pomoc w ust. subwoofer

mario595

New member
Panowie mam prośbę. Proszę o pomoc w ustawieniu subwoofera firmy STX. Zakupiłem sobie amp ONKYO 518 i podłączyłem do niego mój subwoofer. Ustawiłem automatycznie za pomocą audassys (czy jakoś tak) ale pozostały jeszcze takie pokrętła na subwooferze. Jak to ustawić?



 

darkmajin

Member
Bez reklam
faza na zero albo ja odwroc jak ci w pokoju za duze cisnienie robi :)

wzmocnienie... na ile chcesz ? niewiesz ile potrzebujesz podgłosic ?

filtr na max albo minimum zalezy czy korzystasz/czy ten sub ma LFE jezeli ustawiles na ampli lfe na 80Hz to juz nie musisz niczego w subie ustawiac
jak nie to odetni suba na ~100hz inni odcinaja na 60/40/80 musisz sobie wyczuc
 

matias2004

New member
Daj wzmocnienie na 3/4 , filtr na max , i włącz adiseja , po ustawieniu puść muzyczkę (najlepiej żeby dużo basu było) i kręć faza aż bas będzie najmocniejszy.
 

mario595

New member
no właśnie chodzi mi o tą faze - o co z nią chodzi? jak za bardzo mam podkręcone wzmocnienie to buczy (bez odsłuchu muzy - czyli włączony amp i sub tylko).
 

darkmajin

Member
Bez reklam
krec faza dobre,napewno ustawisz sie w tej samej fazie co kolumny :)

faze zostaw na 0 albo 180 i tyle..
przy za duzym wzmocnieniu buczy to masz zwarcie:

odlacz kable od suba i sprawdz bez jezeli dalej buczy masz zwarcie wewnatrz i mozesz leciec na wymiane jezeli buczenie ustało sprawdz kable
 

matias2004

New member
Jak bez przelaczania fazy sie ja ustawia?
Mam przed soba instrucje suba , i tak wlasnie jest napisane .W moim przypadku mam 4 poz , ale jak jest 2 to prosciej , trzeba ustawic na sluch.
 

kujoot

New member
zeby faze dobrze ustawic musisz byc w miejscu odsluchu, najlepiej poprosic druga osobe, zeby krecila a Ty wtedy wybierasz najglosniejszy moment i jest ok.
 

kujoot

New member
mam jeszcze pytanie do tych co sie znaja na rzeczy.

od kliku dni, tygodni a nawet miesiecy probuje prawidlowo ustawic sub.
czytam rozne opinie i czegos nie rozumiem...

1.czemu filtr mam rozkrecic na maxa? (czyli 150hz) skoro sub jest po to, zeby gral niskim basem, 50hz i nizej...
2.czy nie lepszy efekt uzyskamy jak skrecimy go do 50hz a wyzsze basy pojda z jbl e100 czy lepiej rozkrecic, jezeli tak to o ile?
3.czy filtr lepiej ustawic z poziomu wzmacniacza czy z sub?

moje ustawienia:
HK445 / lfe lp 40hz /
JBL e100 / Large /
es250p / 50hz / LFE/normal - ustawione na LFE
ec35 /small 80/
es30 /large/

4.czy mozecie napisac mi jak mam ustawic sub do mojego zestawu, zeby e100 i sub chodzily jak nalezy?
 

darkmajin

Member
Bez reklam
1.filtr odkrecasz bo itak uzywasz LFE z ampli...
2.nie bo to nic niema do kolumn .. masz kontrole albo z ampli albo tym pokretłem (ja mam 110 niektorzy robia 40/80 itp np kolumny graja od 40 to suba tez do 40 ustawiaja tyle ze te kolumny moga zejsc do 40 tyle ze beda graly tak cicho ze ich nie uslyszysz ja jestem za nakładaniem troche pasma ustaw wedle upodoban )
3. jak urzywasz LFE to z ampli ustawiaj, mozesz to robic z pilota to ampli wiec to jest chyba na + pozatym (niewiem czy w kazdym subie ale omijasz filtry = polepszasz jakosc troszke ;))

dlaczego na es30 puszczasz cale pasmo itak ci nie zejda do 20hz ;)
tez mam es na 110hz puzniej zaczyna dudnic gałka 60%

mnie sie podoba ;)

ja jestem za tym zeby kolumny nie zajmowaly sie zbytnio pasmem ponizej 100hz wiec polecam zebys ustawil 60+hz a sub 100-110
 

radosuaf

New member
Bez reklam
mario595, najpierw ustawiasz suba (głośność 50%, faza 0, filtr na maksimum), a dopiero potem wykonujesz kalibrację. Wszystko samo Ci się ustawi. Po kalibracji ustawiasz crossover na 80 Hz i fronty na "small" i gotowe :).

