Ten Pioneer został bardzo dobrze oceniony przez magazyn "Kino domowe".
Tu ten test:IDG Poland SA
http://www.idg.pl/
Pioneer VSX-AX4AVi
http://www.idg.pl/artykuly/50742.html
Pioneer VSX-AX4AVi
Amplituner o imponujących możliwościach, oferujący potężne, a zarazem krystalicznie czyste brzmienie.
Pioneer wprowadził do sprzedaży nowy amplituner o możliwościach do niedawna niespotykanych nawet w urządzeniach klasy referencyjnej. Potężnie wyglądający VSX-AX4AVi, oferowany zarówno w srebrnej, jak i czarnej wersji kolorystycznej, jest bardzo solidnie wykonany. Obudowę ma zrobioną z grubych płatów metalu. W celu eliminacji niekorzystnie wpływających na brzmienie drgań zastosowano konstrukcję warstwową - poszczególne komory amplitunera są od siebie odizolowane. Na frontowym panelu umieszczono dwa pokaźne pokrętła - regulator głośności i selektor źródeł oraz kilka klawiszy przeznaczonych do zmiany parametrów pracy urządzenia. Znalazł się tu również duży wyświetlacz prezentujący bogaty zestaw informacji. Pod nim, za odchylaną klapką ukryto resztę klawiszy i podręczne gniazda audio-wideo (z optycznym audio włącznie). Ponieważ model ten jest reklamowany jako przygotowany do współpracy z odtwarzaczem MP3 Apple iPod, dziwi, że z przodu nie umieszczono odpowiedniego złącza. Zastoso
wano dość niewygodne rozwiązanie - z tyłu obudowy ulokowano specjalne gniazdo, do którego podłącza się przedłużacz z przyłączem dla iPoda. Amplituner o potężnej mocy - 180 W (przy 6 omach) na każdy z 7 kanałów - wyposażono w pełny zestaw dekoderów dźwięku. Urządzenie jest zgodne z normami THX Select 2 i oferuje 3 specjalne tryby THX (Game, Cinema i Music). Ponadto dysponuje kilkoma innymi programami kreacji wirtualnych przestrzeni.
Przy współpracy z systemem kolumn 5.1 wolne końcówki mocy można wykorzystać do dodatkowego zasilania przednich kolumn (bi-wiring) lub do wyprowadzenia sygnału audio do innego pomieszczenia (tzw. druga strefa). Tylny panel gniazd modelu Pioneera jest niezwykle rozbudowany. Znalazły się tu m.in. 2 wejścia i jedno wyjście HDMI w wersji 1.1, pozwalające na jednoczesne przesyłanie sygnałów wideo i audio (również z DVD-Audio/SACD) oraz równie nowoczesny interfejs iLink (FireWire), a także łącza kompozytowe, S-Video i komponentowe. Istotną cechą urządzenia jest to, że na wyjściu HDMI można uzyskać przekonwertowany sygnał wideo dostarczony ze źródeł podłączonych do wejść analogowych, np. S-Video czy kompozyt (ale bez możliwości zmiany rozdzielczości, bo nie ma skalera wideo).
Amplituner wyposażono w rozbudowany system automatycznej kalibracji akustycznej MCACC z 9-pasmowym korektorem. Potrafi on optymalizować parametry jednocześnie dla kilku wskazanych pozycji odsłuchu. Automatyczne ustawienia dobierane są na podstawie analizy kilkunastominutowych pomiarów sygnałów testowych dokonywanych za pomocą specjalnego mikrofonu (w zestawie). Istnieje również możliwość dokonywania ręcznej ich modyfikacji. O tym, że jest to bardzo zaawansowany system, świadczy to, że analizowane są m.in. charakterystyki pogłosu w pomieszczeniu dla każdego kanału oddzielnie, w wybranych zakresach częstotliwości oraz eliminowana jest fala stojąca. Również brzmienie każdej z kolumn poddawane jest szczegółowej analizie pasma i w przypadku nieliniowego przetwarzania sygnału system dokonuje odpowiednich korekt. VSX-AX4AVi oferuje dźwięk potężny, lecz zarazem krystalicznie czysty (tuning brzmieniowy powierzono znanej audiofilom brytyjskiej firmie AIR Studios) . Wzmacniacz bezlitośn
ie obnaża wszystkie słabości złej realizacji nagrań. W przypadku dobrze przygotowanych płyt brzmienie jest świetnie nasycone detalami i ma doskonałe zrównoważenie pasma. Podstawa basowa nie ma pozycji dominującej - niskie tony są dość miękkie, lecz wystarczająco mocne. Scena dźwiękowa jest spójna, obszerna i bardzo przestrzenna.