Pierwszy projektor wiele pytań

zendow

New member
Witam forumowiczów.
Użytkowanie 90% filmy, 10% TV (mecz,film, itd)
Odległość 3,5 metra.
Mam kilka pytań.
Waham się pomiędzy plazmą powyżej 65 cali a projektorem. Wgryzam się w temat, czytam it...
W dziale plazm doradzają plazmę ;)

1. Wstępnie wybór Optoma HD30 w tym przedziale chyba nie ma konkurencji (cena lata po 4 tysiące)
czy jednak coś jest co warto zobaczyć w akcji ?
P.S widziałem w porównaniu z Benq W1070 nie ma o czym pisać. Optoma rządzi.

2. Problem to wielkość ekranu (i stąd opcja plazma) max co mogę dać to w ekran to 2 metry ( taki układ pokoju) i dlatego osiągam coś koło 90 calii (różne kalkulatory różnie podają)
czy w ogóle kruszyć kopie i kupić TV ?

3. Ekran j.w 2 metry max (szerokość) format raczej 16:9
ramowy czy zwijany elektrycznie macie jakieś doświadczenie który lepsze itd
użytkowanie, komfort, czystość ....
 

Alkor

New member
Bez reklam
Jeśli masz zamiar oglądać z 3.5 m, to ekran 90 cali wydaje się w porządku - w tym przypadku plazma 65" okazałaby się nieco za mała do bardzo dobrej jakości materiałów HD.

Optomę HD30 zainstalujesz w odległości z zakresu 3-3.6 m licząc od obiektywu do ekranu. Myślałeś już o offsecie i sposobie montażu (np. długości uchwytu)? Rzutnik nie posiada Lens Shift.

Co to znaczy, że Optoma HD30 nie ma konkurentów? Mam rozumieć, że deklasuje wszystkich w swojej klasie cenowej podobnie, jak Panasonic 50ST60 deklasuje wszystkie telewizory do 4000 zł. Bardzo ryzykowna teza.
Konkurenci: BenQ W1400, sporo tańszy, ale dobry W1300, "klasyk" W1070, W1080ST i LCD Epson TW5910, TW5200. Wszystkie wymienione są ogólnie dobrze oceniane, ale mają inny zestaw wad i zalet. Przykładowo Epsony są bardzo jasne, ale kontrast wypada dość blado - nie mają za to "efektu tęczy". BenQ ma duży wybór różnych obiektywów w swoich projektorach, a Optoma tylko jeden pamiętający model HD20.
Moim zdaniem, właściwa instalacja, ciemne pomieszczenie, dobry ekran i ostatecznie kalibracja z prawdziwego zdarzenia (D65, Rec. 709) są dużo ważniejsze od potencjalnych różnic jakościowych między nimi.

Ekran ramowy to lepszy wybór, jeśli masz możliwość takiej instalacji. Na początek można nawet zrobić samemu przyzwoity ekran, żeby dozbierać na zakup solidnego ramowca, np. Adeo Plano 200X113 Ref. White/Grey za 1500 zł. Taki ekran ma jednak całkowitą szerokość z ramą 217 cm - nie wiem, czy się zmieści.

Pozdrawiam.
 

Orzeł3

Banned
Jak kolega wyżej podpowiedział , Optoma jest kapryśna w ustawieniu .
Dlatego wybrałem Benq 1400 i ekran ramowy Adeo Curvo (lekko wygięty)
Na dniach będzie wszystko skalibrowane .
Ja niestety projektor mam mobilny , stawiany na czas projekcji , na stoliczku . Wentylator nie jest specjalnie uciążliwy.
Myślę , że bzyczenie plazmy jest bardziej denerwujące .

Cud ,że żonka zaakceptowała moje nowe zachcianki . A teraz sama prosi , aby coś włączyć :)

wiem , że nie ma już powrotu do tradycyjnego tv , jestem mega zadowolony .

