PDP do komputera, czy się sprawdzi?

acb

New member
1.Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? 15 m2
2.Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 230 cm
3.Ile osób zasiada przed telewizorem? 1-2
4.Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu? Raczej na wprost, ewentualnie pod niewielkim kątem – najczęściej lekko z dołu, czyli „piękne” odwracanie kolorów na TN
5.Telewizor ma stać czy ma wisieć? Stać, ew. wisieć prostopadle do ściany
6.Jak słońce świeci w pokoju? Z tyłu telewizora
7.Jaki masz obecnie telewizor? Samsung T220HD
8.Co chcemy aby telewizor posiadał? Dobre kąty widzenia, statyczny kontrast min. 3000:1, bardzo dobrą czerń i kolory (bardzo przeszkadza mi „świecący” ekran przy ciemnym obrazie), mile widziany również pilot – głośniki oraz tuner nie są wymagane.
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? PC + może telewizja naziemna
10.Jakie urządzenia? Komputer i ew. nośniki danych
11.Ile godzin dziennie ma pracować telewizor? Ok. 6-10h
12.Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą? Matową
13.Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Filmy, ew. seriale – prawdopodobnie ponad połowa czasu eksploatacji
14.Czy zamierzasz serfować po internecie? Tak, ok. 40-50 czasu
15.Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dzienni? Być może, ale raczej sporadycznie.
16.Preferencje co do marki? Aby się za szybko nie rozpadł oraz utrzymał przez kilka lat dobrą jakość obrazu – a jaki na nim będzie znaczek, to raczej obojętne
17.Preferencje co do wielkości? Odpowiedni do odległości, także do pracy z tekstem, szerokość nie większa, niż 120 cm
18.Co Cię denerwuje w telewizorach? Niska głębia czerni, nierównomierne podświetlenie (przebijające świetlówki, zmiana i odwracanie kolorów ze zmianą kąta), możliwość powstawanie bad pixeli
19.Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? Głównie wieczór oraz noc, ale w dzień także
20.Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? 3000
21.Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne? Mile widziane, w szczególności pasywne – ale nie obowiązkowe.

Potrzebuję pomocy w wyborze optymalnego, mówiąc ogólne, urządzenia służącego do wyświetlania obrazu z komputera oglądanego z dość znacznej (jak na monitor) odległości. Nie ograniczam się do jakiegoś konkretnego rodzaju urządzeń, ale niczego idealnego nie znalazłem. Więc po kolei:

Monitory:
- CRT: zajmują dużo miejsca, praktycznie nieosiągalne większe przekątne
- LCD: bardzo wysokie ceny większych przekątnych, TN mam obecnie, zupełnie się nie sprawdza, tanie IPS – słaba czerń, VA smużenie, coś pokroju EIZO przy najmniejszych akceptowalnych przekątnych przekracza dwukrotnie budżet
- OLED: kilkanaście tysięcy za 25” to „trochę” dużo – wiem, że prawie idealne, ale budżet…
Projektory:
- DPL i 3LCD: niski kontrast, cena lepszych modeli
- CRT: bardzo chętnie, ale warunki lokalowe nie pozwalają
Telewizory:
- CRT: zupełnie nie do tego
- LCD: Dobre modele są drogie (a i tak gorszy obraz i czerń niż w PDP), uwagi do rodzajów matryc jw., praktycznie brak modeli z podświetleniem full LED lub dobrym, równomiernym CCFL
- PDP: ta pozycja wydaje mi się najrozsądniejsza, wydaje mi się, że wady takie, jak wypalanie się obrazu statycznego można wyeliminować odpowiednim dotarciem oraz późniejszą rozsądną eksploatacją (może śnieg na wygaszacz?), a migotanie obrazu, jakość bieli (istotne przy tekście), powidoki oraz buczenie przy jasnym obrazie nie wiem jak bardzo dotkliwe mogłyby być, oraz czy jakaś inna technologia byłaby w stanie zaoferować podobną, akceptowalną jakość obrazu o odpowiedniej przekątnej i za cenę niewykraczającą poza budżet.

Po zapoznaniu się z większością oferty rynkowej sprzętu nowego oraz używanego doszedłem do wniosku, że najrozsądniejszym wyborem w tym przypadku byłby Panasonic TX-P42ST50E, jednak po przeczytaniu wielu negatywnych opinii o współpracy plazm, w szczególności starszych, z komputerami (jako podstawowy ekran), nie jestem do końca przekonany, czy w opisanych wyżej warunkach taki telewizor się sprawdzi. Zapoznałem się ze znaczną ilością teoretycznych informacji, jednak praktycznego doświadczenia praktycznie nie mam – więc bardzo proszę o pomoc w doborze odpowiedniego dla moich potrzeb wyświetlacza oraz opinie o zaproponowanym modelu.

