Odtwarzacz DVD/media center - prośba o poradę

raj

New member
Będzie długie :) , ale bardzo proszę o uważne przeczytanie.

W miejsce mojego starego odtwarzacza DVD/DivX, który dożywa swoich dni (Manta Emperor 2), potrzebuję kupić coś nowego. Ponieważ jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia :), szukam czegoś o większej funkcjonalności i okazuje się, że wymagania mam na tyle szczególne ;), że mimo iż szukam już dość długo, nie mogę znaleźć takiego urządzenia, które spełniałoby je wszystkie. Dlatego proszę o radę - liczę na to, że ktoś tu ma większe rozeznanie/doświadczenie niż ja...

Dopuszczam możliwość, że będą to dwa urządzenia (ale nie więcej niż dwa) o uzupełniającej się funkcjonalności, jeżeli się nie da (a pewnie się nie da) zmieścić tego wszystkiego w jednym.

Oto czego oczekuję (z grubsza w kolejności od najważniejszych):

- odtwarzanie płyt CD i DVD (nie chcę Blu-Raya, bo nie - bojkotuję ten format):
* wszelkie rodzaje nośników (CD-R(W), DVD+/-R(W), także DL)
* odtwarzanie standardowych CD-Audio, VCD, DVD-Video (region free!), niestandardowych: płyt z plikami DivX/XviD z polskimi napisami .txt (obsługa napisów koniecznie w formatach TMPlayer i MicroDVD, inne mile widziane), MP3, JPEG. Inne formaty plików mile widziane.
* przy odtwarzaniu DVD możliwość pomijania reklam przed filmem i rozpoczęcia odtwarzania od razu filmu (taką funkcję ma mój stary odtwarzacz i jest to super :))

- wbudowany twardy dysk, odtwarzanie plików z dysku w jak największej liczbie możliwych formatów (np. RMVB, OGG, MKV...), oczywiście także formaty wymienione powyżej przy DVD. Wskazana możliwość odtwarzania z polskimi napisami także innych formatów niż AVI.
* wbudowany interfejs sieciowy, możliwy dostęp do dysku urządzenia przez sieć (działanie jako serwer NAS), jak również możliwość dostępu urządzenia do dysku udostępnionego na komputerze i odtwarzanie z niego plików. WARUNEK KONIECZNY: BEZ instalacji żadnego specjalnego oprogramowania na komputerze; dostęp ma być po standardowych protokołach takich jak SAMBA czy NFS.

- możliwość nagrywania wideo na twardy dysk (z możliwością późniejszego przerzucenia na komputer i/lub zgrania na DVD) z anteny (wskazany tuner analogowy oraz DVB-T MPEG-4) oraz ze źródła zewnętrznego np. magnetowidu

- jak najwięcej różnych rodzajów wyjść video i audio, żeby urządzenie było uniwersalne w przypadku zmiany sprzętu do którego będzie podłączone. Konieczne złącze SCART oraz - w przypadku urządzenia z rozdzielczością HD - HDMI, wyjście audio stereo oraz 5.1. Im więcej dodatkowych wyjść jak composite, S-Video, component, digital audio tym lepiej

- możliwość odtwarzania plików z urządzeń USB (pendrive itp.) mile widziana, choć nie absolutnie konieczna

- mile widziana obsługa radia internetowego

- rozdzielczość HD wskazana, choć urządzenie spełniające wszystkie pozostałe warunki, a nie mające rozdzielczości HD też wchodzi w grę

Wstępnie rozważałem następujące kombinacje:
1) Ferguson DVP 868 HD lub D-890 HX + Emtec Movie Cube V800H
Plusy:
- Ferguson:
* odtwarza CD/DVD/DivX/MP3/JPEG/OGG + napisy
* USB
* komplet wyjść
* HD (model DVP 868 HD, drugi nie ma HD i chyba tylko tym się różnią)
- Movie Cube:
* odtwarza prawie wszystkie formaty plików
* LAN - SAMBA serwer i klient
* USB
* nagrywanie z tunera i wejść zewnętrznych
* radio internetowe
* HD
Minusy i wątpliwości:
- Ferguson:
* ? nie wiem jak z odtwarzaniem płyt DL - nie ma nic na ten temat w opisie
* ? nie wiem jak z bezregionalnością
* ? nie wiem jak z omijaniem reklam
- Movie Cube:
* tylko tuner DVB-T, brak analogowego
* nagrania z tunera w formacie TS, ze żródeł zewnętrznych pliki MPEG-2 - konieczność używania komputera i dodatkowego oprogramowania do konwersji np. na DVD

