Oswietlenie pokoju

Mikołaj69

New member
Witam serdecznie,przepraszam jesli nie w tym dziale,ale potrzebuje szybkiej pomocy.Jestem w trakcie remontu i na etapie wymiany oswietlenia,do tej pory bylo oswietlenie halogenowe.Udalo mi sie zlokalizowac transformatory wiec chce wymienic na zarowki led pasujace do opraw halogenowych,i tu pojawia sie moje pytanie ktore zarowki beda lepsze zwykle diody led czy LED SMD.Pokoj 25m kw,wysokosc 2,45.Dodam,ze jest tylko 7 punktow swietlnych,ktore z tych 2 rodzajow zarowek daja biala barwe swiatla i ewentualnie(przy tych samych ilosciach diod)wiecej lumenow,a takze wiekszy kat rozproszenia swiatla.Mowimy tu o zarowkach do 50 pln.Wiem ze to tez zalezy od soczeweki itd.Znalazlem interesujace mnie zarowki ale w cenie ponad 100 pln-ow,troszke za duzo tym bardziej ze docelowo wymieniam typ swiatla w calym domu wiec wszystkich zarowek bedzie ok 25.Amoze power ledy.Opiszcie prosze tak jak laikowi.Prosze o pomoc pzdr Miki.
 

pedro1

New member
Ciężko coś doradzić , ja bym brał te , które lepiej świecą i dają ciepłą barwę.
Najlepiej przejść się do sklepu , gdzie oferują takie lampy i samemu sprawdzić , bo to co podają producenci , często mija się z prawdą.

Sprawdź lampy Poluxa ( te z ciepłą barwą , powinni je mieć chyba w Castoramie i Praktikerze, oferują dość dobrą jakość i przystępną cenę )
Żarówki LED Polux - porównanie cen - w sklepach internetowych

Poniżej zamieszczam tabelę skuteczności świecenia żarówek i halogenów:
Skuteczność świetlna żarówek zwykłych
Moc lampy [W] / Strumień [lm] / Skuteczność [lm/W]
15 / 90 / 6,0
25 / 220 / 8,8
40 / 420 / 10,5
60 / 710 / 11,8
75 / 940 / 12,5
100 / 1360 / 13,6
150 / 2160 / 14,4
200 / 3040 / 15,2
300 / 4850 / 16,2
500 / 8300 / 16,6



Skuteczność świetlna liniowych żarówek halogenowych
Moc lampy [W] / Strumień [lm] / Skuteczność [lm/W]
60 / 840 / 14,0
100 / 1600 / 16,0
150 / 2500 / 16,7
200 / 3500 / 17,5
300 / 5300 / 17,7
500 / 9500 / 19,0
750 / 16100 / 21,5
1000 / 22000 / 22,0
1500 / 33000 / 22,0
2000 / 44000 / 22,0
 

Bucek

Banned
Ciężko coś doradzić , ja bym brał te , które lepiej świecą i dają ciepłą barwę.
Najlepiej przejść się do sklepu , gdzie oferują takie lampy i samemu sprawdzić , bo to co podają producenci , często mija się z prawdą.

Sprawdź lampy Poluxa ( te z ciepłą barwą , powinni je mieć chyba w Castoramie i Praktikerze, oferują dość dobrą jakość i przystępną cenę )
Żarówki LED Polux - porównanie cen - w sklepach internetowych

Poniżej zamieszczam tabelę skuteczności świecenia żarówek i halogenów:
Skuteczność świetlna żarówek zwykłych
Moc lampy [W] / Strumień [lm] / Skuteczność [lm/W]
15 / 90 / 6,0
25 / 220 / 8,8
40 / 420 / 10,5
60 / 710 / 11,8
75 / 940 / 12,5
100 / 1360 / 13,6
150 / 2160 / 14,4
200 / 3040 / 15,2
300 / 4850 / 16,2
500 / 8300 / 16,6



Skuteczność świetlna liniowych żarówek halogenowych
Moc lampy [W] / Strumień [lm] / Skuteczność [lm/W]
60 / 840 / 14,0
100 / 1600 / 16,0
150 / 2500 / 16,7
200 / 3500 / 17,5
300 / 5300 / 17,7
500 / 9500 / 19,0
750 / 16100 / 21,5
1000 / 22000 / 22,0
1500 / 33000 / 22,0
2000 / 44000 / 22,0

no tak, ale czemu to ma sluzyc skoro kolega wymienia HALOGENY na LEDY a nie zwykle zarówki na halogeny?

ledy to dobre rozwiazanie tyle, ze 7 punktów swietlnych to za malo bo parametry podawane przez producentów sa naciagane ...

