Panasonic TX-P42ST50E + YAMAHA RX-V481 + VECTRA

szymonix

New member
Witam wszystkich forumowiczów.
Ostatnio zaopatrzyłem się w kino domowe jak w temacie. Chciałem wszystkie 3 elementy podłączyć tak, żeby jak najlepiej korzystać z zawartych w nich funkcji tzn. sterowanie HDMI i ARC.
Póki miałem TV podłączony przez HDMI1 z dekoderem. Włączając TV, ten najpierw wyświetlał obraz z wewnętrznego tunera (co jest logiczne bo na HDMI jeszcze nie było sygnału), a po właczeniu dekodera TV automatycznie przełączał się na HDMI. W drugą stronę to samo. Wyłączam dekoder a TV przełącza się na wewnętrzny tuner.
W tej chwili dekoder mam podłączony przez HDMI do amplitunera a amplituner do TV. I teraz kilka przypadków, które udało mi się wywołać, niestety w żadnym wypadku nie mogę osiągnąć efektu, o którym piszę na początku i na którym mi zależy.
Przypadek 1:
Amplituner połączony z TV przez złącze HDMI1. W amplitunerze wyłączona funkcja sterowania HDMI a w TV włączona funkcja Viera Link.
Reakcja:
Po włączeniu TV ten uruchamia się na wewnętrznym tunerze a po załączeniu dekodera sygnał przechodzi przez amplituner i TV przełącza się na HDMI. Po włączeniu amplitunera dźwięk słychać w kinie domowym. Wszystko wydaje się być OK, ale nie korzystam ze sterowania HDMI.

Przypadek 2:
Amplituner połączony z TV przez złącze HDMI1. W amplitunerze włączona funkcja sterowania HDMI a w TV funkcja Viera Link.
Reakcja:
Po włączeniu amplitunera samoczynnie załącza się TV, ale na wewnętrznym tunerze. Po włączeniu dekodera również żadnej reakcji. Wychodzi na to, że sterowanie działa tylko TV jakby zapomniał, że ma się przełączyć na HDMI. Dodatkowo przełączając ręcznie TV na wejście HDMI dźwięk zamiast na kinie domowym pojawia się tylko w TV mimo załaczonego amplitunera. Ten jak się wydaje "wie' o tym bo nie wyświetla ikon głośników, co w normalnym wypadku informuje o działaniu głośników kina domowego. Wyłączenie funkcji sterowania HDMI w amplitunerze powoduje, że dźwięk się pojawia w głośnikach kina domowego. Rozwiązanie słabe, ponieważ i tak muszę przełączyć źródło na HDMI a w dodatku wyłączyć na chwilę sterowanie HDMI żeby był dźwięk więc klikania co niemiara.

Przypadek 3:
Amplituner połączony z TV przez złącze HDMI2, które obsługuje ARC. W amplitunerze włączona funkcja sterowania HDMI i obsługa ARC a w TV funkcja Viera Link.
Reakcja:
Jak w 2 przypadku tylko po włączeniu w TV aplikacji (np. YouTube) dźwięk pojawia się w TV a amplituner przełącza się na wejście AV2.

Jak widać tylko w pierwszym przypadku coś działa jak należy, ale nie mozna korzystać ani ze sterowania ani z ARC :(

Proszę o jakieś pomysły na rozwiązanie albo na jakieś przeprowadzenie testów żeby zdiagnozować problem.
 
Do góry