Niejednolity odcień bieli - problem.

Arielis

New member
Witam szanownych forumowiczów.

Laik projektorowy ma kolejne pytanie. Posiadam projektor od dwóch tygodni i nie zauważałem do tej pory żadnych wad. Jednak dziś zauważyłem, że gdy projektor wyświetla całkowicie biały ekran to odcień bieli nie jest na całej powierzchni jednolity. Gdzieś około jednej połowy ma odcień bardziej fioletowy a druga nieco bardziej zielony.

Czy to świadczy o jakimś defekcie? Czy może projektor tej klasy nie da mi idealnej biei na całej powierzchni?

Obraz jest na razie wyświetlany na białej ścianie (może to jest powód). Jednak nie jest to ściana kolorowa czy malowana kilka razy różnymi farbami tylko świeżo położone regipsy przeleciane białą farbą.

Różnica ta nie jest zauważalna na kolorowych ekranach a w ruchu to już w ogóle. Więc mi to jakoś nie przeszkadza. Jedynie taka mała obawa czy coś się z projektorem nie dzieje złego.

Z góry dzięki za jakiekolwiek zainteresowanie :)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Chodzi chyba o ultrakrótkoogniskowy model Optoma GT760. Również z tego względu niewielkie nierównomierności barwowe bieli nie powinny dziwić. Niestety większość nawet całkiem drogich rzutników kinowych (~10000-15000 zł) miewa większe lub mniejsze problemy z równomiernością barwową bieli - ograniczeniem są jakość obiektywów, toru optycznego i nieidealna zbieżność paneli (3LCD/DILA/SXRD). Tak więc, jeśli problemy nie są duże, czyli niewidoczne oprócz białej tablicy, nie należy się tym zbytnio przejmować.
W ogóle wykonananie tak ekstremalnie szerokątnego projektora całkowicie bez pewnych problemów z tym związanych (np. błędy geometrii - "beczka", spadek ostrości w narożnikach, nierównomierna jasność) jest bardzo trudne, a za niewiele ponad 2000 zł... jeszcze trudniejsze.

Pozdrawiam.
 
Do góry