Pinnacle 12 Ultimate - kreski

kuklis

New member
Witam,

proszę Was o pomoc rozpoczynam zabawę z Pinnaclem 12 i próbuje przechwycić obraz z kamerki HDR-HC9 poprzez kartę FireWire Dazzle DV. Wybieram urządzenie do przechwytywania (HDV Sony-HDR-HC9E) i w foramcie przechwytywania mam tylko możliwość MPEG-1/2 HDV2 Format - i w tym formacie chciałbym to przechwycić. W dniu wczorajszym było wszystko ok a dzisiaj odpaliłem komputer i działy się dziwne rzeczy. Najpierw przechwycił obraz ale na podglądzie przy elementach ruchomych powstawały poziome kreski (tak jak na załączonym kadrze z filmu) potem przy kolejnym przechwytywaniu obraz nie był płynny tylko skakał. Po deinstalacji i instalacji Pinnacla oraz sterowników grafiki oraz SP3 powróciło tylko do kresek :( Co jest tego przyczyną skoro w dniu wczorajszym było wszystko pięknie...??
Tworząc gotowy dysk DVD używam 8500 Kb/s kodowania progresywnego - i na odtwarzaczu DVD też film trochę skacze ale są również kreseczki i nie podoba mi się to... :(
Mam AMD Athlon 64 X2 4400+ 2Gb RAM oraz 2 karty grafiki 7600GS pracujące w SLI. Miejsca na dysku 1 TB.

PROSZĘ - POMÓŻCIE :(
 

Attachments

  • Pobrana klatka.jpg
    Pobrana klatka.jpg
    37,2 KB · Wyś: 1253

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
To nie są kreski tylko przeplot (interlace). Wystepuje jako literka "i" przy rozdzielczości, np. 1080i w przeciwienstwie do obrazu progresywnego (np. 1080p). Różnica polega na tym, że w obrazie z przeplotem jedna klatka sklada sie z dwu pólobrazów zlozonych z parzystych lini poziomych, a druga z nieparzystych (2 obrazy na 1 klatke). Dlatego możesz to zauwazyć jedynie przy ruchach kamery na boki (góra i dól już tego nie doświadczą). Obraz progresywny wyswietla od razu cala klatke (lecz jeden obraz na jedną klatkę czasem pogarsza plynośc ruchu, naszczęście dziś nie doskwiera to już tak mocno i często. Dobry soft lub telewizor radzą sobie z przplotem doskonale i nie zaobserwujesz utraty plynności). Teorii tyle

Odp. na Twoj problem. W ustawieniach projektu, lub przechwytywania jest opcja: "koduj progresywnie" (lub podobna nazwa). Pewnie pownienes ją zaznaczyć. Być może za pierwszy razem wykrylo to automatycznie, a teraz trzeba zaznaczyć.
Inna rada: w tworzeniu obrazu możesz zaznaczyć wymaganą rozdzielczość ze znaczkiem "p". To również usunie przeplot.
 

kuklis

New member
Dziękuję za pomoc.
Wypróbowałem to co zaproponowałeś i niestety nie ma efektu... :(

Przeplot występuje na podglądzie cały czas (a nie występował...)
Tworząc dysk DVD wybierając opcję "progresywne" i rozdzielczość projektu na np. PAL 16:9 bez przeplotu lub HD 1280x720/30p efekt ciagle występuje, niestety... Problem nie zanika nawet oglądając wyeksportowane dvd w PowerDVD (wyczytałem na forum że ten program powinien radzić sobie z przeplotem)... Może to kwestia Pinnacle`a albo ciągle coś źle robię. Zadowalającą jakość udało mi sie tylko uzyskać po wyeksportowaniu projektu do AVI...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
A probowaleś ogladac ten film ktory na komputerze daje przeplot w jakims stacjonarnym odtwarzaczu DVD? Jaka rozdielczość i klatki nagrywa ta kamera? 1440 x 1080 klatek 60i? Zdaje mi sie, że 50i (czyli progresywnie 25p), więc w projekcie daj 25 klatek a nie 30.
 
Ostatnia edycja:

kuklis

New member
Na odtwarzaczu DVD stacjonarnym przeplot jest widoczny a dodatkowo obraz skacze... (wybieram projekt PAL 16:9 bez przeplotu bo telewizor mam HD Ready). Cała sprawa wygląda trochę lepiej jak na kamerze podczas przechwytywania ustawię funkcję konwersji z HDV do DV ale to chyba jest jakaś strata i po tej konwersji nie uzyskam już tak dobrego obrazu?? czy się mylę?? Chciałbym wykorzystać pełną możliwość kamery, może jeszcze nie teraz bo telewizor musiałby być FullHD, ale w niedalekiej przyszłości.... Może mam komputer za słaby bo przy przechwytywaniu HDV2 podgląd skacze i może jest to przyczyną powstawania tak widocznego (dużego) przeplotu który widać nawet na telewizorze a odtwarzacze PowerDVD też go nie eliminują...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Szczerze mówiąc na formacie HDV sie nie znam. Mam kamerę AVCHD i tu nie ma przechwtywania. Trochę to dziwne, bo droga eksportu powinna być taka sama (wydaje mi się, że jest). Szkoda, że nie mozesz się dowiedzieć co takiego zrobiłeś, że za pierwszym razem sie udało. Też mam HD ready, i jak podłączam kamekę bezpośrednio pod TV to przeplotu nie widzę (TV go usuwa, mimo, że kamera kręci interlaced).

Kiedy tworzyłem DVD to trochę sie bawiłem opcjami Pinnacle 12 i nawet gdy opcja "progresywnie" była odznaczona to mój stareńki odtwarzacz radził sobie nieźle i przeplotu nie podawał (chyba, że to TV go niwelował, choc z drugiej strony gdy podałem na PlayStation3 plik. avi z przeplotem to był on widoczny).

Wg mnie wina leży gdzieś w opcjach tworzenia filmu.

Jak z tymi klatkami? 25 czy 30? Zdaję się, że też nie powinieneś tego zminiać jesli kamera kreci 50i to daj 25 klatek, jeśli 60 i to wtedy 30. Tylko tak można pozbyć się przeplotu, niejako oszukując program, ale zawsze w stosunku 2:1. Jesli kamera kresli 25 klatek (całych czyłi 25p) to dając 30 raczej nie polepszysz jakości.

Spróbuj dać Niestandartowe zamiast Pal 16:9 i sam ustawić rozdzielczość i klatki
 

kuklis

New member
Problem udało mi się rozwiązać. Był to problem sprzętowy. Okazało się, że moja pamięć RAM potrzebuje 2.1V a płyta główna obsługuje tylko 1,95V. Wymieniłem pamięć i wyłączyłem wszystkie programy działające w tle - Bit Defendera przede wszystkim... to pomogło :)

Cały projekt udało się wyeksportować do foramtu DVD, ale jak przegrywam za pomocą Nero na płytkę to stacjonarny odtwarzacz DVD (Harman-Kardon DVD23) odtwarza ją dopiero od 32 sekundy :( Na komputerze jest wszystko ok i Power DVD odtwarza dobrze.
 
Do góry