2) Panasonic DMR-EX795 + Ferguson HD Player 210
- Panasonic:
* odtwarza CD/DVD/DivX/MP3/JPEG + napisy
* USB
* komplet wyjść
* nagrywanie z tunera (analog + DVB-T) i wejść zewnętrznych na dysk/DVD
* HD
- Ferguson:
* odtwarza więcej formatów niż Movie Cube (np. FLV, AAC, GIF, PNG, lepsza obsługa napisów...)
* LAN - SAMBA serwer i klient
* USB
* HD
Minusy i wątpliwości:
- Panasonic:
* regionalizacja
* brak omijania reklam
* ? jakieś niejasności w dokumentacji dotyczące obsługi płyt DVD+R(W) dla innych formatów niż DVD-Video
* ? nie jest jasno powiedziane czy obsługuje polskie znaki w napisach
- Ferguson:
* brak radia internetowego

Jakieś uwagi do w/w? Inne, lepsze propozycje?
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Jakby ktoś znał JEDNO urządzenie które ma w sobie i odtwarzacz DVD i możliwość odtwarzania z dysku/sieci to już w ogóle byłoby super :)
(wiem że jest coś takiego jak Ferguson HD Player 150 DVD - ale on z kolei dysku nie ma, i może odtwarzać tylko przez sieć pliki z komputera, a w sumie jak już mam włączony komputer to moge obejrzeć film na komputerze... To, co mnie interesuje, to wrzucenie z komputera przez sieć pliku na dysk odtwarzacza, i potem oglądanie bez włączania komputera...)
 

pkomp

New member
komputer - tylko i wyłącznie (np asrock) do tego tuner dvb

dziwi mnie że bojkotujesz kozacki BD a zawracasz sobie głowę śmieciem RMVB który już dawno zdechł(nie wiem kto zrobił z tego zombie)
 
Ostatnia edycja:

behemot

New member
zgadzam się z przedmówcą jeśli chcesz mieć wszystko w jednym (tzw kombajn) to na dzień dzisiejszy pozostaje w dalszym ciągu komputer. Producenci odtwarzaczy nawet nie tykają się pewnych formatów ze względu na ich słabe zapotrzebowanie. Jeśli chodzi o blu-ray to też się dziwie bo stanowi on kolejny krok ( przy dvd film full hd nawet przy dużej kompresji pozwoli zamieścić do 40 min materiału a ostatecznie niebieski laser jest wsteczny tak więc radzi sobie zarówno z dvd jak i z cd.
 

raj

New member
Re: komputer, blu-ray

Rozwiązanie oparte o komputer jest raczej na tyle oczywiste, że gdybym chciał je zastosować to nie pytałbym się o to na forum :) Ale nie chcę, jestem na to za wygodny ;).
Co do blu-raya - a dlaczego się cos (cokolwiek) bojkotuje? Prawie wyłącznie z powodów ideowych.
Ja akurat nie mam ochoty, aby choćby grosz z mojej kasy poszedł na rozwój jakichkolwiek systemów DRM. A akurat róznorakie DRM-y są integralną częscią standardu Blu-ray. Dopóki mam wybór, na co wydawać moje pieniądze, to nie wydam ich na DRM.
Dlatego też poszukuję odtwarzacza DVD bez regionów.

Zapytam wobec tego inaczej. Odtwarzaczy DVD odtwarzających DivX z napisami .txt jest na rynku trochę - wystarczy się przejśc po kilku sklepach RTV i mozna znaleźć z kilkanaście modeli... Natomiast czy ktoś wie, czy któreś z tych odtwarzaczy są region-free? (poza Mantami, które się tym chwalą wprost w dokumentacji, ale nowej Manty nie chcę dlatego że obecne odtwarzacze Manty - z tego co mozna poczytać na forach - pod róznymi względami, chociażby obsługi napisów, nie dostają do poziomu tych starych, takich jak Emperor 2...) Kusi mnie ten Ferguson DVP 868 HD lub D-890 HX bo widzę same dobre opinie o tych odtwarzaczach, ale nigdzie nie mogę się doczytać, jak w nich jest z regionami...
 
Do góry