PS. Przepraszam za dublowanie tematu, jednak muszę podjąć jakąś decyzję i zależy mi na czasie.
 

acb

New member
Szkoda że nikt nic nie odpowiedział, ale mimo to właśnie dotarł do mnie Panasonic TX-P42ST50E - i chyba już u mnie zostanie. Jeśli chodzi o wszelkie multimedia, czerń, kolory itp. mogę podsumować to jednym słowem: bajka. Współpraca z komputerem na fabrycznych ustawieniach nie wyglądała najlepiej, ale wystarczyły dwie zmiany w ustawieniach (wyłączenie overscanu oraz ostrość na nie więcej, niż 2) i pulpit, strony, tekst i cała reszta wygląda bardzo dobrze - czcionki czytelne, nierozmazane i całkiem przyjemne, biel trochę szara (na wyższym kontraście problem praktycznie znika) - ale to zbytnio nie przeszkadza, "bzyczenie" ekranu nawet przy białym tle nie przeszkadza (mniej słyszalne, niż transformator UPSa). Wydaje mi się, że ta plazma śmiało może konkurować z kineskopami, a żaden LCD jej nie podskoczy. W tak krótkim czasie wypalania oczywiście nie zauważyłem, ale wydaje mi się, że po dotarciu i odpowiednim zadbaniu o panel nie powinno to stanowić problemu także w dłuższym czasie.

Jeśli ktoś jeszcze by wpadł na pomysł, żeby kupić monitor o jakiejś konkretniejszej przekątnej, to na prawdę polecam rozważyć PDP - jeśli zajmujecie się czymś poza siedzeniem na necie i pracą z tekstem, to nie zechcecie więcej wrócić do LCD.
 

Dżyngis-chan

New member
Ja też mam plazmę samsynga PS43E450, kolory też są bardzo zadowalajace.
Chodź mam ponad miesiąc to jeszcze nie zauważyłem wypaleń, jeszcze nie docierałem.
Jak to robić?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Plazma zdecydowanie nie nadaje sie do komputera (moje prywatne zdanie), za to lcd jak najbardziej nadaje sie takze do ogladania filmow. To nie rok 2008r.
 

gaj

Member
Może macie jakieś oledy bo ja już wiele LCD/LED widziałem i to tylko udawanie obrazu. Do kompa jak i we wszystkim dobra plazma bije na łeb na szyję inne opcje może poza starymi CRT. Wystarczy szybko myszką przewinąć stronę z dużą ilością tekstu albo usiąść za blisko o boki ekranu tracą kąty tragicznie i wszystko jasne.
Nie wygłupiajcie się LEDy kupuje się dla urody do wieszania na ścianie, mocnej bieli w jasnych pomieszczeniach i niskiego zużycia prądu.
Duże PDP do kompa jest spoko tylko to drogie rozwiązanie kosztowo - prąd.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
ale fanboy hehe. Dla Ciebie najlepsza jest plazma, a dla kogoś LCD proste i te uszczypliwości i fanboyzm pozostaw sobie. Taką gadką niczego tu nie zwojujesz :p
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Daj spokoj, takich tu jest wiecej, z obserwacji zauwazylem ze najwiecej fanboystwa jest wlasnie u posiadaczy pdp. Nawet do PC beda wciskac plazme. Sam mam takze plazme ale do glowy by mi nie przyszlo zeby wypisywac takie bzdury.
 

gaj

Member
Spokojnie. Mam Philipsa 55PFL6007k bo nie było i nie ma plazm z pasywnym 3D, a wcześniej miałem plazmy x czasu więc to nie fanboystwo tylko realna ocena tego i tego.
Przy obu odmianach wyświetlaczy od lat mam PC do filmów netu etc. Więc to wiele godzin obserwacji i przemyśleń, podobnie xBox 360.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
tak samo jak nikt tu nie mówi że plazma jest zła jest to dobra technologia ale jako monitora do pc to totalna porażka
 

Dżyngis-chan

New member
Ja używam mojej plazmy do wszystkiego, telewizje ogladam i internet przeglądam. Jak kupowałem panowie w sklepie zapewniali że jako monitor to można śmiało używać. Stary monitor schowałem schowałem do piwnicy, mam wiecej miejsca w pokoju.
T
 
Do góry