multiroom

Olipek

New member
Chciałbym się podzielić informacjami na temat multiroomu opartym na hubie Harman Kardon ABH4000 i manipulatorach naściennych Harman Kardon AB2. Jako źródeł sygnału wykorzystałem posiadany już sprzęt do kina domowego a mianowicie Amplituner ONKYO TX-SR706, DVD ONKYO DV-SP506, CD ONKYO DX-7355, stacja dokująca ONKYO DS-A1X, kolumny do kina domowego Kef iQ90, iQ 30, iQ60c i głośniki sufitowe do stref – JBL SP 6CS II. Za pomocą jednego huba ABH4000 można wykonać cztery strefy i cztery podstrefy (podstrefy nadają się w takich pomieszczeniach jak np. sypialnia połączona z garderobą lub łazienką). Jeśli zainwestujemy w dwa ABH4000 to zepniemy je ze sobą (poprzez skrętkę i wtyk RJ45 w standardzie 568A) i w ten sposób mamy do dyspozycji 8 stref i 8 podstref. Analogicznie jest przy podłączeniu kolejnych ABH4000. Instalacja jest bardzo prosta, należy okablować pomieszczenia skrętka 5e od ABH4000 do manipulatorów naściennych AB2. W moim przypadku ABH4000 zainstalowałem za sprzętem audio co ułatwiło mi połączenie krótkimi przewodami audio 0,5 m z wybranymi źródłami. Natomiast manipulatory umieściłem (w pokojach – strefach) w puszkach podtynkowych w standardzie amerykańskim w odpowiednich dla mnie miejscach aby dostęp do nich był wygodny i praktyczny. Każdy manipulator AB2 posiada na wyposażeniu pilota który steruje manipulatorem w zakresie wyboru źródła, włączenia i wyłączania strefy i regulacji głośności. Od manipulatorów naściennych AB2 prowadzimy przewody głośnikowe do miejsc w których mają być głośniki (osobiście zastosowałem głośniki sufitowe). Podpięcie skrętki w manipulatorach AB2 jest bardzo proste gdyż zaciski w manipulatorze są oznakowane odpowiednimi kolorami tak jak skrętka. Zaciskamy też do manipulatora przewody głośnikowe które tez są opisane więc nie powinno być żadnego kłopotu. Tak podpięty manipulator osadzamy w puszce podtynkowej. Teraz kolej na podłączenie ABH4000. Skrętkę z poszczególnych stref należy zacisnąć na wtyk RJ45 w standardzie TIA 568A i umieścić w banku A huba ABH4000 (w banku B umieszczamy podstrefy, ABH4000 ma w standardzie tylko jeden zasilacz więc jeśli ktoś zdecyduje się na podstrefy należy dokupić kolejny zasilacz do bank B). Kolej na podłączenie źródeł dźwięku. Podłączenie źródeł odbywa się poprzez przewody audio, z wyjść audio źródeł do wejść audio w ABH4000. Na koniec montujemy emitery IR do sterowania źródłami – do ABH4000 możemy podpiąć 4 emitery. Jako ze amplituner TX-SR706 ma pilota który obsługuje mi DVD i CD a także stację dokującą, niewykorzystane piloty od DVD i CD rozdzieliłem po strefach i w ten sposób odbywa się całkowite sterowanie źródłem, włączanie, wyłączanie, przewijanie, stop, pauza itp.
Jest także możliwość podłączenia źródeł poprzez A-BUSa np. z AVR 355 – wtedy możemy sterować z manipulatora także amplitunerem, niestety nie próbowałem tego z racji ze nie posiadałem sprzętu HK.
Całość gra fajnie, choć nie jest to rozwiązanie dla audiofili którym zależy na super jakości dźwięku, natomiast jeśli ktoś chce w zaciszu sypialni/gabinetu słyszeć w tle dochodzącą muzykę to na pewno warto.

abh4000.jpg


ab2l.jpg
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry