Monitor Audio BX6 czy Zensor 7 (Denon 1000, Onkyo 626)

belmondo80

New member
Witam

Już jakiś czas przymierzam się do zmiany swojego starego wysłużonego "systemu" plastikowego kina domowego na bardziej poważny system, który początkowo będzie grał w stereo. Wiele sklepów, wiele odsłuchów biorąc pod uwagę budżet 3500zł za same kolumny. Słuchałem Iniadana, Heco, Canton, BX5, Zensor 5, Melodika itd. Po tych odsłuchach wybór stanął na Zensor 7. Jednak brakuje mi konkurencji w postaci czegoś jeszcze bardziej dynamicznego. I tu słyszałem, że BX6 mógłby być odpowiednia kolumna dla mnie.

Słucham dosłownie wszystkiego od spokojnych dźwięków do mocnego dynamicznego popu. Założenia są następujące: będzie to grało 25 m2 otwarta przestrzeń, docelowo za pół roku 30 m2, ma pracować z Denonem z serii 1000 lub Onykio 626 (tu poproszę o podpowiedź). Zależy mi na szczegółach ale nie chce tracić kontroli nad basem, chcę go czuć zachowawszy słyszalne wyższe partie dźwięku.

Czy może ktoś porównywał te dwa systemy? Wiadomo każdy słuch jest inny ale w każdej opinie jest trochę prawdy. Proszę o pomoc. Z końcówką mocy również. Do niedawna byłem przekonany na Denona ale Onkyo daje dużo więcej możliwości jeśli chodzi o multimedia zamknięte w jednej skrzynce dlatego rozważam zakup 626.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
kwestia co z czym połączysz jedne kolumny lepiej zagrają z takim klockiem, inne znowu z innym klockiem:). MA są ciepłymi kolumnami i w połączeniu z ostrzejszą elektroniką jest fajna równowaga i grają uniwersalnie. Ogólnie MA to kolumny uniwersalne i łatwe do ustawienia. Powiem tak tu na prawdę ucho ma dużo do powiedzenia. Dla mnie MA były bardziej dynamiczne. Dla jednego kolegi z forum odwrotnie, a dla kumpla z kwadratu grały tak samo i wybrał Zensory bu mu się wizualnie podobały heh. Może lepiej na początek kupić wzmaka a potem ampli z pre out?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli słuchałeś BX5 to BX6 zagrają podobnie. Na pewno basu będzie trochę więcej. A jak wypadła na odsłuchu Melodika BL40. Mniej dynamiczna od Zensor i BX? Czy coś innego Ci nie odpowiadało w brzmieniu? Z dynamicznych kolumn jeszcze masz Jbl Studio 280, Paradigm Monitor 9 v.7. Co do amplitunera to X1000 za słaby. X2000, Onkyo 626 to minimum.
 

belmondo80

New member
Jestem ograniczony trochę ustawnością tych kolumn. Zensory maja tylko BR z przodu ale w BX można zatkać tylko otwór ale w sumie nie o to chodzi a może i o to również - głośniki będą grały 30 cm od ściany.

Kupiłbym wzmacniacz i puścił to najchętniej w stereo ale u mnie dochodzi TV, Mini PC, Konsola więc pozostaje cos z maszynek do wszystkiego.

Odnosnie samych kolumn to słuchałem BX5 nie wiem, na pewno to bardzo dobry głośnik ale nie wiem czy na otwartych 25 m2 zagra dobrze. Przemawia za nim to, że jest zgrabny i mały. Ale ostatnio przekonali mnie, że może warto rozejrzeć się za czymś większym. Jest sens?

Melodika gra bardzo fajnie, muzykalnie, bas jest szybki, twardy ale są naprawdę duże. U mnie raczej odpadają ale naprawdę cena z takim brzmieniem, mogę polecić.

