Plazma a komputer

cezaryece

Member
Wiem, że plazmy, z racji niebezpieczeństwa wypalenie powidoków, średnio nadają się do roli monitora komputerowego. Ale można temu trochę zaradzić chowając stałe elementy pulpitu, stosując odpowiednie schematy kolorów itp.
Natomiast czy na plaźmie w ogóle da się w miarę wygodnie pracować np. z tekstem? Jak jest z ostrością oraz odświeżaniem (czy obraz nie migocze i nie męczy oczu jak stare monitory CRT)?
Która plazma się do tego najlepiej nadaje?

Zamierzam zakupić jakąś plazmę 50" (może G20, może B850 - czekam na ceny w granicach 4000PLN) i się zastanawiam, czy ma sens podpięcie do niej komputera w celu normalnej pracy (w moim przypadku to głównie obróbka tekstu, trochę obróbka grafiki, około 2-3 godzin dziennie). Jednocześnie (i raczej dużo wcześniej) planuję wymianę kompa i gdyby był sens podpięcia go do TV, to musiałbym zaplanować specjalną konstrukcję (niskoprofilowa obudowa SuperSlim z płytą główną All-in-One) oraz mógłbym zlikwidować mój dotychczasowy "kącik komputerowy".
 

don111

Banned
nie, odpuść sobie, plazma do pracy w okienkach się nie nadaje, chyba że okazjonalnie przez krótki czas
powidoki nie są problemem i ostrość czcionek jest też całkiem dobra (czasem przeglądam www na plaźmie), ale generalnie widać pewną niestabilność obrazu statycznego, na dłuższą metę to jest męczące tym bardziej że odświeżanie idzie wtedy chyba prosto z karty graficznej więc jest sporo poniżej 100hz
a w plaźmie jak w crt = odświeżanie wpływa na migotanie, w LCD nie ma znaczenia bo tam nic nie migocze, wpływa tylko na płynność
 
Ostatnia edycja:

siux

New member
don111czym wysyłasz obraz na Plazmę ? Zamierzam zakupić Panasonica z serii x20(chyba 42cale) i nie ukrywam ,że ważne jest dla mnie migotanie obrazu. Obraz będzie wysyłany w trybie :

Klonowanie - to oglądając bezpośrednio ze stron www typu joost czy iplex - w tej chwili przy wysyłaniu obrazu z komputera na TV CRT za pomocą s-video(tak naprawdę Composite Video,dwie żyły kabel) muszę ustawiać rozdzielczość monitora na 1024/768 w innym przypadku nie widać całości obrazu na TV

Dualview - w przypadku odtwarzania materiału z odtwarzacza np.subedit ,tu rozdzielczość monitora pozostaje natywna 1280/1024 ,obraz na TV jest w całości

Czcionka gdyby nawet była czytelna to samo migotanie obrazu na TV CRT przekreśla nawet kilkuminutowe czytanie czegokolwiek w standardowej czcionce systemu.

W przypadku Plazmy i innego podłączenia(HDMI->HDMI lub DVI->HDMI) powinna być możliwość regulacji odświeżania w sterownikach karty graficznej jak i samej rozdzielczości(monitor inna i plazma inna) - ale czy jest takowa ?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Nie można udzielać jednoznacznej odpowiedzi na "Tak, lub na "nie", bo przecież plazma plaźmie nierówna.
(są modele 100Hz i modele 600Hz, można podawać na wejście i 60Hz i 50Hz...)

Także sam sygnał z komputera mozna podawać różnie nawet "po HDMI".
TV będzie się zachowywał inaczej, w zależności czy otrzyma sygnał (umownie) HD, a inaczej w trybie monitora.
 

cezaryece

Member
@kapsell - nie plazma do kompa, tylko komp do plazmy...
Czyli plazma głównie jako TV, ale jeśli by się dało na niej pracować, to musiałbym sobie odpowiedniego kompa sprawić do postawienia w pobliżu TV. Komp podłączany do plazmy to jednocześnie najlepszy player z możliwych, bo jakie nowe kodeki by nie wymyslili, to na kompie zawsze film pójdzie. Ale jeśli praca na kompie z plazmą jest niedobrym pomysłem, to zamiast kompa musze zainwestować w jakiegos dobrego playera do plików mkv...
Mój obecny komp jest dośc stary i podłączanie jego do plazmy nie ma sensu (ma tylko wyjście D-Sub), dlatego pytam jak to jest, bo sam nawet tego nie dam rady przetestować (chyba, że od kumpla pożyczę jakiegos laptopa z HDMI).
 

don111

Banned
nie ma 600hz plazm, to tylko procesor obrazu wstawia dodatkowe klatki, więc to na migotanie obrazu nie wpływa lepiej niż powiedzmy standardowe 100hz, ewentualnie wpłynie na płynność obrazu

