Odwieczny problem Plazma czy Led do 3000zł.

funnyman

New member
Witam
Od dłuższego czasu zastanawiam się jaki telewizor wybrać, a czym dłużej myślę i czytam, to mam większy mętlik w głowie. Mam nadzieję, że ktoś w końcu rozwieje moje wątpliwości i pomoże mi ostatecznie dokonać wyboru. Cały czas byłem nastawiony na plazmę Panasa P42St50, lecz widząc bardzo pozytywne opinie na temat LEDów Philipsa (Ambi, smart, design) - to już sam teraz nie wiem co jest lepsze. Dodam, że do tej pory nie miałem do czynienia z telewizorami w tych technologiach, dla tego moja prośba o pomoc.

1.Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 16m2
2.Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 3m
3.Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1-3
4.Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu ? na wprost
5.Telewizor ma stać czy ma wisieć ?wisieć
6.Jak słońce świeci w pokoju ? pokój jest na północ - bezpośrednio słońce nie świeci
7.Jaki masz obecnie telewizor ? Zwykły 100Hz
8.Co chcemy aby telewizor posiadał ? WiFi
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora ? HD, SD
10.Jakie urządzenia ? Sat, XBox, Kino
11.Ile godzin dziennie ma pracować telewizor ? około 5
12.Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Nie mam zdania, zależy od TV
13.Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Filmy, gry
14.Czy zamierzasz serfować po internecie ? TAK
15.Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie? TAK około 1 godziny
16.Preferencje co do marki ? PHILIPS PANASONIC
17.Preferencje co do wielkości ? 42
18.Co Cię denerwuje w telewizorach ? buczenie migotanie
19.Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Od południa do nocy
20.Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 3000zł.
21.Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? TAK - obojętnie

Z góry dziękuję za wszystkie opinie...
 

kini0

New member
Bez reklam
Zapomnij o Philipsie chłopie... przesiadłem się na 55pfl6007 z Pioneera KURO. Drugi raz bym tego nie zrobil.
 

dream4you

New member
przy odległości 3 metrów od ekranu i 42" spokojnie możesz sobie kupić LED i będziesz zadowolony.

ja kupiłem 55" i z odległości 2 - 2,25 kiszka - za bardzo widać mankamenty obrazu - przy 4 metrach było już super.
jeśli używasz plazmy kup plazmę - jeśli leda - to leda, bo przesiadka z jednej technologi na drugą jest zauważalna - to znaczy OBRAZ mi osobiście ostrość i jaskrawość LED nie odpowiada
 

fiddo84

New member
Wyborowy ból głowy

Witam,

Mam podobny dylemat, z tym, że mój tv będzie jutro u mnie a zaczynam porządnie się zastanawiać.
Pod przypływem chwili i naciskami zewnętrznymi zakupiłem na promocji (3150 zł z 3999) tv led 3d tx-l47et60, jednak czytając forum zaczynam mieć wątpliwości.

Pomieszczenie w którym będzie znajdować się tv jest od wschodu czyli światło pada rano, kiedy tv nie oglądam.
Odległość 2,5-3m. 47 Cali wydaje mi się OK/mały.
Docelowo ma wisieć na ścianie w kierunku południowym, okno umieszoczne 1-2m od prawej strony tv.
Oglądam tv raczej późnym wieczorem przy lampce nocnej.
Do tej pory używałem..wyświetlacza komputera led:).
Materiały to głównie filmy hd 1080p i mecze hd.

Z tego co doczytałem to te modele mają matryce ips, które kiepsko wypadają w ciemności?, czyli wtedy kiedy najwięcej oglądam. Miałem już taką sytuację z monitorem sony hd, który był tak jasny, że w ciemniejszych scenach obraz był niewidoczny.

Istotna jest dla mnie przede wszystkim płynność, kontrast i czerń oraz zużycie prądu bo ten led ma je na poziomie 65W natomiast nowa plazma Panasonic P50ST60 niby ma mieć 400W. Czy różnica w rachunkach rzeczywiście będzie kolosalna? czy też ta plazma nie pobiera aż tak dużo prądu i w ciemności może zbliżyć się do LEDa?

W przypadku marki panasonic sytuacja z cenami LED w stosunku do PLAZMY wygląda odwrotnie bo takiej p50st60 chyba nie ma szans dostać przynajmniej w cenie tego LEda? Jak to było z modelem p50st50?

