Plazma vs LCD LED – długie

malybdg

New member
Witam wszystkich
Po potwornie długich szukaniach, czytaniach, itd. udało się wybrać TV.
Przede wszystkim – zaznaczam, że nie oczekuję polemiki w temacie, przedstawię tylko własne wrażenia, bo myślę, że jestem to dłużny temu „forum”.
Na początek - bardzo duże słowa uznania dla Krzysztofa „Kiki” - za pomoc, cierpliwość i uczciwość do końca, mimo, że ostatecznie nie miał w całej sprawie żadnych korzyści. Rzadko dziś spotyka się takich ludzi, szczególnie w handlu.

Wracając do tematu wyboru telewizora.
Do osób, które szukają, czytają fora, porównują parametry, testy, oglądają tv w marketach, itd. - naprawdę nie ma to większego sensu, to istne wariactwo. Nie daje kompletnie niczego, jeżeli chodzi o wybór pod kątem obrazu. Na wystawie można porównać tylko zewnętrzny wygląd telewizora, pilota oraz wygląd menu.
W domu, po podłączeniu, wszystko staje się całkowicie jasne, a wnioski wynikające z oglądania tv w sklepach, no cóż…

W moim przypadku wybór ograniczył się do Sharp 52LE705, Panasonic 50G20 oraz 50V20.
1. Sharp 52LE705 - obraz - dla mnie nie do przyjecia, kolor biały był niebieskawy, drugi plan jakby dorabiany i nienaturalny, ogolnie obraz zdawał się „robiony na komputerze, który nie do konca wie, co robic z obrazem”. Ogólnie obraz był „suchy”, syntetyczny i posiadał nienaturalne barwy. Osiągnięcie białości wymuszało podwyższenie parametrów obrazu, co z kolei powodało efekt żarówki, a po dosłownie kilku minutach powodowało ból oczu.
Ponadto - pilot – porażka, ogólne wykonanie telewizora, nie powala, ale też nie zachwyca, trąca delikatnie taniością, ale bez dramatu. Menu przejrzyste i właściwie bez zastrzeżeń, ale też bez polotu. W obrazie nie zauważyłem smużenia.
2. G20 – minimalnie gorszy od V20, ale moim zdaniem, różnicę w cenie lepiej przeznaczyć na lepszy sygnał. W wadach G20 pisują o „brudnej bieli” oraz „szarej czerni”. W warunkach domowych – nie mam pojęcia o co chodzi. Czerń jest czarna, super czarna, głeboka i szczególowa w tej głębi (czego nie było w Sharpie), biel – ok., jest lekko brudnawa, ale tylko w specyficznych scenach i trzeba o tym wiedziec, by zwrócić na to uwagę. W przypadku ogłądania normalnego obrazu, tj.filmu, programu, wiadomosci, itd. biale jest biale jak diabli.
Wszystkie kolory są bardziej naturalne niż na LCD, trawa jest żywo zielona a twarze są ludzkie. Nie wiem jak to lepiej opisać.

Podsumowując:
- na sygnale DVD oraz HD – polecam obejrzeć materiał, gdzie widoczna jest tafla wody, połyskująca karoseria samochodów lub podobnie połyskująca sierść zwierząt – tu widać suchośc obrazu LCD;
- obraz z duża ilością szczegółów – np.materiał typu Animal Planet – zwierząta na tle lasu, trawy, itp. - na plazmie wszystko jest bardziej żywe i prawdziwe;
- zużycie prądu – Sharp ok.60-70W, super wynik, ale plazma 110-170 wat, co przy róznichach w obrazie jest naprawdę śmieszną różnicą;
- przy LCD LED faktycznie męczą się oczy, nawet przy delikatnych, skalibrowanych ustawieniach;
- co do wielkości TV, rzeczywiście 3m, to minimum 50 cali, nawet na sygnale z analogowej cyfrówki;
- powidoki w plazmie - tak występują, ale wkrótce znikają bez śladu;

Porównanie odbywało się na skalibrowanych TV, gdzie moim zdaniem, jakość ogólna obrazu na plazmie nawet przed kalibracją miażdzyła skalibrowanego LCD.
Dlatego dla szukających – polecam w 100% plazmę, do domu, do filmów.
LCD, a szczególnie LED LCD sprawdzi się myślę na wystawach, w halach, na targach lub w bardzo jasnych pomieszczeniach, gdzie głównym zadaniem będzie zwrócenie na siebie krótkotrwałej uwagi.
Tyle w temacie konfrontacji LCD LED vs Plazma.

Zadowolony z wyboru ;))
 

poli2791

New member
Witam wszystkich serdecznie :smile: , jestem pierwszy raz na forum.

