Projektor czy to ma sens?

Entuzjastakina

New member
Witam,

Pytanie jak najbardziej poważne i będę wdzięczny za każdą opinię.

Projektor głownie z uwagi na wielkość prezentowanego obrazu marzył się od dłuższego czasu, jednak dotychczas warunki lokalowe nie uzasadniały takiego wyboru i na co dzień korzystałem wyłącznie z telewizorów. Przyszedł czas na zmianę miejsca zamieszkania i w salonie będzie ściana o szerokości około 4m co wydaje się idealnym rozwiązaniem pod projektor. Co więcej ta sama ściana jednak od zewnątrz, ale dalej biała o względnie gładkiej powierzchni pozwoli organizować seanse w ogrodzie w ciepłe wieczory. Nie zagłębiając się w szczegóły brzmi jak marzenie, ale kiedy próbowałem zgłębić temat to im więcej czytam tym większe mam wątpliwości czy zakup projektora to naprawdę dobry pomysł.

W pierwszej chwili chciałem postawić na projektor ultra krótkiego rzutu. Przecież to takie łatwe do ustawienia i przemieszczenia, a obraz wielkości 150" wydaje się już całkiem ok. W dodatku ta nowoczesna technologia nie jest, aż taka droga i jak najbardziej znajduje się w zasięgu finansowym. Szybko zrezygnowałem z tego pomysłu kiedy przeczytałem, że tego typu sprzęt nie wybacza defektów powierzchni na której jest wyświetlany obraz. I jakkolwiek gładka biała ściana salonu może nadawałaby się do projekcji o tyle o seansach na dworze bez dedykowanego ekranu raczej można by zapomnieć. Z kolei 5-10 seansów w roku nie uzasadniałoby w mojej opinii kolejnych kilku tysięcy na ekran, który dodatkowo trzeba by specjalnie pod tę okazję rozkładać.

Zainteresował mnie również LG 4K HU80KS. Wydaje się to urządzenie dosyć mobilne o całkiem przyzwoitych parametrach, przynajmniej na papierze i jak najbardziej akceptowalnej cenie. Dodatkowym atutem byłby fakt, że krótka odległość od ekranu dalej pozwoliłaby korzystać z niego w innych pomieszczeniach np. pokoju dziecka czy sypialni. Niewiele jednak informacji na forum dotyczących tego projektora. Pewną niedogodnością może być również maksymalna wielkość generowanego obrazu 150" to naprawdę dużo, ale potrafię sobie wyobrazić sytuację w których możliwość generowania obrazu o wielkości 180" byłaby dodatkowym atutem. W dodatku urządzenie trafiło na rynek w 2018 r., a więc już nie jest najnowsze i pomimo licznych nagród i chyba dość szerokiej akcji marketingowej nie zdobyło zbyt wielkiej popularności. Pomimo, iż wybór wciąż wydaje się sensowny to wolałbym poznać opinię osób, które miały do czynienia z tym urządzeniem. Zależy mi przede wszystkim na projekcji filmów, ale możliwością wykorzystania projektora do gier również bym nie pogardził.

Pozostaje jeszcze klasyczne rozwiązanie. Postawienie na sprawdzone technologie i modele zwykle jest najlepszym rozwiązaniem no ale pozostaje kilka kwestii, które mnie nurtują. Gdybym się zdecydował na takie rozwiązanie to pewnie byłby to Epson EH-TW9400. Oprócz bardzo pozytywnych opinii dotyczących generowanego obrazu, ważne dla mnie jest duża swoboda ustawienia tj. lens shift i spory zoom w obiektywie, a przynajmniej tak mi się wydaje (o tym za chwilę), oraz wygodne sterowanie z pilota. Z tego co czytałem to pomimo upływającego czasu to w tej półce cenowej zdecydowany leader, a sprzęty JVC czy Sony są już raczej poza moim zasięgiem finansowym i abym się na to zdecydował musiałyby być tak znakomite, że np. w pełni zastąpią telewizor, co raczej jest niemożliwe.

Mniej więcej nakreśliłem czego poszukuję to teraz czas na rozważania.

1. Nie planuję sali kinowej, projekcje odbywałyby się głównie w salonie który jest w bieli i bardzo dobrze doświetlony, więc spodziewam się, że przy dobrej pogodzie projektor nie wchodzi w grę. Wobec tego mogę na prostopadłej ścianie zawiesić telewizor, ale o ile na głównej ścianie celowałbym w TCL P745 o wielkości 98" to na prostopadłej w grę wchodzi jakieś 55". Z uwagi na spadzisty sufit nie wchodzą w grę ekrany sufitowe, więc albo pozostaje goła ściana albo ekran na stałe, więc telewizor musi zmienić położenie. Wiem, że są jeszcze windy na telewizor, ale to jednak nie mały dodatkowy koszt, a po drugie ukryć 98" i tak nie będzie łatwo.