@ siux
na tv mam 1080p, na monitorze mam ustawiony pulpit 1024x768 60hz
w opcjach ATI mam info że max zgłaszana częstotliwość tv to 60hz (nie wiem dlaczego nie 100hz), a monitora 75hz
w sumie zmieniłem odświeżanie na 75hz i potem na 100hz i wydaje mi się że działa bez różnicy (na plaźmie) na pierwszy rzut oka, jakiegoś widocznego migotania nie ma podobnie jak przy 60hz, choć czcionki i jasne tło nie jest takie "stabilne" jak na LCD, obraz przypomina po prostu monitory CRT
tak jak pisałem, popracować się da ale na dłuższą metę nie ma co się męczyć
nie lepiej do okienek zostawić ten monitor co masz a tv postawić osobno ? tylko zmień kartę graficzną na taką z wyjściem tv dvd/hdmi i będzie bez problemu, no chyba że koniecznie chcesz mieć taki wielki "monitor"
 

hojlo1

New member
Bez reklam
don111 - nie na darmo nazwali "600Hz" (a nie np. 600fps)

Przypomnę stary(!) artykuł z tego forum i zerknij (co jest słuszne) że opisuje wzbudzanie piksela (trzeba sobie zadać pytanie, co to jest wzbudzanie piksela?):
http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/35662-technologie-w-plazmach-panasonica.html <-KLIKNIJ, gdzie jest np taki fragment:

Ciekawym parametrem sprzedawanym marketingowo w USA jest „480Hz Sub-field Drive” (jako konkurencja dla komunikacji 120Hz telewizorów LCD). Z tego co zrozumiałem w plazmach Panasonica przy sygnale 60Hz każdy piksel może być wzbudzony 8 razy w ciągu jednego cyklu zegara (16,67ms). Jeden cykl wzbudzenia nazywa się sub-field. Daje to 480 cykli wzbudzenia na sekundę (na jakims forum spotkałem się z informacją, że piksele w niektórych KURO są wzbudzane do 14 razy na cykl zegara co można komunikowac jako 840 Hz). W USA nie sprzedaje się się również marketingowo czasu reakcji na poziomie 0,001 ms. Nie wiem dlaczego.
i drugi cytat:
Być może również dlatego niektórzy wyczuwają mniejsze migotanie ekranu przy włączonej funkcji IFC gdyz uruchamia się wtedy „480Hz Sub-field Drive” (jest to tylko mój domysł).Możemy założyć, że gdy będzie potrzeba Panasonic otworzy komunikację o 480Hz w Europie.
Opisane tez jak IFC wyłącza "double Scan" 100Hz.
(więc nie jest to ...to samo) ;)
 
Ostatnia edycja:

siux

New member
@don111 może nie napisałem ,ale nie zamierzam likwidować monitora komputerowego. Wymieniam tylko TV CRT 21 cali na najprawdopodobniej x20 - do tej pory mam podłączenie Composite Video i przy dobrej jakości materiale obraz jest porównywalny do odtwarzania z dobrej jakości DVD - nic więcej na tym zestawie nie sprawdzę.
Rozumiem ,że masz podłączenie HDMI -> HDMI i "zabawa" częstotliwością odświeżania nic nie daje(w ustawieniach k.graficznej dla Plazmy - u mnie jest zablokowane na 60Hz dla TV i nie da się w ogóle zmienić...ale...ja mam CRT i kabel Composite Video). Ponadto w twoim przypadku obraz jest skalowany i tu też może byś różnie. x20 mają rozdzielczość 1024/768 i może teoretycznie bez skalowania powinno polecieć przez HDMI->HDMI lub DVI->HDMI. A może mimo tego nadal z czcionkami i jasnym tłem będzie problem. Nie zamierzam stosować Plazmy do pracy na komputerze ,a tylko do oglądania materiału filmowego bezpośrednio ze stron gdzie czasami trzeba kliknąć - w obecnej sytuacji jaką mam ,aż się niedobrze robi kiedy patrzę na cokolwiek innego niż film na tym CRT.
 

timbot

New member
Bez reklam
z własnych doświadczeń - generalnie w ogólne ciężko się pracuje z tekstami na telewizorach - zeby wykorzystać moce w nim drzemiące ustawia się na tv full hd i trzeba mieć naprawdę duży telewizor, żeby cokolwiek widzieć z drobnych napisów...
Sam używam plazmy panasonica tx-42s10 z ok 2,8 metra. Niestety nie da się pracować, bo telewizor jest za daleko. Natomiast używam kompa jako źródła materiałów wideo (komp stoi daleko i polączony jest kablem dvi ok 5 metrów, do tego drugi komplet bezprzewodowej klawiatury i myszy).
Ponieważ znasz już korzyści płynące z podłączenia kompa jako playera, to się rozpiszę tylko na temat obrazu.
Z tekstem pracować się nie da (wszystko za małe, trzeba by było rozdzielczość zredukować), natomiast wszystkie filmy BAJKA. Nawet plyty video-cd wyglądają sensownie na plaźmie. Jako codzienne porównanie mam 46 calowgo samsunga kolegi (divixy z PS3) i własny monitor samsung lcd 2494 (24 cale). Zarówno na monitorze, jak i na telewizorze kolegi nie mogę patrzeć na divixy (tak szkaradne mi się wydają), na plaźmie wszystko jest świetnie.
Tak więc warto zdefiniować swoje potrzeby - jeśli praca z tekstem to raczej lcd i to duży, jeśli filmy z kompa to plazma jest wymarzona.

