Panasonic 42GT50.. czy jest to model dla mnie

sponsik

New member
Witam..

Jeszcze kilka dni temu byłem zdecydowany na Toshibę WL863, ale, jak to często bywa, jeden wieczór lektury o plazmach i mętlik w głowie gotowy (powinno się zabronić grzebania w sieci "z ciekawości":D tuż po wybraniu TV).

Moje wymagania dotyczące TV znajdziecie w poniższym wątku:
tv-led-46-47-cali-toshiba-panasonic-lub-sony (podforum LCD.. niestety nie mogę wkleić linku)

Generalnie muszę przyznać, że chyba powinienem przeprosić się z telewizorami plamowymi po bardzo długim okresie ignorancji z mojej strony. Z tego, co zdąrzyłem przeczytać, widzę żę technologia poszła znacznie do przodu eliminując większość wad. Ale do rzeczy..

Wpadł mi w oko jeden z modelu Panasonica, konkretnie 42GT50E.

Oglądałem wczoraj w sklepie zeszłoroczny model plazmy (VT30) i zrobił on na mnie ogromne wrażenie (kolory, czerń.. długo by wymieniać). Po lekturze kilku testów okazuje się, że za porównywalne pieniądze mogę nabyć TV o znacznie lepszej jakości obrazu, niż LCD. Mam jednak kilka pytań/wątpliwości zanim dokonam ostatecznego wyboru:
1. "słynna" częstotliwość odświeżania obrazu. Podobno większość osób tego nie dostrzega ale ja np. potrafię dostrzec migotanie matrycy monitora komputerowego pracującej z częstotliwością 60Hz. Czy w takiej sytuacji efekt ten będzie/może mi przeszkadzać?
2. Telewizor będzie stał tyłem do okna (dość dobrze naświetlony pokój) i z reguły będzie oglądany popołudniami i wieczorami (lampy 40/60W). Czy przy takim oświetleniu poziom jasności ekranu będzie wystarczający?
3. Nie ukrywam, że od czasu do czasu chciałbym skorzystać z laptopa podłączonego do TV w celu obejrzenia np. filmu czy zdjęć. Czy w takiej sytuacji wypalanie nie będzie problemem (napewno nie będzie on podłączony dłużej niż 3h)?
4. Czy wymieniony model posiada wyjście D-Sub (nie widzę w specyfikacji), czy laptopa będę mógł podłączyć jedynie przez HDMI?
 

sponsik

New member
Widzisz Kiki.. tego Philipsa nigdzie nie moge znalezc. Ale pytania dotycza konkretnego modelu plazmy, wiec ich sie trzymajmy jesli mozna.;)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Philips jest dosteępny w wielu sklepach.
Odpowiedzi też dotyczą tej plazmy.
Częstotliwość - jeśli jesteś wrażliwy będzie Ci przeszkadzać.
Nasłonecznienie - nawet jeśli telewizor stoi tyłem do okna to wszystkie jasne elementy mieszkania bedą odbijać się w dużym ekranie
Laptop zdecydowanie lepiej wygląda co do czytelności na LCD
Wszystko co wymieniłeś - raczej nie jest za...

Wg mnie to nie jest dobre rozwiązanie dla Ciebie.
Ale wybór należy do Ciebie.
 

Adrian85

New member
Bez reklam
Jeśli tv stoi tyłem do okna,to nasłonecznienie nie jest problemem,tym bardziej,że oglądasz głównie popołudniem i wieczorem a panas posiada całkiem niezły filtr.Problemem natomiast jak sam zauważyłeś może być 50hz i ewentualne powidoki/wypalenia,które mogą wystąpić,ale jak będziesz się pilnował,to nie będą stanowiły problemu.
Philips ze swoją ekstra czernią/kontrastem jest dobrą alternatywą dla plazm i bardziej uniwersalny jeśli chodzi o oglądanie dzień/noc i bezpieczne użytkowanie,ale jakość obrazu między plazmą a lcd,to już kwestia indywidualna.
 

sponsik

New member
Nie mogłem trafić na Philipsa.. do wczoraj:smile: Obraz rzeczywiście wyglądał nieźle (kolory, ostrość, kąty.. co do reszty się nie wypowiadam, bo cięzko to ocenić w sklepie). Widać jednak było powolna pracę menu (nawet na prezentacjach producenta). Tak na marginesie.. zauważyłem, że materiały lecące na Samsungach są strasznie "podkręcone":cool:

Kwestia światła w pokoju pozostaje znakiem zapytania. Nie jestem w stanie określić, czy lepiej zachował by się ekran plazmowy, czy lcd.

Powidoki/wypalenia raczej problemem by nie były, gdyż korzystanie z komputera ograniczałoby się do oglądania filmów/grania, a więc dynamiczne obrazy (do pracy w zupełności wystarcza mi 24'' monitor).

Oprócz nasłonecznienia zastanawia mnie jeszcze rzeczony już bitrate. Rrozumiem, że 50Hz występuje przy analogowym sygnale SD.. jeśli tak, czy cyfrowy sygnał nie wyeliminuje tego problemu (mamy cyfrową telewizję kablową)? Poza tym, dużo czytałem na temat lepszego radzenia sobie plazm z sygnałem kiepskiej jakości.

Pozostaje jeszcze kwestia ostrości obrazu. Czy jest to aż tak zauważalne w przypadku najnowszych plazm (pytam o dynamiczne obrazy)?

P.S. Teraz szukam Panasonica w sklepach..
 
Ostatnia edycja:

Adrian85

New member
Bez reklam
Nie ma znaczenia czy sygnał cyfrowy jest z sieci kablowej czy platformy sat,problem 50hz jest i jeśli może być dla Ciebie zbyt widoczny/uciążliwy,to radziłbym zakup philipsa albo się z tym problemem pogodzić.
 
Ostatnia edycja:

sponsik

New member
Mój błąd (dopiero dziś doczytałem, na czym polega ten problem)..

Miałem okazję przyjżeć się dziś Panasonic-owi VT30 w sklepie i powiem szczerze, że nie dostrzegłem tego efektu na lecącym materiale SD (swoją drogą zaczynam bywać tam stałym gościem:D). Obok stał bodaj Sony HX720 i, o dziwo, w sklepowym oświetleniu obraz był identycznie płynny (żadnego migotania, artefaktów itp.).

Kurcze.. wziąłbym już dawno Toshibę WL863, ale wciąż kusi mnie ta plazma Panaisonica. Szkoda, że tego modelu, podobnie jak Philipsa, na sklepowych półkach ze świecą szukać.
 
Do góry