2. Jak już jesteśmy przy ekranie rodzi się kolejne pytanie. Czy Epson EH-TW9400 da lepszy obraz czy jednak mając taki budżet lepiej kupić coś tańszego ale jednak z ekranem? Od razu wyjaśnię, że jeżeli jakość obrazu będzie porównywalna to wolałbym jednak więcej wydać na projektor, który ma służyć przez lata i od czasu do czasu może zmienić położenie w przeciwieństwie do ekranu, który montowany byłby na stałe, a wraz z upływem lat też pewnie traci swoje właściwości. Być może ekran dokupiłbym wtedy w raczej odległej przyszłości.

3. Miejsce na projektor. Ponieważ wysoki i spadzisty sufit utrudnia montaż pod nim projektora najwygodniej i najestetyczniej byłoby zamonotować na ścianie za plecami tyle, że ta znajduje się 7,5m od ekranu podczas gdy gdzieś spotkałem się z informacją, że maksymalna odległość od ekranu to niespełna 7m. Jeżeli nie mogę więc zamontować go z tyłu to pojawiają się kolejne pytania. Czy dobrze rozumiem, że jeżeli w specyfikacji widnieje informacja, że zakres przesunięcia obiektywu względem osi pionowej wynosi 96,3% to jeżeli zamontuje projektor tuż obok ściany dajmy na to z 15-20cm to obraz będzie dobrze wyświetlany, tj. znajdzie się tam gdzie powinien bez utraty jakości?

4. Jasne pomieszczenie to dla mnie duży plus, ale niestety nie sprzyja pracy projektora więc seanse w słoneczne dni odpadają. Pytanie czy projektor da radę w bardziej pochmurne dni, czy w takiej sytuacji lepiej będzie sprawdzał się telewizor? To, że mniejszy obraz będzie skupiał więcej światła jest oczywiste, ale czy to w jakiej odległości ustawię projektor i posłużę się zoomem, aby ekran dalej był tej samej wielkości może mieć wpływ na jakość i jasność obrazu? Zakładam, że jakimś kompromisem byłoby wyświetlanie obrazu nie w 150" jak wtedy gdy za oknami ciemno, a np. w 120" lub 100"? Logika podpowiada, że jeżeli projektor daje radę z 300" to w trudniejszych warunkach z obrazem mniejszym o 75% czy tym bardziej 89% powinien sobie poradzić, ale czy tak faktycznie będzie?

5. Jeżeli w większości przypadków, projekcje oglądane będą z odległości około 4-5m to czy jest sens kupowania projektora do salonu? Gdzieś przeczytałem, że szerokość wyświetlanego obrazu powinna wynosić 50% odległości od ekranu, jeżeli tak faktycznie jest to optymalne będzie jakieś 90", a w tym rozmiarze można dostać telewizor za mniejsze pieniądze, który pozbawiony będzie tych wszystkich ograniczeń.

6. Jeżeli mimo wszystko zdecydowałbym się na zakup projektora, który będzie wykorzystywany nieco rzadziej w mniejszych pomieszczeniach, które łatwiej zaciemnić i ewentualnie do projekcji nocnych w ogrodzie to poszukiwałbym już czegoś nieco tańszego i jak najbardziej mobilnego. Czy wspomniany wcześniej LG 4K HU80KS, który wydaje się ciekawy ze względu na małą odległość rzutu będzie dobrym wyborem czy lepiej zdecydować się na Optomę UHD55, Epson EH-TW7100, BenQ W1800 albo Hisense C1? Czy jest może jakaś porównywarka, która pokazuje minimalną odległość od ekranu oraz zakres lens shift?
 

Entuzjastakina

New member
Nie mam sztywnie określonego maxa. Zakładałem, że w 15k chciałbym dostać projektor +telewizor, lub 2-3 telewizory z czego jeden co najmniej 85". Nie interesuje mnie audio, dysponuję starym amplitunerem 5.1 od Soniacza i głośnikami komputerowymi Cambridge. Szału to nie zrobi, ale brzmi całkiem solidnie. Trudno będzie mnie przekonać żebym budżet podwoił, ale jeżeli sytuacja będzie to uzasadniała to nie mam problemu, aby go zwiększyć o dodatkowych kilka tysięcy.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Czyli :
  • projektor
  • ekran
  • TV 85"
  • TV 65"

Czyli ile max kasy na dwa telewizory ?

Licząc godne polecenia, dobre w klasie cena do jakości modele
  • 85P745 za 5399 zł
  • 65 Qled C655 za 3599 zł
  • 65c745 z matrycą 144Hz za 3899 zł
  • 65PUS9435 za 4499 zł

Na ekran i projektor zostaje ... 5 tyś zł, z dodatkiem - to ile max dołożysz ?
 

Entuzjastakina

New member
Wybacz, nie do końca jasno się wyraziłem. Rozważam 2 opcje, z których zdecyduję się na jedną, ale niezależnie od tego, którą wybiorę fajnie gdybym zmieścił się w 15k, chociaż budżet jest elastyczny*:

1) 1x Projektor + ewentualny ekran oraz 1x telewizor około 55"
2) 1x Telewizor 85-98", 1x Telewizor 55"

W przypadku opcji 1) zakładam, że zarówno projektor jak i telewizor chciałbym mieć w salonie (na 2 prostopadłych do siebie ścianach tak aby w przypadku nadmiaru światła korzystać z telewizora, a przy mniejszym natężeniu włączyć projektor) więc fajnie gdyby projektor był na tyle mobilny, abym mógł go przenosić do innych pokoi lub do ogrodu. Nie tyle mam tu na myśli wagę co łatwość ustawienia w różnych pomieszczeniach czasem nieco ciasnych a czasem z brakiem możliwości rozstawienia na wprost "ekranu" a raczej ściany, która będzie pełnić tę rolę.