To może te BX 6 z Onkyo 626. A te Zensor? Ciężka sprawa a nie chciałbym wybierać czegoś bo jest ładniejsze.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Na Twój metraż rozmiarowo powinieneś celować własnie z BX6 lub Zensor 7. Obie kolumny słuchałem i obie są bardzo dobre. Jakbym teraz miał wybierać to bym bardziej skłaniał się w stronę Dali. Grają ciepło z nisko schodzącym basem. Bardzo dobre wokale i fajnie się słucha akustycznych kawałków. W moim odczuciu BX6 trochę mniej basu i prezentują jaśniejsze brzmienie. Do Zensor ja bym brał Onkyo, żeby bardziej ożywić brzmienie. Może jeszcze Yamaha 775. Dobrze wyposażony amplituner i ma pre out.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
na taki metraż brał bym BX6 bez wahania. To jest spory metraż więc przyda się trochę basu. BX6 będą miały więcej powera o BX5. Posiadam MR6 i porównywałem z MR4 niby to samo tylko że mniejsze, ale MR6 grały znacznie mocniej, pełniej więc i dynamiczniejsze mi się wydawały:). MA to stylistyka klasyczna. Zensor to taka unowocześniona klasyka:)
 

belmondo80

New member
Mam umówiony odsłuch tych systemów na Onkyo 626 i wtedy zdecyduję. Wiem, że to nie audiofilska końcówka ale sporo rzeczy wrzuconych pod obudowę a i sam wzmacniacz nie jest chyba ostatni.

Teraz kwestia odsłuchu i tego, które będą pełniejsze, bardziej uniwersalne. Pamiętajcie, że słucham wszystkiego z naciskiem na dynamiczne szybkie brzmienie. Lecz czasem Kenny G tez będzie:)

Cenowo naprawdę dwa systemy mam w dobrych cenach ok 500, 600 zł od ceny wyjściowej pewno dlatego jestem w ogóle zainteresowany czymś większym niż BX5.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
jak będziesz miał możliwość to odsłuchaj MA na yamaszce i marantzie one grają dość ostro więc pobudzą MA marantz jest bardziej muzykalny, ogólnie onkyo wypada najsłabiej pod względem stereo ale to też kwestia gustu:)
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
To odsłuchaj wspomniane przeze mnie Jbl Studio 280, Paradigm Monitor 9 v.7. Mają z tyłu bass-reflex, ale myślę że 30cm od ściany wystarczy.
 

belmondo80

New member
Jeszcze jedno, niektórzy mówią, że Zensor zagra lepiej pod Denonem, ze to brzmienie środkiem i nie męcząca góra inni, że Onkyo w ogóle nie stosować do muzyki tylko do KD, że Zensor będzie grał góra, będzie za ostro itd. Do BX6 proponują Onkyo ale tylko do tego. Jak tu być mądrym?
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
ja testowałem stereo MA+Onkyo i było to jak flaki z olejem za mułowato heh ale to jak mówię dla mnie dopiero gdy podłączyłem ostrzejszą elektronikę to MA się ożywiło:) do kina owszem połączenie dobre zresztą w kinie wszystkie ampli grają bardzo podobnie :)
 

belmondo80

New member
Co to jest mocniejsza elektronika. Szukam czegoś do 2000 zł z wejściami HDMI. Na początku zagra jako stereo ale będzie podpięty SAT, PS3, TV. Może idę złą drogą myśląc o wyborze Onkyo 626 ale co w takim razie? Już chodzę jakiś czas za tym i chciałbym dokonać wyboru, ale właściwego. Myślę, że kolumny to na pewno będzie Zensor 7 albo BX6. A jaki amp?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
ostrzejsza elektronika czyli taka która gra jasno dość ostro czyli uwypukla górę, bas jest mniej rozlazły bardziej punktowy dla tego te same kolumny na różnych klockach grają inaczej:). Najlepiej po testować kilka konfiguracji. Skoro bierzesz pod uwagę tylko te kolumny no to odsłuchaj je na kilku klockach i będziesz wiedział co wybrać jakie połączenie:)
 

belmondo80

New member
Sprawdzę czy będę miał możliwość różnych odsłuchów. Dla mnie na ten moment najważniejsze jest aby to zagrało i można było spiąć w całość, chyba na ten moment bez wzmacniacza. No chyba, że można cos wymyśleć ze to będzie hulało z PSP3, SAT, TV itd. i będzie jakość stereo ale to chyba do 2000 zł, nie jest możliwe.

