optymalna odległość od tv (dziecko)

robertos80

New member
Witam.
Jaki będzie optymalna przekątna TV z odległości 2-2.2 m (w porywach do 2.5m) (źródło to głownie filmy HD)? Do tej pory wydawało mi się, że 42' to będzie ok rozmiar, ale w niedalekiej przyszłości tv będzie oglądało małe dziecko (bajki) i zacząłem się zastanawiać, czy 42' to nie będzie dla takiego dziecka za dużo?

Jakie jest Wasze zdanie?

Z góry dzięki za porady.
 

Przemek_PC

New member
Od rozmiaru jest ważniejsze ustawienie telewizora w sensie kontrast, jasność w stosunku do światła zastanego w pomieszczeniu oraz czas jaki będzie spędzać przed telewizorem.
 

robertos80

New member
na podanej stronie centrumdobregoobrazu.pl piszą:
" Z wyliczeń specjalistów wynika, że minimalna odległość powinna odpowiadać trzykrotności wysokości ekranu. Dla oczu dziecka bezpieczna będzie jednak odległość dwa razy większa (sześciokrotność wysokości ekranu)"
nie wiem jak jest wysokość ekranu dla 42'', podejrzewam ze jakies 55 cm wiec wynika z tego, że w trosce o dziecko odległość dla tej przekątnej to 3,3m. Ja mam 2,5m od tv więc wychodzi na to, że powineniem kupić max 37'', niestety plazmy zaczynają się od 42:( Z tego co się orientuję w 37'' nie ma ciekawych tv, wszystkie nowsze modele zaczynają się od 40'':(

Aktualności
 

Monkin

New member
Bez reklam
Robertos jak przypilnujesz małe dziecko, żeby nie oglądało bajek dłużej niż godzinę dziennie i to z przerwami, to z odległości 2,2- 2,5 m możesz wstawić przy oglądaniu w HD nawet i 55 cali .
Jak materiał jest bardzo dobry jakościowo i obraz prawidłowo ustawiony "bez oczoj...ych" nastawień (kontrast, jasność), to nic się maluchowi nie stanie. Po prostu zachować rozsądek z dzieckiem, aby nie wgapiało się godzinami w bajki. Gdy zapodasz na tv obraz wypalający oczy, to nawet i 37 cali da nieźle dziecku po oczach.
P.S. Lekarze twierdzą, że małe dzieciaki nie powinny oglądać w ogóle 3D, bo to dopiero wali im po oczach i systemie nerwowym.
 
Ostatnia edycja:

Przemek_PC

New member
Przecież przekątna nie ma tu nic do rzeczy jeśli chodzi o wpływ na wzrok, jeśli tak by było to kina byłyby prawnie zakazane. Chodzi o jasność ekranu a ściślej o kontrast między ekranem a otoczeniem. Natężenie światła maleje z kwadratem odległości i zamiast zmniejszać przekątną lub zwiększać odległość od ekranu równie dobrze wystarczy zadbać o właściwe proporcje między jasnością ekranu a otoczeniem. Ale nie tylko o wzroku dziecka trzeba myśleć, widok dziecka siedzącego na podłodze z nogami na zewnątrz zamiast "po turecku", z zadartą do góry głową (bo TV wysoko na ścianie wisi) i przygarbionymi plecami nie jest niestety rzadkością.
 

robertos80

New member
Przecież przekątna nie ma tu nic do rzeczy jeśli chodzi o wpływ na wzrok, jeśli tak by było to kina byłyby prawnie zakazane. Chodzi o jasność ekranu a ściślej o kontrast między ekranem a otoczeniem. Natężenie światła maleje z kwadratem odległości i zamiast zmniejszać przekątną lub zwiększać odległość od ekranu równie dobrze wystarczy zadbać o właściwe proporcje między jasnością ekranu a otoczeniem. Ale nie tylko o wzroku dziecka trzeba myśleć, widok dziecka siedzącego na podłodze z nogami na zewnątrz zamiast "po turecku", z zadartą do góry głową (bo TV wysoko na ścianie wisi) i przygarbionymi plecami nie jest niestety rzadkością.

zgadzam się, ale chyba przekątna ma jednak znacznenie - jeśli na całym ekranie mamy zmieniający się obraz to dziecko musi "biegać" oczami z od jednej krawędzi do drugiej żeby ogarnąć całość, nie wiem czy to nie wpływa potem na jakieś zaburzenia ruchu czy tym podobne
 

Przemek_PC

New member
Przy przekątnych rzędu 100" z odległości 2m oczy rzeczywiście mogą biegać, przy 80" jakie mam z 2,5m oczy nie muszą biegać. Zwykle główna akcja filmu dzieje się w środku ekranu i to ona przykuwa uwagę dziecka.
 
Do góry