W przypadku opcji 2) rezygnuję z projektora i wtedy w salonie chcę mieć jak największy telewizor, niekoniecznie napakowany bajerami. Po prostu zwykły ekran, który będzie dosyć uniwersalny na, którym obejrzę film, zagram na konsoli i podczas meczu siedząc przy stole w jadalni nie będę musiał z odległości 6 metrów zastanawiać się gdzie aktualnie jest piłka (na 55" z odległości 3-4m to się zdarza). Myślałem o TCL98P745 przede wszystkim dlatego, że jest najtańszą opcją z tak wielkim ekranem, a wydaje mi się, że ma wszystko czego potrzebuję tj. ileś tam milionów kolorów, 144Hz i niski input lag. a do tego w zestawie z 55" do innego pokoju wyszłoby wyraźnie poniżej zakładanego budżetu. Jednym z wymienionych przez Ciebie wariantów jest 85P745 czyli jak rozumiem ta sama seria tylko 85" zamiast 98", czy w związku z tym ten większy będzie miał równie dobre parametry obrazu?

*nie potrafię powiedzieć ile jestem gotów dołożyć, co do zasady chciałbym się zmieścić w 15k, ale jeżeli uznam, że coś jest warte dopłaty to dołożę, cena jednak ma znaczenie.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To faktycznie trudna decyzja
To realizuje zupełnie inne potrzeby.
Osobiście po latach rozmów , opiniach - wybrałbym 98" Plus 55"
Zalety wypunktowałeś dobrze.
Telewizor 98" masz znacznie większe możliwości grania w dzień i bez zasłaniania okien przy bardzo dobrej jakości.
Masz za 8850 zł z pełnym pakietem, z montażem i dostawą.
I wówczas masz dużo kasy nawet na Oled Tv 55'
To jest optymalne rozwiązanie .
 

Entuzjastakina

New member
Ok, dzięki za podpowiedź. Chyba faktycznie wariant z telewizorami będzie lepszy.

Czy gdybym dodatkowo chciał kupić projektor, żeby w ogrodzie po zmroku obejrzeć film rzucany na ścianie domu to znajdę coś sensownego w kwocie 2-3 tys. zł? Na pewno nie starczy na 4k ani ekran, ale nie oczekuję wtedy efektu wow tylko atmosfery kina na świeżym powietrzu z przyzwoitym obrazem tzn. takim żeby jego niedoskonałości nie odwracały uwagi od filmu. Ściana na której byłby wyświetlany film jest biała i w miarę gładka jak na elewację zewnętrzną.
 

lobo77

Member
Jeśli 3D Ciebie nie interesuje i zadowoli Cię przekątna ekranu "tylko" 85 cali,to wariant z telewizorami będzie zdecydowanie lepszą opcją.
 

Entuzjastakina

New member
Dzięki Lobo za opinię, która utwierdza mnie w przekonaniu co do słuszności podjętej decyzji.

Kiki. W przypadku telewizorów to kwestia kilku tygodni, jak na razie nie ma pośpiechu. Jeżeli masz na myśli projektor do ogrodu to tutaj zupełnie nie ma ciśnienia może trwać to nawet rok, a może zupełnie zrezygnuję z tego pomysłu.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jedno jest pewne, tv nie zastąpi Ci projektora i vice versa. Upraszczając, bo w praktyce może zastąpić.
Mam 98" tv i projektor 120".
Jeżeli chodzi o filmy, to projektor daje o wiele większe wrażenia, śmiało można już mówić o kinowych.
W przypadku tv 98", to coś pomiędzy. Nie są to już typowe wrażenia do jakich przyzwyczaiły nas typowe mniejsze tv, ale film na 120-140" to zupełnie inna para kaloszy.
Szczególnie, że filmy w większości są w formacie 21:9 - czyli z pasami. W praktyce, dostajesz o wiele mniejsze pole wizyjne.

Jeżeli jesteś kinomaniakiem, oglądasz co najmniej 2-3 filmy tygodniowo, a TV służyć ma tylko do "wiadomości", to jak najbardziej celowałbym w projektor, kosztem przekątnej w tv.
W przeciwnym wypadku, tv 98" sprawdzi się o niebo lepiej. Szczególnie, że tutaj możesz oglądać cokolwiek cały dzień.
Chociaciażby na YT masz setki, jak nie tysiące godzin materiałów 4k, od przyrodniczych, podróżniczych, moto, do wyboru, do koloru. Życia by nie starczyło, żeby to przerobić.
W tym wypadku, taka 98" sprawdzi się bdb.

Do 4-5m, jeżeli chodzi o przekątną projekcji i seansów, to min. 120", a opti 130".
 
Do góry