Czyli BX6 bardziej dynamiczne, muzykalne, Zensor też niezły ale spokojniejszy. Tak odbieram wnioski. Pozostaje zakup.

Czy MARANTZ NR 1604 nie będzie za słaby dla tych kolumn, kosztuje nieco więcej niż zakładałem ale jeśli jest warty i gra lepiej niż wspomniane przez zemnie końcówki to może warto?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli Marantz to SR5008. Zaraz będą pewnie wchodziły nowe modele więc będzie do kupienia za 2,5k. Masz spore pomieszczenie więc moc się przyda.
 

macmathys

New member
U mnie Zensory 7 grają z Onkyo TX-NR807 i w takim połączeniu dźwięk w stereo jest naprawdę bardzo ładny.
Ampli wprawdzie już wiekowy, ale dosyć mocny, no i można tanio znaleźć używkę :). Wiadomo, że nie zagra tak jak wzmak stereo, ale póki co jestem bardzo zadowolony (ale powoli odkładam kasę na wzmaka :D ).
Ja kupowałem kolumny mając już Onkyo i odsłuchiwałem go również z BX6. Wybór padł na Dali ze względu na w moim odczuciu lepszą średnicę. Bas wydawał mi się porównywalny w obu kolumnach. Wizualnie również moim zdaniem wygrywają Zensory, ale to oczywiście kwestia gustu oraz (zazwyczaj) najmniej ważna rzecz.
U mnie przeważa raczej spokojna muzyka i w tej Dali spisują się znakomicie. Tak jak już parę osób pisało - granie akustycznie na Zensorach to bajka :).
 
Ostatnia edycja:

belmondo80

New member
A może ONKYO TX-NR609 podobno zbiera niezłe opinie a kosztuje mniej niż 626. Ma lepszą elektronikę, działają funkcje sieciowe m.in: Spotyfi, dlna itd.?
 

edi7777

Member
Sam miałem ostatnio podobne pomysły na stereo tyle, że nie planuję rozbudowy do kina domowego przez najbliższe 2-3 lata. Testowałem Zensor 7 i BX5 na 626, Marantz NR 1604 i Onkyo TX-8050. Najbardziej mi spasowały Zensory z tym ostatnim i taki zestaw mam u siebie. Na początku wydawało mi się, że nie słyszę specjalnie różnicy między ampli kina i stereo ale jak na koniec posłuchałem 8050, a po nim jeszcze raz 626 to różnica była wyraźna. Nie chcę pisać, że monitor audio grały gorzej bo dla mnie grały po prostu inaczej - bardziej analitycznie górą z basem mocniejszym ale słabiej kontrolowanym. Na początku sprawiały taki efekt "WOW!" ale po dłuższym odsłuchu mnie zmęczyły. Na pewno odsłuch to podstawa i bez niego bardzo ciężko jest dobrze wybrać.
 

belmondo80

New member
Chyba za szybko odstawiłem te Zensory 7 na rzecz BX6. Dziś byłem na odsłuchu Marantz z Zensorami 7. Musze powiedzieć, że ładnie grały w połączeniu NR1604 z wzmacniaczem MM7025. Było bardzo czysto ale była też dynamika, ciepło tak jak lubię. W poprzednim odsłuchu nie podobały mi się nawet z odsłuchem Denona AVR-X4000 a to naprawdę porządny "klocek". Chyba jeszcze raz posłucham Zensorów na neutralnych ustawieniach potem podrasowanych. Denon gra ciepło Zensory są ostre wiec powinien się zgrać. Nie wiem czemu miałem negatywne odczucia. Pamietam, że BX z Denonem AVR-X4000 zagrał naprawdę porządnie, ciśnienie było nawet może za dużo średnicy.

Jak myślicie, dać szanse Zensorom?:)
 
Do góry