np. kupilem zarowke LED, moca swiecenia miala odpowiadac 12W zarowce klasycznej a jak to zmierzylem to sie okazalo, ze mozna ja porownac z conajwyzej 6-8W zarowka (w zaleznosci od rodzaju i producenta zarowki klasycznej) ....

miales dotad 7 halogenów? ale jakiej mocy i jakiej temperatury barwowej?

pytam o temperature bo sam sie przekonalem, ze ten parametr daje ogromna roznice jesli chodzi o jasnosc zarowki i tak, te o temperaturze 2700K (czyli 90% tego co jest na rynku) sa w luksach daja srednio 25% mniej swiatla niz tej samej mocy ale zerowki np. 4000K (jasne swiatlo odpowiadajace temu jak swieci slonce okolo poludnia, doskonale oddaje barwy i najczesciej uzywa sie go w fotografii) ....

zakladalem w kuchni ostatnio wlasnie 4000K swietlówke kompaktowa (23W), ktorej szukalem dlugo, i tak na oko jak i wg pomiarów daje 25% okolo wiecej swiatla niz poprzednia, tez 23W swietlówka 2700K ....

tak naprawde to dla mnie temperatura barwowa swiatla 2700K jest wrecz tragiczna i nie do zaakceptowania ale to raczej zalezy od osobistych preferencji ...
 

pedro1

New member
Przedstawiłem tabelę , aby można było orientacyjnie porównać lumeny z led do w/w odpowiedników tradycyjnych żarówek. Producenci często właśnie ten parametr , czyli odpowiednik tradycyjnej żarówki zawyżają , sam pisałeś , miała odpowiadać 12 , a wyszło twoim zdaniem 6-8 W.
Dla mnie osobiście źródła światła o temperaturze powyżej 3000K są zbyt zimne , osobiście preferuję barwę 2500-2700k dającą ciepłe białe światło.

Temperatury typowych źródeł światła
2000 K – światło świecy i lampy naftowej
2700 K – żarówka wolframowa, w typowych warunkach, którą wszyscy postrzegamy jako dającą światło ciepło-białe i bardziej żółte od naturalnego dziennego
2900-3200 K – lampa halogenowa
3000-4000 K – barwa neutralnie biała
4000-5000 K – barwa lekko-chłodno biała
5000-5500 K – światło typowo dzienne
6000 K – niebo z białymi chmurami
7000 K – zachmurzone niebo
8000 K – mgła
10000 K – bezchmurne niebo zimą w południe
20000 K – błękitny nieboskłon w krajach południowych latem w południe

Zresztą temperatura barwowa dobranego oświetlenia zależy od własnych preferencji i od tego , do czego ma służyć, do wypoczynku najlepiej temperatura barwowa poniżej 3000k , o wyższej temperaturze lekko pobudza , 4000K do oświetlenia kuchni i łazienki , kolory natomiast najlepiej oddaje światło chłodnobiałe 5300K

Może jeszcze coś dodam:
Temperatura barwowa to nie wszystko , wiele jeszcze zależy od widma światła , dwie lampy o tej samej temperaturze barwowej niekoniecznie muszą oddawać w ten sam sposób barwy otoczenia , wiele zależy od składu chemicznego luminoforu.
Każde źródło powinno posiadać wskaźnik oddawania barw określany w stopniach Ra. Wyższa wartość lepiej oddaje barwy. Ra=100 oznacza idealne oddawania barw. Przyjmuje się Ra=100 dla światła słonecznego.
Dla np świetlówek współczynnik Ra wynosi od 40 nawet do 98. , przy dobrych markowych.
 
Ostatnia edycja:

Bucek

Banned
osobiste preferencje sa tu kluczem do wszystkiego ....

i nimi nalezy sie kierowac ....

sam w swietle 2700K po prostu zle widze do tego strasznie mnie przymula i nic mi sie nie chce ...

dla mnie to swiatlo w żadnym wypadku nie jest biale, ale wlasnie zółte, nienaturalne, sztuczne, meczace ...

poza tym, dla mojego komfortu, wole wiecej slabszych zrodel swiatla niz mniej silniejszych choc to zazwyczaj rozwiazanie bardziej energochlonne bo 1 zarowka 60w da wiecej swiatla niz 2 zarowki 30 wat ale ..... wieksza liczba zrodel daje swiatlo bardziej rozproszone i nieoslepiajace ...
 