Miłego dnia .
Maciej
 
Ostatnia edycja:

zendow

New member
Dzięki za odpowiedź.
Pociągnę temat.
1. Same projektory. Te co widziałem wg mnie OPTOMA HD30 najlepsza.
Wiesz problem z projektorami jest taki że w necie są wszystkie.
Znam taki sklep który w necie ma chyba z 50 modeli do obejrzenia żadnego. Nie mogę przyjść z własnymi płytkami, popatrzeć itd. Tak jak to robię przy wyborze kina = zawsze odsłuch. Dlatego zdajesz się na opinie innych.
2. Będę kombinować żeby 217 cm weszło jak nie to wezmę modle mniejszy
Rozmiar powierzchni obrazu: 183x103 cm
Przekątna obrazu: 83 cali
3. Usytuowanie projektora. Narzuca punkt 2. Myślałem o uchwycie. Sufitowy odpada, dach ma skos i moge nie trafić z mocowaniem w legary.
Zostaje chyba opcja uchwyt ścienny boczny z ramieniem do 120cm.

Jestem otwarty na propozycje zmian.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Moim zdaniem, właściwa instalacja, ciemne pomieszczenie, dobry ekran i ostatecznie kalibracja z prawdziwego zdarzenia (D65, Rec. 709) są dużo ważniejsze od potencjalnych różnic jakościowych między nimi.
Pozdrawiam.

Co do kalibracji przy tym poziomie cenowym to już bym polemizował, że w każdym przypadku będzie lepiej. Te projektory jednak nie oferują jakiegoś wybitnego obrazu i nie byłbym aż takim purystą.
Jak już kiedyś pisałem - lepiej nieco przekłamać neutralność obrazu, niż ślepo dążyć do jego uzyskania.
Ja póki co nie widziałem jeszcze projektora z niskiej półki, który obrazem po kalibracji by jakoś specjalnie zachwycał (co nie oznacza, że mogą być jakieś wyjątki).
Dla lepszego subiektywnego odbioru lepiej np. podbić kontrast kosztem jasnych szczegółów czy też obniżyć jasność czyli poprawić reprodukcję czerni o kosztem ciemnych kolorów...
 

zendow

New member
Wszystko są to czysto teoretyczne rozważania w zależności od warunków zewnętrznych będę zapewne ulegać zmianie.

Nie wiem czy nie przesiąść się na LCD => Epson EH-TW6100
?
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Nie wiem czy nie przesiąść się na LCD => Epson EH-TW6100?

Na pewno wart rozważenia.
Czy Optoma, np. HD30 jest najlepsza w swoim przedziale cenowym - polemizowałbym, co nie oznacza, że to zły projektor. Ale należy wyraźnie podkreślić, że w tym segmencie nie ma wyróżniającego się faworyta.
 

zendow

New member
Meloman tak czysto teoretycznie do 5-5,5tys jaki wg Ciebie ?

Optoma z tych do 4tys z tych co widziałem była najlepsza ... dla mnie.
Przepraszam tych co nabyli już Optomy. Wszystkie modele poniżej 30 to paść.
A pianie zachwytów nad modelem 25 to chyba Ci co ją kupili w necie bo nie widzieli na żywo nic innego. Popadli w lawiną fałszywych doznań.
Jak ktoś zapyta dlaczego to
http://www.youtube.com/watch?v=qe-MNFW5PNk
a porównywałem bezpośrednio W1070 i 30, jak dla mnie 30 lepsza.
Acer też lepszy od 25 tu w starciu z Benq
http://www.youtube.com/watch?v=0OKSbGaor0Q

Meloman masz rację. Różnice w tym segmencie cenowym są nijakie.
Podobnie jak w TV nie wiem z przedziału 2-3tys. Zdarzą się gnioty ale generalnie decyduje miłość do marki ;)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Ty na poważnie z tymi filmikami-porównaniami???
Z każdego takiego "testu" płyną następujące dwa daleko idące wnioski:

1) Oba projektory były sprawne i wyświetlały obraz na ekranie;
2) Kamera rejestrująca również działała nienagannie.

Reszta jest czystym kabaretem. Czy ktoś podejmuje w ogóle decyzje zakupowe na ich podstawie?