dodano:
@siux - jeśli chcesz oglądać np. filmy you tube, to plazma się świetnie nadaje, natomiast ja żeby to robic ( i przeglądać strony internetowe również) muszę znacząco powiększyć tekst strony (Ctrl i +; lub Ctrl i gałka myszy).
 
Ostatnia edycja:

siux

New member
Właśnie z innego tematu dorwałem linka(19 strona tematu Panasonic seria x20) na 11 stronie testu Chorwatów ,wynika że rozdzielczość jest ważna bo inaczej nie zobaczymy w menu --> Overscan On / Off
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
Rozumiem ,że masz podłączenie HDMI -> HDMI i "zabawa" częstotliwością odświeżania nic nie daje(w ustawieniach k.graficznej dla Plazmy - u mnie jest zablokowane na 60Hz dla TV i nie da się w ogóle zmienić...ale...ja mam CRT i kabel Composite Video). Ponadto w twoim przypadku obraz jest skalowany i tu też może byś różnie. x20 mają rozdzielczość 1024/768 i może teoretycznie bez skalowania powinno polecieć przez HDMI->HDMI lub DVI->HDMI. A może mimo tego nadal z czcionkami i jasnym tłem będzie problem. Nie zamierzam stosować Plazmy do pracy na komputerze ,a tylko do oglądania materiału filmowego bezpośrednio ze stron gdzie czasami trzeba kliknąć - w obecnej sytuacji jaką mam ,aż się niedobrze robi kiedy patrzę na cokolwiek innego niż film na tym CRT.
ja mam podłączonego pc do kompa kablem DVI - HDMI
w sumie u mnie się udało zmienić rozdzielczość tylko różnic żadnych nie widziałem między 100hz a wcześniejszymi 60 i potem 75hz (na żadnym z tych trybów nie widać migotania, ale nie jest to super ostry i stabilny obraz jak na monitorze LCD)

do takich zastosowań, wejście na stronki aby włączyć jakiś filmik itp to chyba nie ma żadnych przeciwwskazań do używania plazmy, tekst jest wystarczająco wyraźny abyś go normalnie przeczytał, aż tak sie bać nie musisz bo żadnego dramatu tu nie będzie poza mniejszą ostrością na pierwszy rzut oka

@ Hojlo
pisałem o tym co wyczytałem na temat tego systemu 600hz (możliwe że pomieszane m.in. coś było z tymi hz i LCD), nie będe się spierał
w zasadzie rozchodzi się o to czy te 600hz daje coś więcej w kwestii migotania albo płynności, bo przecież 100hz w sumie już eliminuje ten efekt w zupełności albo do poziomu niewidocznego dla większosci oglądających (w tym i mnie, na szczęście :))
na reklamach Panasonica i LG pokazywali jakieś zrenderowane zbliżenia które sugerowały jakie są różnice ale czy faktycznie to się sprawdza w praktyce czy tylko w reklamie ? bo wielu ludzi narzeka na efekt teatru przy takich ustawieniach (np tryb IFC w Panasonic)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
don111 (tylko do wyjaśnienia) - zerknij tylko w specyfikacje niektórych Panasoniców.
Mają i 600Hz i podwójne skanowanie 100 Hz.
Jednak to są 2 różne funkcje gdyż IFC 600Hz wyłącza właśnie podwójne skanowanie 100Hz.
(czyli to - albo to, ale nigdy naraz)
.
------------------------------------------

Panowie - następuje tutaj pomylenie pojęć.

Chcecie mieć ładny obraz pulpitu i internetu - trzeba na TV puścić natywnie, czyli np 1024x768 i tak ma TV sygnalizować na wejściu i gwarantuję Wam że jest piękny monitor (wszystko super czytelne , czcionka idealne itp.).

Jednak do filmów trzeba wyślac np 1080p (tak TV ma sygnalizowac na wejściu) i filmy sa przepiękne, ale pulpit (nieważne co ustawione na pulpicie, bo wysyła i tak 1080p ) jest brzydki.

Trzeba to rozróżnić - nawet po HDMI (i jest to możliwe nawet na HDMI). ;)
 
Do góry