n-ka i instalacja kilku tunerów na 1-dnej antenie

runnerman

New member
Proszę o pomoc doświadczonych użytkowników.

Kupiłem zestaw n-ki bez HDD. Podłączyłem go do starego talerza 130 cm i starego konwertera. Jakość programów jest b. dobra, z wykupionych pakietów nie odbieram jedynie Fashion TV i CNN oraz wielu programów FTA.
NA 99% jestem przekonany, że to wina starego konwertera, pewnie nie łapie całego zakresu częstotliwości?
Siła i jakość sygnału na antenie 130 cm powyżej 90-100%, czyli ustawienie anteny jest ok.

Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego konwertera i towarzyszącego mu ewentualnie sprzętu do odbioru "n-ki", umożliwiającego niezależny odbiór programów z 2 satelitów: HotBirda i Astry.
Chciałbym mieć zapas w przyszłej rozbudowie instalacji w domu, która miałaby ewentualnie pracować w poniższych konfiguracjach:

1. 2 tunery n-ki bez nagrywania i dwie karty komputerowe do odbioru TV-SAT.
2. 1 tuner n-ki z możliwością nagrywania, 1 tuner n-ki bez nagrywania i dwie karty komputerowe do odbioru TV-SAT (ewentualnie 1 karta).

Czytałem, że w konwerterach zespolonych są podobno kłopoty z dobrym zestrojeniem sygnału z Hot Birda i Astry przy dużej średnicy talerza (brak korekty ustawienia konwertera na Astrę przy dokładnym ustawieniu na Hot Birda) - chyba, że to nieprawda?
Przypominam, że mój talerz ma średnicę 130 cm!!!
Czy w związku z tym będę zmuszony zastosować oddzielne konwertery?
Jeżeli tak, to proszę o podanie jakiego typu powinny być, jaki DiSEq powinienem zastosować przy wymieniony wyżej 2-ch konfiguracjach sprzętu, uchwyt na dodatkowy konwerter (chyba tzw. "zez").
Gdzie (do czego, w jaki sposób) montuje się np. DiSEq i inne urządzenia?
Mogę z dachu pociągnąć 2 kable sygnałowe - raczej nie więcej.
Co ze sprzętu byłoby jeszcze potrzebne jeżeli chciałbym ograniczyć ilość kabli (splitter?, jeżeli tak to jaki, gdzie go najlepiej zamontować?).

Długość kabli do n-boksów ok. 15 m, do komputerów ok. 20 i 25 m.
Dodatkowo jaki kabel SAT polecacie, żeby nie stracić na sygnale.
Czy będzie w ogóle zauważalna różnica jeżeli wymienię ten co mam (ok. 12 letni lub trochę więcej) na nowy?

Pilnie proszę o informacje!
 

sponn

New member
To ja szybko i w miare moich mozliwosci :
1. Zeby podlaczyc 5 odbiornikow (1xNrec, 1xN, 2xtuner) potrzebujesz multiswitcha (no chyba ze konwerter octo - a jezeli Astra i HB to dwa konwertery octo plus switch na kazdy z tunerow - z tego co slyszalem byly problemy ze switchami 4x1 na Nboxach ale nie wiem czy to potwierdzona informacja).
2. Multiswitch potrzebuje 4 kable na kazda satelite i konwetera quatro. Wobec tego na dwie satelity musi to byc multichwitch 9 wejsc (jedno do sygnalu naziemnego i 8 satelitarnych - czyli 2 satelity) i 8 wyjsc (albo 2 x po 4 wyjscia - sa gdzies takie do instalacji kaskadowych i chyba taniej wychodzi niz 1x8).
3. Konwertery typu Monoblock chyba nie za bardzo nadaja sie do anten powyzej 100 cm wiec tego rozwiazania nie polecam. U mnie na 95cm Monoblock sprawdz sie znakomicie.
4. Na antenie 130 to zdaje sie ze zlapiesz 4 satelity wiec moze multiswitch 17 wejsc i 8 wyjsc.
5. Diseq montuje sie pomiedzy konwerterem a tunerem na kablu.
6. Tak czy siak z dachu bedziesz musial ciagnac kilka kabli - minimum tyle ile masz tunerow - jezeli zastosujesz monoblocka. Jezeli nie to do kazdego tunera (a w zasadzie do diseqa) tyle kabli ile satelit.
7. O spliterach nie wiem nic.
8. Moim zdaniem warto zainwestowac w lepszy kabel.
 

runnerman

New member
Dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi.
Co do konwertera, to planuję zakup:
Konwerter 0,2dB Golden Interstar QUAD - Platinum X

Pozdrowienia
 
Do góry