Już podczas poprzedniej przygody z odtwarzaczami blu-ray, z którą można się zapoznać TU, planowałem, że zajmę się dokładniej tym, który przypadnie mi najbardziej do gustu. I oto on... Pioneer BDP-320.
Konstrukcja
Czarny, klasyczny wygląd. To właśnie na takie rozwiązania stawia Pioneer od długiego czasu. Nieraz urozmaicano design, delikatnymi szczelinami lub innymi zabiegami stylistycznymi, ale charakter od lat pozostaje ten sam. Czarny odtwarzacz z frontem w wykończeniu high gloss, mimo że wykonanym z plastiku, może się podobać. Bardzo dobrze zaprojektowany wyświetlacz, dostarczający znacznie więcej informacji niż produkty innych producentów, to przyjemny detal. Z tyłu gniazda ethernet, usb do wykorzystania profilu 2.0, hdmi, wyjście optyczne, component i audio+video. Brakuje jedynie coaxiala, ale przy przekazywaniu sygnału audio via hdmi to nie powinien być duży ubytek. Tacka jest wykonana solidnie i dzięki temu, że odtwarzacz nie jest aż tak płaski, komfort wkładania płyt jest zdecydowanie wyższy, niż w konstrukcjach typu slim. Ogólnie, w klasie do 2tyś pln, solidnie wykonana maszyna.
Dane techniczne:
Blu-ray (BD-ROM, BD-R, BD-RE)
DVD-R/-RW (tryb Video, tryb VR, BDMC, pliki PC file)
DVD-R DL (tryby Video, tryby VR, BDMC, pliki PC)
AVCHD (DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW)
CD (CD-DA, DTS-CD, pliki PC [system plików ISO 9660])
DivX, MP3, WMA, JPEG, w wysokiej rozdzielczości, MPEG-2 AAC, Home Media Gallery, 10-Key Direct Search & Play
Cyfrowo-analogowy przetwornik audio 192 kHz/24 bitów
Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio
HD Digital Film Direct 24: Tak
Cyfrowo-analogowy przetwornik obrazu:
148.5MHz / 12-bitów (wysoka rozdzielczość)
108MHz / 12-bitów (standard rozdzielczość)
Redukcja zakłóceń (Component Frame Digital Noise Reduction; Block Noise Reduction; Mosquito Noise Reduction)
Skaler pikseli
Deep Colour: 48-bitów
x.v. Colour
Wymiary: 420 x 75 x 287 mm
Waga: 3,5 kg
Zużycie prądu (praca/czuwanie): 32 W / 0,3 Watt
Gniazda:
1 x HDMI,
1 x USB (dla przechowywania materiałów BD-Live),
1 x Ethernet,
1 x wyjście Component,
1 x wyjście video CVBS,
1 x wyjście optyczne,
2-kan. wyjście analogowe audio
Profil Blu-ray: BD-Live
KURO LINK: Tak
USB: Tak
HDMI: Tak
Obraz
Naturalna kolorystyka, ostrość, szczegółowość. Tego możemy się spodziewać podczas odtwarzania nagrań z niebieskich nośników. Możliwość bardzo szerokiej ingerencji w ustawienia pozwala na jeszcze dokładniej dostosować obraz do własnych preferencji. Po podłączeniu odtwarzacza możemy skorzystać z jednego z 7 preinstalowanych przez inżynierów Pioneer trybów współpracy, a jeśli stwierdzimy, że żaden z nich nam nie odpowiada mamy 3 tryby do własnej konfiguracji. Przy transmisji progresywnej mamy możliwość dostrojenia odtwarzacza do wyświetlanego obrazu w zależności od tego, czy jest stały, czy ruchomy - poprawia to nieznacznie płynność obrazu, ale większą różnicę raczej zobaczymy dobierając tv, który dobrze będzie współgrał z odtwarzaczem. Mamy także opcję pure cinema. Możliwość redukcji zakłóceń jasności sygnału, kolorów, zakłóceń blokowych czy moskitowych, a także konfiguracja ostrości krawędzi, intensywności bieli i czerni w obrazie, w połączeniu z regulacją korekcji gamma, poziomu nasycenia barw czy równowagi między czerwienią i zielenią powodują że odtwarzacz ten może być w stanie zaspokoić naprawdę liczne grono nabywców. Płynność obrazu jest w dużej mierze uzależniona od tego pod jaki tv (lub projektor) odtwarzacz będzie podłączony, ale ogólnie można powiedzieć, że jest poprawnie. Podobnie jak w przypadku skalowania obrazów dvd. Nie widać olbrzymiej przewagi nad innymi produktami. Może, wrażliwe oko dopatrzy się nieco mniejszej ilości szumów. Odtwarzacz wspiera x.v.Colour i Deep Colour (48-bitów). taki poziom Deep Colour, przy odbiorniku, który będzie w stanie to pokazać, znacząco wpłynie na poprawę przejść tonalnych.