Z testami na żywo też należy uważać - przecież każdy projektor można ustawić na tysiąc sposobów i udowodnić, co się tylko chce. Na dobrą sprawę powinny być precyzyjnie skalibrowane, żeby wyciągać jakieś sensowne wnioski, szczególnie jeśli chodzi o kolory. Nawet różnice jasności (strumienia świetlnego) mogą zafałszować wynik - z dwóch rzutników o tym samym kontraście (np. 2000:1) dużo jaśniejszy będzie miał wyraźnie... gorszą czerń. Zmieniamy gammę (np. na 2.4) i już kontrast wydaje się lepszy.
Zdecydowanie łatwiej już wyłapać ewidentne wady w postaci spadku ostrości w narożnikach, słabą płynność ruchu, efekt tęczy, słabą geometrię, aberrację obiektywu itp.
Nie twierdzę, że nie należy w ogóle sprawdzać i porównywać rzutników na żywo, ale trzeba zachować ostrożność w wyciąganiu wniosków.

Powiększyłeś kwotę do 5500 zł, to może szarpnij się od razu na Sony HW30 za 8000 zł ;) i zostaw w spokoju te "zabaweczki" za 4000 zł.

Pozdrawiam.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Porównaywanie sprzętow na YT jest niestety dość powszechne. W dziale audio jest jeszcze lepiej ;) Tam użytkownicy prownują dźwięk z kolumn na podstawie takiego filmiku nakreconego domową kamerą podczas spacerku po pokoju, podniecają się dudniącym basem oraz pokazują jakiż to podmuch idzie z wylotu Bass Reflexu, najlepiej przy "referencyjnym" kawałku "Bass I Love You" :D
To dopiero jazda.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
...powinny być precyzyjnie skalibrowane, żeby wyciągać jakieś sensowne wnioski...
Powiększyłeś kwotę do 5500 zł, to może szarpnij się od razu na Sony HW30 za 8000 zł ;)
Pozdrawiam.

Dokładnie! W tym przypadku kalibracja projektów, nawet z niskiej półki ma sens!
Oczywiście w naszym kraju problem jest na żywo gdziekolwiek obejrzeć projektor, a nie mówiąc już kilka modeli. Są chlubne wyjątki, jak np. Intertype z Mysłowic.

Pomysł kolegi, aby dołożyć troszkę grosza jest godny pochwały. HW30 świeci już wyraźnie lepiej od wyżej omawianych.
 

zendow

New member
Alkor
Nie, nie biorę tego na poważnie. Myślę że tak są osoby podejmujące na tej podstawie decyzję.
Na prezentacji wystarczy poprosić aby projektor ustawić w ustawienia fabryczne.
Blaknę blaski podrasowanych kontrastów itd.

Co do ceny nie przeskoczę na8tys
5-5,5 to jest mój max + 2 tys na ekran ramowy.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Na prezentacji wystarczy poprosić aby projektor ustawić w ustawienia fabryczne.
Wlasnie nie chodzi o ustawienie fabryczne. Po kalibracji moze się okazac, ze ten ktory mial kiepskie fabryczne moze lepiej wygladac po kalibracji. Grut to najpierw wzystkie wykalibrowac, a potem porównywać. A poza tym, w domu moze okazac sie co innego, w konkretnych warunkach oswietleniowych.
 

zendow

New member
Pisząc o ustawieniach fabrycznych miałem na myśli to żeby oba startowały z pozycji "zerowej". A potem możesz bawić się jak chcesz. Uwzględniam odległość jaką będę mieć u siebie. Natomiast ciężko jest uzyskać podobny stopień zaciemnienia, farby na ścianie itd.

Ale ponawiam pytanie co do 5,5 tys ?
 

Meloman69

New member
Bez reklam
W cenie do 5500 zł to zaryzykowałbym kupno używki z dobrego źródła. Epson TW9000/9100, JVX X30/35 lub Sony HW50 lub od biedy HW30...
Wyżej wymienione projektory to już klasa zdecydowanie wyżej niż wszystko nowe w cenie do 5 tysięcy...
 

Alkor

New member
Bez reklam
Pisząc o ustawieniach fabrycznych miałem na myśli to żeby oba startowały z pozycji "zerowej". A potem możesz bawić się jak chcesz. Uwzględniam odległość jaką będę mieć u siebie. Natomiast ciężko jest uzyskać podobny stopień zaciemnienia, farby na ścianie itd.

