Projektor a lampa?

tomasz1234

New member
Witam wszystkich.

Prosiłbym o poradę w jednej kwestii.
Rozważam zakup projektora do salonu i jedna sprawa nie daje mi spać.
Na środku pokoju mam lampę ze szklanymi kloszami, wysokość lampy to 35cm.
Uwzględniając offset projektora musiałbym zamontować go na wysokości około 25cm od sufitu.
I tu moje pytanie czy poprowadzenie obrazu projektora w niewielkiej odległości od kloszy będzie miało jakiś wpływ na jakość obrazu, czy to dyskwalifikujące? Jako że ze względów socjologicznych nie mogę ruszyć tej lampy, to myślę o alternatywie w postaci projektora o krótkim rzucie. Taki projektor musiałbym każdorazowo ustawiać. Jeżeli trwało by to krótko to jestem w stanie to zaakceptować. No właśnie tylko ile może trwać regulacja takiego projektora bez stałego miejsca instalacji.

Z góry dziękuje Wam za porady.
 

Alkor

New member
Bez reklam
W ostateczności można ustawiać projektor za każdym razem, ale jest to bardzo, bardzo niewygodne - pamiętaj jeszcze o kablach!!!
Przy dobrej wprawie zajmie to 10-15 minut. Pomimo że obejrzałem tak kilkaset filmów, zdecydowanie nie polecam.

Przy stałej instalacji sufitowej stożek światła z rzutnika musi minąć przeszkodę, aby nie przysłonić obrazu - wystarczy kilka cm. Możesz to sprawdzić w praktyce z włączonym projektorem. Albo szkicując na kartce zakładane położenie rzutnika, dokładne miejsce zawieszenia lampy i górną krawędź obrazu z obliczeń (odległość środka obiektywu od sufitu + offset) - linia łącząca obiektyw i górną krawędź ekranu powinna minąć przeszkodę o jakieś 5-10 cm.
Wszystkie pomiary i obliczenia muszą być dokładne - należy uważać na wartości offset, współczynnika projekcji TR - najbardziej wiarygodne dane są w instrukcji obsługi projektora, a nie "kalkulatorach" projekcji.

Pozdrawiam.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Problem może być ze kryształowymi kloszami. Nie pamietam już, ale jeden uzytykownik, chyba w galerii "Nasze zestawy" prezentował swój wystrój i miał kryształowy zyrandol. Kryształy rzucały kolorowe swiatła na sciany, sufit, itp. mimo iż swiatło lampy projektora bezpośrednio nie było kierowane na zyrandol.
Jeśli ma to być tylko zwykly szklany klosz, to przy sufitowej instalacji, byle poniżej, nie powinno być problemu.
 
Do góry