Dziękuję bardzo za tekst, jest bardzo mi potrzebny bo właśnie się waham pomiędzyzakupem LCD Toshiba 40" XV733, a plazmą Panasonic 42" TX S20E.
Czy może jeszcze ktoś mi doradzić na forum. Z góry bardzo dziękuję.

- jak duży jest pokój – 12 m^2 (4,5m na 2,5m, telewizor chcę mieć na krótszej ścianie)
- widok - na wprost, 1-2 osoby, odlegosc od tv - 2,8m do 3,5m, kształt pokoju wymusza niewielkie kąty
- obecne tv: - Thomson crt 21''
- więcej oglądasz w dzień czy wieczorem - późne popołudnie, wieczór(oświetlenie umiarkowane, 1 lampka)
- preferowana wielkość telewizora – od 37 do 42" (choć myślę, że 42" jest zbyt duży)
- preferowana marka - każda byle dobra :)
- jakie urządzenia będą podłączone – dekoder cyfrowy UPC, wkrótce odtwarzacz blu ray, mozliwe ze konsola do gier
- ile % do tv, ile % do innych urządzeń - 50% Tv - 50% blu ray, od czasu do czasu zdjęcia z usb lub sd
- - jaki masz sygnał – UPC cyfrowy,
- chcę oglądać przede wszystkim filmy oraz programy naukowo przyrodnicze, od czasu do czasu programy informacyjne, około 50% programy SD, około 50%, programy HD
- ile godzin dziennie ma grać telewizor - średnio około 2 godzin
- ma stać czy wisieć - wisieć, zaproponujcię proszę wysokość na której ma być zamontowany
- jaka klasa cenowa - 2000 zł do ok 2600 zł
 

Adrian85

New member
Bez reklam
W tym wypadku tylko plazma i to 42'',wcale nie będzie za duży.W tej kwocie masz do wyboru x10,c430 i pj550 ale polecam x10.
 

poli2791

New member
Dzięki Ci bardzo "Adrian85" za ukierunkowanie, wziąłem Twoje zdanie pod uwagę, ale z tego powodu, że mam silnie nasłoneczniony pokój - o czym nie napisałem - i z tego powodu, że nie do końca podoba mi sie obraz na ekranie telewizora plazmowego wybiorę chyba Toshibe; choć przyszedł mi do głowy jeszcze Samsung c650. Jeżeli możecie to pomóżcie, który z tych dwóch. Z góry dziękuję... :)
 

slawko_23

New member
Bez reklam
Dzięki Ci bardzo "Adrian85" za ukierunkowanie, wziąłem Twoje zdanie pod uwagę, ale z tego powodu, że mam silnie nasłoneczniony pokój - o czym nie napisałem - i z tego powodu, że nie do końca podoba mi sie obraz na ekranie telewizora plazmowego wybiorę chyba Toshibe; choć przyszedł mi do głowy jeszcze Samsung c650. Jeżeli możecie to pomóżcie, który z tych dwóch. Z góry dziękuję... :)


na discovery jest taki program: "pogromcy mitów", bo jak widzę, to kolejny mit o tym nasłonecznionym pokoju. Mam lcd i wcale nie jest lepiej przy oglądaniu ok południa przy dużym słońcu. Obraz zanika i tyle, chyba juz wiem dlaczego w kinie jest ciemno.....
Nowe modele nawet c650 od 4o'' wzwyż mają szklistą powłokę na matrycy. daje to lepszą emisję światła z tv na zewnątrz. Na matowej matrycy światło się rozpraszało i był gorszy kontrast, czerń. jest to rozwiązanie zapożyczone z plazmy (gdzie jest ekran szklany i gładki) wiem, że to dla zwolenników lcd wstrząs, że ma coś wspólnego z plazmą ale tak jest. Więc chyba pozostaje zakup rolet lub żaluzji.
pozdr
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Podałeś idealne warunki dla plazmy,więc skąd pomysł lcd?Zrozumiałbym gdybyś się zastanawiał nad modelem i wyposażeniem ale lcd?!
 

poli2791

New member
Dzięki za opinie... odnośnie nasłonecznienia to mam szerokie okno, które będzie dokładnie na przeciw telewizora, słońce od rana do 1,2 potem spokój, ale odblask okna z całej ściany pozostaje.

Wiem również, że podałem warunki pod plazmę. Muszę przyznać, że naprawdę po głębszym zastanowiniu i ocenie obraz na plazmie wydaję się mi jałowy, zbyt stonowany, kolory matowe choć na pewno naturalne, na lcd jest wręcz przeciwnie, takie jest moje odczucie i znając zalety plazmy nie mogę się go pozbyć...:neutral:
 
Do góry