Ale ponawiam pytanie co do 5,5 tys ?

To ja wypisuję o znaczeniu gammy, poziomów czerni, różnic jasności, które mogą zafałszować wynik porównania, a ty kasujesz to wszystko pisząc o ustawieniach fabrycznych w pozycji zero. Tyle tylko, że to "zero" dla każdego projektora jest inne, często bardzo różniące się od standardów wideo - w konkretnym przypadku może się zdarzyć, że wynik porównania będzie odwrotny, niż w przypadku projektorów skalibrowanych profesjonalnie.
W ogóle tryby, ustawienia fabryczne nie mają jakiejś szczególnej wartości - nikt się nad nimi nie rozczula w fabrykach, może powinien. Nawet najlepsze fabryczne tryby nie zastąpią kalibracji.

Rolę pozycji "zerowej" w całej branży wideo pełni kalibracja i standardy wideo ustanowione przez organizacje profesjonalistów (SMPTE, ISF, THX), a sprowadza się do następującej sprawy - na całym świecie, na dowolnym monitorze, telewizorze, projektorze obraz powinien wyglądać identycznie lub bardzo podobnie, ponieważ jest zgodny ze wzorcem.
Oczywiście kalibracja nie zrobi z BenQ W1070 maszyny klasy JVC X35, szczególnie pod względem kontrastu, głębi, dynamiki obrazu, ale kolory wyglądać będą zaskakująco podobnie.

Podsumowując wątek o kalibracji, powinni się nią zainteresować szczególnie ci, którzy o regulacji, normach, ustawieniach rzutników wiedzą niewiele - za kilkaset zł dopłaty uzyskują umowne 100 % możliwości projektora (i ekranu) oraz zgodność ze standardami wideo - neutralny obraz.

Propozycja z Sony HW30 była moja, więc spróbuję po raz ostatni przekonać cię do tego rozwiązania.
Napisałeś wcześniej, że masz 5500 zł na rzutnik i 2000 zł na ekran - czyli razem 7500 zł ;), a to już prawie cena Sony. Powiem wprost - mógłbym przez pewien czas oglądać Sony HW30 nawet na dobrze wykonanym ekranie własnej roboty. Później rzecz jasna Adeo Plano 200X112 za 1500 zł lub podobny.
Adeo ma ciekawą alternatywę - powierzchnię szybkiego montażu. Wystarczy zrobić ładną, czarną ramę i mamy fajny ekran 195X108 cm za 800 zł.

http://http://abcprezentacji.pl/Powierzchnia-projekcyjna-szybkiego-montazu-ADEO-195x108-cm-169-p3023.html

Swoją drogą, czekałeś, czekałeś i Sony HW30 nieznacznie podrożał ;) - do 8135-8300 PLN.

Z tańszych urządzeń kupiłbym prawdopodobnie BenQ W1070 (3100 zł) - w stosunku do ceny wydaje się dobry. Ewentualnie BenQ W1300 (4100 zł, 1 para okularów 3D) z nieco innym, lepszym obiektywem. Zostają jeszcze Optoma HD30 i BenQ W1400 z układem interpolacji klatek za prawie 5000 zł.

Pozdrawiam.
 

norbi7807

New member
witam wszystkich,
też przymierzam się do pierwszego projektora hd ready do 2000zł (kino domowe), już trzeci tydzień nocki zarywam czytając opinie i oglądając video recenzje na temat projektorów, generalnie nie jestem zbyt wymagający i zdaję sobie sprawę że za ta cenę nie kupię dobrego projektora, ale na sobotnie wieczory coś przyzwoitego może coś się wybierze w tym przedziale cenowym, rozdzielczość hd ready, 3 do 5 metrów od ściany, ekran powyżej 100 cali,
myślałem o

LG pb60g
Optomie HD600X-LV lub Optomie W290 lub Optoma H180X (podobno bezkonkurencyjne)
BenQ GP10,
a może coś innego polecicie?

może ktoś z forumowiczów posiada owe projektory i mógłby podzielić się swoimi spostrzeżeniami (mile widziane zdjęcia, filmiki z projekcji), z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
 
Do góry