Która z technologi będzie trwalsza? Tv zmieniam możlwie najrzadziej jak to możliwe więc mam nadzieję, że będzie to wybór długoterminowy.

Proszę o poradę.
 

dream4you

New member
jeśli dobrze odczytuję to zakupiłeś najnowszego leda Panasonic a co za tym idzie powinieneś być zadowolony. Rozmiar 47" będzie wsam raz na 3 metry jeśli nie jesteś zwolennikiem ogromnych tv.
co do jakości obrazu to kwestia indywidualnej oceny i gustu odbiorcy, naprawdę trudna sprawa bo każdy inaczej to widzi, ja się zachwycam obrazem dobrego Leda ale w sklepie a w domu zdecydowanie wolę plazmę, gdyż dla mnie jest obraz bardziej " spokojny" , "łagodniejszy" niż na led ( ostry jak żyleta i jaskrawy, biel bijąca po oczach ), ale Tobie może to akurat odpowiadać zresztą naprawdę wielu odpowiada..
led będzie brał średnio 50- 60 wat, plazma ok 250, różnisa spora ale tym bym się nie sugerował wogóle, bo miesięcznie to może wyjdzie 20-25 zł różnycy w rachunku.
plazma nie zbliży się do leda w ciemności bo wówczas pobija go jakością obrazu ale pobór prądu nadal ponad 2x większy ( np. led 40w -plazma 120 ) uśredniam na oko.

potestuj sobie na spokojnie tego Panasonic -forum się aż tak nie sugeruj, bo każdy pisze coś innego w zależności co sam lubi.
nie wiem jak to jest dokładniemale TV led to coś innego niż monitor komputerowy i biją je na głowe jakością obrazu, także spoko -będziesz zadowołony ;-) a jak nie to oddaj do sklepu w ciągu 10 dni
 
Ostatnia edycja:

DOMEL9

New member
Bez reklam
po pierwsze jakby rachunki podskoczyły o 25 złoty mesięcznie to w okresie rozliczeniowym dwumiesięcznym dopłacałby 50 zloty a to już bardzo dużo przy rachunku 100 złoty wcześniejszym to masz skok o 50 proc. - ja uzywam 4 letniego LG32pg6000 i rachunki mi nie podskoczyły po tym jak przesiadłem się z kompa i wielkiego crt na ps3 i plazme która katuje często i po 10 godzin dziennie - a jak wstawiłem żarówki energooszczędne to mi spadły rachunki - na święta jak miałem choinkę na chińskie żaróweczki to mi skoczył rachunek o 30 złoty haha wiadomo że crt żre więcej niż lcd ale plazma ma żreć jeszcze więcej niż wszystko inne a rachunki nie podskoczyły ale i nie spadły - jakość obrazu ma swoją cenę:krol:
 

fiddo84

New member
Porównanie poboru prądu na miesiąc:

1.Plazma TX-P50ST60E (Cena 4699 RTV AGD) Średnie zużycie prądu: 220 W ( Biorąc pod uwagę średnią ze screenów z prezentacji Kiki'ego - białe i czarne).

2.LED TX-P47ET60E (Cena 3100) Średnie zużycie prądu: 60W

Średnio 3h tv dziennie:

1. 220W * 3h/1000= 0,66 kW dziennie * 30 dni= 20 kW miesięcznie * 0,6063 (Cena kw Tauron Kraków) = 12 zł miesięcznie * 12 m-cy = 144zł * 5 lat = 720 zł przy założeniu, że tv podziała 5 lat.

2.Takie same obliczenia = 3,27 miesięcznie, 39,24 rocznie, 196,2 5-lat.

Różnica w zużyciu energii to 520 zł(przynajmniej w teorii), a podwyżki ceny prądu nam się szykują czyli różnica wzrośnie.

Gdyby różnica w obrazie była ogromna a cena plazmy maks 3800 to byłbym w stanie dopłacić.
Czy w przypadku plazm też zdarzają się takie wyprzedaże (moja z 3999 na 3100)?

Wczoraj oglądając film zauważyłem wyraźne zmęczenie oczu przy filmie 3d. Przy plazmach jest to mniej odczuwalne?
 
Do góry