mkvmerge GUI 2.4.0. a konwersja z AVCHD do MKV

Kamyk79

New member
Witam!

Jako, ze moj sprzet Intel Core 2 - 1.8 Ghz nie radzi sobie zbyt dobrze z plikami AVCHD nagranymi w rozdzielczosci Full HD jak i 1440 x 1088, chcac zobaczyc jak one sie prezentuja na moim kompie stwierdzilem, ze przekonwertuje je na mniej wymagajacy dla kompa format - MKV. Uzylem do tego celu program MKVMerge GUI v2.4.0. Plik mialem nagrany z czestotliwoscia ramek 50i czyli inaczej piszac 25 fps (na Canonie HF100).

Niestety gdy dokonalem konwersji bardzo krotkiego filmiku zapisanego w formacie AVCHD to wynikowy plik MKV po odpaleniu w zarowno Windows Media Player Classic jak i VLC Media Player byl zupelnie szary z jakimis pixelami u gory.

Dodam, ze chcialem dokonac konwersji tylko na darmowych aplikacjach/konwerterach.

Czy mozecie mi pomoc, czy ja cos zle robie z MKVMerge`em, ze on nie chce mi prawidlowo przekonwertowac pliku na format MKV?
Czy sa jakies inne formaty, mniej obciazajace procesor, tak bym mogl je spokojnie przekowertowac liczac sie ze beda zajmowac wiecej miejsca, ale nie beda za to zbyt skompresowane jak AVCHD i dzieki temu bede mogl je odpalic i plynnie bez krzaczenia ogladac?

Pozdrawiam
 

bemx2k

New member
Kamyk79

Ty chyba gdzies zabladziles , jak sobie sprzet nie radzi ??
szarpie ci ?? zrywa synchronizacje ??
Przeciez na konwersje stracisz mnostwo czasu a efekt koncowy bedzie w gorszej jakosci ,
wiec gdzie sens i logika ?

Ty wez pokombinuj tak zeby ci chodzily surowe pliki z camcordera a nie trac czasu na konwersje .
 

Kamyk79

New member
jaki program

Ja bede skladal film w Pinnaclu 12 Ultimate, ale go jeszcze nie mam, ale tam bede wkladal oryginalne pliki zrodlowe i bede cial.
Z ciekawosci chcialem zobaczyc filmik w innym formacie, ktory jest mniej skompresowany i przez co mniej obciazy procesor.
Plik z kamery z AVCHD o ktorym pisalem zostalna nagrany np. w Full HD i efekt jest taki ze skacze miedzy klatkami, komp nie nadaza nad obrobka obrazu (tak to chyba wyglada). To co musze najlepiej zainstalowac zeby wszystko smigalo mi ok. VLC i Media Player Classic sprawdzily sie w 70%, ale nie do konca, bo sa wlasnie takie przygody o ktorych pisze.
 

bemx2k

New member
Odinstaluje wszystkie codecki jakie masz zainstalowane
sciagnij : klcodec417f.exe lub nowsza wersje
google.com
okaze sie pomocne w wyszukaniu tego codecka ;)

Jezeli odtwazanie na mplayer clasic z uzyciem FdShow
nie bedzie plynne ,to cos nieteges z twoim kompem
 

wtykacz

New member
Kamyk79
Nie sluchaj tu zadnych pseudo-doradców. Nie pomoze ci zaden kodek przy twoim procku.
Wymien procesor, bo filmy Full HD napewno na twoim procku nie beda plynnie chodzic w zadnej postaci. Tutaj nie da sie tego przeskoczyc, sa pewne granice i w twoim przypadku jedynie wymiana procesora na szybszy min Core2Duo 2.2 GHz a nalepiej 2,5 GHz.

Ewentualnie wymiana karty graficznej na Radeon z serii HD4000 aby to ona przejela dekodowanie video

PS:
MKVMerge to narzędzie, które umożliwia tworzenie plików w formacie Matroska (mkv). Program pozwala na dodanie video, audio, napisów, obrazów i innych dodatków. ALE NIE TRANSKODUJE VIDEO!!!
lecz wykonuje ich łączenie
MKV to nie jest format kodwania, lecz kontener plikow video (paczka w której wsadzone są pliki video, dzwiek, napisy)

Stabilna wersja MKVMerge pozbawiona bledow, ktore mozna znalesc w nowszych wersjach to wersja 2.0.2
http://www.bunkus.org/videotools/mkvtoolnix/win32/old/mkvtoolnix-2.0.2-1-setup.exe

http://www.bunkus.org/videotools/mkvtoolnix/win32/.dirindex.php?sort=size
http://www.videoaudio.pl/news-635_mkvtoolnix-202.html
 
Ostatnia edycja:

garmul

New member
A właśnie że pomoże. Mi pomógł CoreAVC Professional - kodek płatny, ale można ściągnąć trial 14-dniowy. Trzeba tylko pogrzebać w ustawieniach, żeby był domyślnym kodekiem. Płynnie odtwarza mi pliki m2ts na kompie pentium 3GHz i notebook'u AMD Turion 1,8Ghz.
pzdr - M.G.
 
