 roznych marek, z czego jeden 3LCD a reszta DLP. Oto one:
OPTOMA HD25
BENQ W1070 lub nowszy W1080ST
BENQ M680
ACER H7523BD
EPSON EH-TW5200 (jedyny 3LCD)

Wszystkie kosztuja miedzy 3000 a 3500 zl brutto.
Ktory z nich bedzie najlepszy dla mnie wg zastosowan ktore na poczaktu podalem?
Moze macie inne propozycje?
Myslalem o wybraniu np 2 teoretycznie najlepszych modeli, zakupie ich wysylkowo przez internet, sprawdzeniu ktory wyswietla ladniejszy wg mnie obraz, a pozniej po malym tescie w domu zwroceniu jednego z nich - teoretycznie jest to mozliwe poniewaz kupujac wysylkowo mozna w przeciagu 2 tygodni zwrocic towar jesli nie jest uszkodzony itd. Czy moge tak zrobic?

Bede bardzo wdzieczny za porady ! :blagam:

POZDRAWIAM SERDECZNIE :!:
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Witam, jeśli mogę Ci coś zaproponować to BenQ1070, projektor bardzo polecany na różnych forach ze względu cenę do jakości wyświetlanego obrazu. Moim zdaniem przy odległości 4m od ekranu powinieneś brać ekran min.120", ja ma 130" z odległości 4,4 i jest super. Ekran proponuję elektryczny dobrych marek (Adeo, Suprema, K.au.b.e.r.), który będzie rozwijany w trakcie seansu przed TV, a jak skończysz zwijasz i oglądasz telewizor. Ponadto tak samo jak ty posiadam jasny salon, który pełni funkcję zarówno salonu, pokoju gościnnego jak i salki kinowej. Dlatego, nie mogę pomalować ścian na czarno.... Dlatego od razu Cię uprzedzam, że nieważne jaki projektor kupisz musisz kategorycznie spełnić kilka zasad aby obraz spełnił twoje oczekiwania.
Pokój musisz w 100% zaciemnić, ma nie być żadnego dostępu światła z zewnątrz, nawet lampy na ulicy potrafią wpłynąć na obraz. Ma być po zgaszeniu światła w pokoju ciemno, że nic nie widać.
Po drugie jeśli masz wysoki salon, a ekran będzie w miarę oddalony od sufitu co najmniej 1,0m to nie musisz zaciemniać sufitu. Jeśli jednak odległość będzie mniejsza musisz zaciemnić sufit ponieważ światło odbite od ekranu będzie odbijało się na suficie i wracało na ekran co odbiję się mydlanymi kolorami tj.wyblakłymi. To samo dotyczy się ścian bocznych. Ja u siebie ten problem rozwiązałem instalując czarne kotary (szer.1,5m) na suficie i ścianach bocznych co skutkowałem poprawieniem się kontrastu.
 

Alkor

New member
Bez reklam
A co to znowu za teoria z tym 1 m??? Oznacza to, że z odległości 1.5 m światło odbite od sufitu/ścian nie doleci do ekranu? Oczywiście lepiej mieć ekran z dala od jasnych ścian, 1-1.5 m będzie z pewnością lepsze od 30 cm - jednak z faktu braku ewidentnych refleksów, jasnej poświaty na ekranie nie wynika jeszcze, że czerń i kontrast jest optymalny, najlepszy osiągalny z danego projektora. Tak pięknie niestety nie będzie - liczy się bowiem ogólna ilość światła rozproszonego odbitego od jasnych powierzchni, które wraca na ekran i demoluje czerń.
W bardzo trudnym dla rzutników i pomieszczeń pomiarze kontrastu ANSI (16-polowa szachownica czarno-biała, 50% bieli) wynik każdego projektora (SIM2 Superlumis za 200 tys. zł również :)) wypada w okolicach 50:1 (pięćdziesiąt do jednego!) i nawet 2 m do ścian nie poprawi tego wyniku znacząco - praw fizyki nie da się oszukać. A możliwości już tanich maszyn 1080p, typu BenQ W1070 są o wiele większe - kontrast ANSI osiąga w kompletnie czarnym pokoju 400-600:1, dzięki czemu jasne i średnio jasne sceny wyglądają kontrastowo, żywo, dynamicznie; najciemniejsze sceny nocne również zyskają dużo.

Pomysł z kotarami na 1.5 m brzmi znacznie sensowniej, ale również nie można tego nazwać idealnym rozwiązaniem - należałoby te czarne kotary(rolety) przedłużyć... do końca pokoju. Dokładając ciemną wykładzinę i tylną ścianę mielibyśmy właściwie optymalny pokój kinowy. Czasem zastanawiam się, dlaczego tak trudno znaleźć podobne rozwiązania wśród drogich instalacji - większość kosmicznie drogich instalacji za 1-2 mln dol. ma... jasne ściany, to dopiero zadziwiająca sprawa.

@MCW
Żaden z wymienionych rzutników nie nadaje się do instalacji na półce, bo obraz wypadnie na suficie - jedynym wyjściem jest montaż sufitowy lub podwieszenie do półki od dołu na odpowiedniej wysokości z uwzględnieniem położenia ekranu - wszystkie one nie mają Lens Shift i późniejsza regulacja w menu odpada.
Jedynym niedrogim rzutnikiem 1080p do postawienia na półce za widzami pozostaje dość stary model 2D LCD (bez efektu tęczy) Epson TW3200 za 4600 zł.

Z odległości 4-4.5 m podane modele dadzą - jak podejrzewałeś - za duży obraz rzędu 140-150 cali, może z wyjątkiem Optomy.
Do uzyskania obrazu rzędu 110" z 4-4.5 m nadaje się dobrze BenQ W1300, nieco ulepszona wersja W1070, kosztujący 3600-3800 PLN wraz z jedną parą okularów 3D w komplecie.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Pomysł z kotarami na 1.5 m brzmi znacznie sensowniej, ale również nie można tego nazwać idealnym rozwiązaniem - należałoby te czarne kotary(rolety) przedłużyć... do końca pokoju. Dokładając ciemną wykładzinę i tylną ścianę mielibyśmy właściwie optymalny pokój kinowy. Czasem zastanawiam się, dlaczego tak trudno znaleźć podobne rozwiązania wśród drogich instalacji - większość kosmicznie drogich instalacji za 1-2 mln dol. ma... jasne ściany, to dopiero zadziwiająca sprawa.

Założyłem na próbę 1,5m od ekranu czarne kotary skutek wizualny był natychmiastowy... ;-) Dlatego, w planach jest pociągnięcie na wszystkich ścianach czarnych kotar, tylko sufit pozostanie tak jak jest czyli 1.5m.Mam nadzieję że pomimo iż całego sufitu nie zrobię efekt będzie do wychwycenia. Aha podłoga jest ciemny brąz więc jej nie ruszam...;-)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Jakieś drobne problemy z cytowaniem ;)?

Pisząc te słowa, nie wiedziałem, że masz zamiar, a przede wszystkim możliwości realizacji pomysłu z kotarami na całą długość pokoju. Bardzo, bardzo dobra sprawa - wykorzystasz prawie pełne możliwości (70%?) świetnego pod względem czerni i kontrastu Sony HW55.
Mam nadzieję, że tego typu pomysły będą coraz popularniejsze, bo trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że obraz z dobrego projektora w jasnym pokoju, a obraz z tego samego projektora w pokoju z ciemnymi ścianami, to są dwie diametralnie różne rzeczy - oczywiście na korzyść ciemnego pokoju.
 
Do góry