Ostatnia edycja:

pedro1

New member
Właśnie pisałem , że poniżej 3000k do wypoczynku , dlatego Tobie się nic nie chce i przymula :D
Wyższe temperatury pobudzają :smile:
 

pa3

New member
Bez reklam
Witam serdecznie,przepraszam jesli nie w tym dziale,ale potrzebuje szybkiej pomocy.Jestem w trakcie remontu i na etapie wymiany oswietlenia,do tej pory bylo oswietlenie halogenowe.Udalo mi sie zlokalizowac transformatory wiec chce wymienic na zarowki led pasujace do opraw halogenowych,i tu pojawia sie moje pytanie ktore zarowki beda lepsze zwykle diody led czy LED SMD.Pokoj 25m kw,wysokosc 2,45.Dodam,ze jest tylko 7 punktow swietlnych,ktore z tych 2 rodzajow zarowek daja biala barwe swiatla i ewentualnie(przy tych samych ilosciach diod)wiecej lumenow,a takze wiekszy kat rozproszenia swiatla.Mowimy tu o zarowkach do 50 pln.Wiem ze to tez zalezy od soczeweki itd.Znalazlem interesujace mnie zarowki ale w cenie ponad 100 pln-ow,troszke za duzo tym bardziej ze docelowo wymieniam typ swiatla w calym domu wiec wszystkich zarowek bedzie ok 25.Amoze power ledy.Opiszcie prosze tak jak laikowi.Prosze o pomoc pzdr Miki.

Żarówki Led będą pasować do opraw halogenowych, tylko musisz kupić z taką samą końcówką - np GU10 (takie 2 bolce, nie wiem jak to się zwie:niewiem:)

Nie polecam kupować na allegro, miałem żarówki 2 firm, były to modele 80 Led, które niby odpowiadały 40-50W tradycyjnych żarówek i dosyć że świeciły bardzo słabo to rozpraszanie światła było kiepskie (czarne smugi po bokach). Dopiero jak kupiłem w sklepie identyczny model 80 Led (firmy Eco-Led) zobaczyłem jak powinny świecić: prawdziwy kąt 120 stopni, równomierne podświetlenie czy tam rozpraszanie światła, które jest baardzo mocne (jak halogen), bez porównania do tych szmelców za 16 zł/szt z allegro.

Co do Power Ledów, z tego co mi pani w sklepie powiedziała to mają kąt 60 stopni, gdzie zwykłe żarówki 60/80 Led świecą pod katem 120

Edit. Ja również u siebie niedawno zmieniłem całe oświetlenie (remont) i teraz posiadam w przedpokoju (3 szt), kuchni (3 szt) i pokoju (13 szt.) i jest aż za jasno - musiałem w pokoju rozdzielić na pół Ledy :)
 
Ostatnia edycja:

pedro1

New member
Pewnie coś pod tym kątem będzie świeciła , ale czy tak mocno jak w centrum , to wątpię.
Przy okazji poczytaj też negatywy.

Podaj też o jakie zamienniki Tobie chodzi i na jakie napięcie.
 

pa3

New member
Bez reklam
Najlepiej iść do sklepu i sprawdzić na własne oczy jako to wygląda, nie ma co wierzyć w te bajki podawane na aukcjach (kąt 160 st., odpowiednik 50W), jak w/w sparzyłem się 2 razy i dziękuję za takie tanie żarówki :wink:
 

Mikołaj69

New member
Witam kupilem,otrzymalem zarowki smd 60,moje odczucie jest kolosalna roznica w barwie swiatla,po przejsciu z halogenow(żółto),teraz mam bialo.Facet sprzedajacy polecial w karolki i zamiast barwy zimnej(taka zamawialem)przyslal mi ciepla,juz do niego pisalem i jezeli na wlasny koszt nie wymieni odesle mu towar zgodnie z przyslugujacym mi prawem zakupu przez internet.Ogolnie zmiana swiatla z zoltego na biale wymaga troszke przyzwyczajenia,jezeli chodzi o katy swiecenia,to bez 2 zdan swieci szerzej niz halogen,ale nie 160 ztopni,i oczywiscie jak wszystkie diodowe zarowki ponizej 100zl kraj produkcji,sami wiecie.Pzdr.
 

pedro1

New member
Już kupiłeś , a ja w tym czasie troszkę poszperałem i znalazłem ledy od LUMEN-MAX (allegro ) , maja też własną stronę.
Na kilkaset sprzedanych ani jednego negatywa czy neutrala , ogólnie chwalą ich ledy.
Plusem jest też podawana temperatura , strumień świetlny jak i rzadkość na rynku współczynnik CRI ( oddawania barw ) który w ich produktach wynosi Ra=75 czyli całkiem przyzwoicie jak na ledy.
 

Mikołaj69

New member
Witam,Pedro wielkie dzieki,nie wiem czemu nie znalazlem goscia wczesniej.Tak jak pisalem zarowki ktore otrzymalem sa niezgodne z opisem,wiec odesle je sprzedajacemu,tym bardzej,ze odpisal na moja wiadomosc duzymi literami!!!,jak to ja bym zawinil.Kilka dni mnie juz nie zbawi tym bardzej,ze musze kupic dodatkowo 12 sztuk.Jeszcze raz dzieki,pozdrawiam Mikolaj.
 
Do góry