Dźwięk
Jeśli chodzi o dźwięk, to audio w tym odtwarzaczu należy do jednych z lepszych w klasie. Precyzja i dynamika, w połączeniu z technologią kontroli transferu PQLS, dają naprawdę dużo za te pieniądze. PQLS to funkcja skupiająca się na sferze audio. Eliminuje ona wpływ jittera, generowanego przez transfer, ale działa tylko w połączeniu z amplitunerami marki Pioneer, wyposażonymi w tą funkcję. Blu ray ma funkcję synchronizacji Auto Lip, dzięki której możemy skorygować ewentualne niezgodności w synchronizacji dźwięku i obrazu.
Menu i obsługa
W sumie menu jest tu podzielone na kilka podmenu, dostępnych dzięki różnym klawiszom skrótowym. Możemy korzystać np z menu tools, które daje bezpośredni dostęp m.in. do wyboru ścieżki audio, napisów, menu regulacji jakości obrazu czy zmiany rozdzielczości. Home menu to dostęp do pełnych ustawień odtwarzacza. Poza tym ergonomiczny, solidny, choć lekko plastikowy pilot, pozwala jednym przyciskiem wyświetlić informacje o płycie, zmienić gniazdo video, czy skorzystać z bardzo dogodnej szczególnie w warunkach kinowych funkcji wyłączenia podświetlenia panela przedniego.
BDP-320, jak większość odtwarzaczy BD oferowanych dziś na rynku nie ma menu w jęz. Polskim. Najbardziej irytującą sprawą w tym modelu jest jego czas reakcji na polecenia. Jest lepiej niż było, ale będąc przyzwyczajonym już do dość szybkiego reagowania odtwarzaczy DVD, to jest pewna niedogodność. Tym bardziej, że akurat w tej kwestii są tacy którzy nieco lepiej sobie z tym radzą. Ale na pocieszenie powiem że są też tacy którzy znacznie odstają. Pociesza za to cicho pracujący mechanizm.
Ogólnie, wg mnie mimo pewnych niedociągnięć, na dziś dzień, w tej klasie cenowej, rozważałbym BDP-320, jako głównego kandydata do zakupu. Tak wiem, że Divx odtwarzać będzie tylko do 720x576 / 720x480 i jeśli napisy nie będą częścią pliku tylko zapisze się je w formacie txt, to ich nie odczyta (odczyta za to srt. sub. ssa. i smi.), wiem, że nie ma menu w języku polskim, i że usb nie odtworzy nic poza dodatkami z BD Live, ale jeśli chodzi o jakość obrazu, możliwości dostosowania obrazu do własnych preferencji, sferę audio, czytelne i pełne menu, to jest to bardzo dobry produkt.
Na koniec, myślę że warto wspomnieć, że Pioneer jest jednym z nielicznych producentów na rynku, który tworzy swoje odtwarzacze samodzielnie, w przeciwieństwie np do marek denon, onkyo czy yamaha.