kujoot:
1. dlatego, że częstotliwość przycinasz amplitunerem, więc filtr w subie najlepiej wyłączyć w ogóle, a jeśli nie ma takiej możliwości, to ustawić na maksimum
2. co do zasady, człowiek nie jest w stanie umiejscowić dźwięków od 80 Hz w dół - więc tymi częstotliwościami powinien zajmować się sub, a głośniki resztą - dzięki temu będą mniej obciążone i ładniej zagrają
3. lepiej amplitunerem - patrz pkt. 1
 

kujoot

New member
ufff udalo sie ;)

po przeczytaniu artykulow:
ultimateavmag.com/howto/805bass/

hometheaterhifi.com/volume_7_2/feature-article-misunderstood-lfe-channel-april-2000.html

audioholics.com/tweaks/get-good-bass/bass-management-basics-2013-settings-made-simple

ustawilem w ampli:
fronty/central/surround @ 60hz
sub lfe lp @ 60hz ( na subie filtr rozkrecilem na maxa )

przyznaje, ze jak patrzylem na moje e100 jbl to bylem przekonany, ze musza byc w ampli ustawione jako large ale dzieki wam i po przeczytaniu tych artykolow juz teraz wiem, ze bas ponizej 60hz powinien isc tylko z suba bo jak bedzie gral dodatkowo z innych glosnikow to moga powstac rezonanse i inne zaburzenia sceny. wyjatkiem moga byc kolumny frontowe, ktore maja wbudowane subwoofery i sa zasilane pradem.

Pozdr
QJ
 

dembol

New member
mnie tez trapi od poczatku ten problem i tez wszystkie kolumny mam na large poustawiane ale dzisiaj przelacze fronty na small mimo ze to duze kolumny i ustawie na cross over 40 hz zobaczymy
 

radosuaf

New member
Bez reklam
Crossover 80 Hz jest standardem ustalonym przez Dolby i THX. Można próbować 60 Hz, ale poniżej nie ma co schodzić.
 

dembol

New member
dzieki za wyjasnienie ustawilem surundy jako large i central large a mimo ze posiadam duze fronty ustawilem wedlug zalecen small i cros na 80 w ampli
 

kujoot

New member
radosuaf ma racje wszystkie kolumny na 80 hz i sub tez na 80hz chyba, ze masz naprawde duze fronty, ktore potrafia nisko zejsc i bedzie to na tyle wyczuwalne, ze Cie zadowoli, to wtedy mozesz ustawic je na 60hz i suba na 60hz.

cytuje jeden z artykulow, jak ktos nie rozumie niech uzyje google translator.

"OK, I Get It But My Speakers Really Are LARGE!
For some, your main speakers may actually extend down to 30Hz or lower, especially if they include 10” or 12” side-firing low frequency drivers. The temptation will be to set these speakers to LARGE., The setting is there so there must be a place for its use, right? Actually, we recommend setting almost all speakers to SMALL, even if they are physically large floorstanding speakers. Here’s why: Even though those floorstanders have a low extension, they won’t necessarily go down to the lowest range of your subwoofer as linearly and free of compression (unless your main speakers have more piston area and box volume than your sub – but we won’t address that here) The problem with the LARGE setting is: the ultra low frequency information will not be heard if the speaker cannot reproduce it. Well if by some chance you were able to get your main speakers bass extension flat down to 20Hz, then adding the subwoofer on top of that would yield too much (up to 6dB) of bass output at the frequencies both are producing. Hence integration between the loudspeakers and subwoofer will be poor and the bass may be overpowering, sloppy and/or boomy.

As a practical example, Reference System 3 has a pair of RBH Sound 1266-LSEs which extend down to 32Hz. I have them set to SMALL and I set my crossover frequency to 60Hz. Because of this, the subwoofer handles everything up to 60Hz that would otherwise go to my front speakers. The front speakers are now freed up to concentrate on only 60Hz and up. The result is no lost information, less distortion, more headroom and a better overall sound."
 
Do góry