Ostatnia edycja:

bemx2k

New member
wtykacz

Twoj NickName Cie usprawiedliwia ;)

Na przyszlosc pseudo specjalisto zanim doradzisz
innym wydatki pomysl jak pomoc bez wydawania kasy .
A swoja droga kolega Kamyk79 moglby sobie kompa dozbroic
tym C2D z zegarem minimum 2GHz ,oczywiscie jesli mu mobo na to pozwoli.
 

wtykacz

New member
Alez ja nadal nie jestem przekonany...

Alez szanowny kolego... ja nadal nie jestem przekonany aby taki CoreAVC na procku 1.8GHz mogl poprawic plynnosc na materiale FULLHD .mkv. Chyba ze robi on jakies sztuczki i usuwa (badz przetwarza/pokazuje) co 3 klatkę :p. Optymalizacja swoja droga, ale nie uwierze poki nie zobacze. Taki juz ze mnie "Tomasz..."

Na systemie XP ogolnie mozna miec procka slabszego do FullHD, Vista jest juz bardziej wymagajaca.
Najlepiej zbadac to empirycznie na kazdej konfiguracji kompa, bo ilosc RAM, karta graficzna, sterowniki tez potrafia zepsuc lub pomoc.

720p owszem pojdzie nawet na jednordzenowym celeronie 1.5GHz z dzwiekiem AC3 jesli bitrate nie przekroczy 6000Kbps. Ogolnie taka zasada, czym wiekszy bitrate tym musisz miec szybszy procek aby film szedł plynnie

Nawet na materiale 480p mozesz zamulic C2D 2GHz jesli podasz mu film ze zbyt wysokim bitrate, np 12Mbps lub wyzszym (oczywiscie nikt takiego materialu 480p z tak wysokim bitrate nie robi, to tylko przyklad). Poprostu chce tu zaznaczyc, że wazny jest tak naprawde bitrate, bo to on decyduje ile zadan ma wykonac procek.

Uwierz mi, posiadam filmy z bitrate wynaszacym 12, 17Mbps i wiekszym i nawet zachwalany tutaj przez was CoreAVC nie pomoze razem z babicią, dziadkiem, wnuczkiem i Pudzianem, jesli procek jest za słaby.

Jesli chodzi o material filmowy .mkv o wadze 4,3GB to tutaj bitrate jest niski, srednio 4-5Mbps i taki material procek 1,8GHz byc moze lyknac bez zadyszki
Filmy o duzo wiekszym bitrate mogą nie miescic sie nawet na płycie DVD-DL (8,5GB), to wlasnie taki material jest duzo bardziej wymagajacy mimo ze jest o takiej samej rozdzielczosci jak ten co ma 4,3GB

Mam nieodparte wrazenie, ze zdecydowana wiekszosc pomija ten drobny, ale jakze wazny i decydujacy szczegól, ktory determinuje wymagania dla procesora... tak, tak to wlasnie bitrate
 
Ostatnia edycja:

bemx2k

New member
Zgadzam sie w 100% filmy nagrane w Full HD z bitrate powyzej 17 Mbit/s beda na tyle wymagajace podczas odtwarzania ze moga zamulic na sprzecie ponizej C2D 1.8GHz

Kamyk79 podal ze ma Core 2 1.8GHz
wiec przecietny film HD
dekodowany codeckiem CoreAVC powinien mu isc
bez problemow .
Liczy sie jaki ma system i umiejetnosci jego optymizacji.


Jezeli to kogos interesuje moge jutro zrobic test na moim procku ,moge go bez problemu puscic na 1.6GHz
a nawet nizej .
 

wtykacz

New member
Nawet nie musi to byc 17Mbps, wystarczy ze bedzie to powyzej 9/11Mbps i jestem pewien, ze ze juz zaczna byc widoczne problemy z plynnoscia/synchronizacja dzwieku z obrazem przy tym procku
 

WiruSSS

New member
bitrate nie ma aż takiego wielkiego znaczenia przy wydajności ..jeśli tylko transfery dysku twadego na to pozwolą. Najważniejszą rzeczą decydującą o wydajności odtwarzania jest zdecydowanie rodzaj zastosowanego kodeka. i taki x264 potrafi zamulić większość maszyn ..do tego może cię zdziwię ale w przypadku tego kodeka nie zawsze mniejszy bitrate zapewni lepszą wydajność a wręcz może się zdarzyć odwrotnie, a to będzie zależeć głównie od zastosowanego algorytmu kodeka (już kiedyś o tym pisałem w jednym wątku). weź pod uwagę taki przypadek.

kodujesz film z bitrate 3000 ale za to uaktywniasz wszystkie mozliwe funkcje polepszające jakość obrazu i film koduje się załóżmy z prędkością 5 fps ..teraz kodujesz ten sam film z bitrate 5000 ale nie włączasz żadnych funkcji poprawiających jakość kompresji i leci ona z prędkością 20 fps ...jak zapewne zauważyłbyś po odtworzeniu może sie nawet zdarzyć że materiał z bitrate 3000 będzie w niektórych momentach wyglądać lepiej niż ten z 5000.

Wywnioskować można jedno, prędkość kompresji ma przełożenie na wydajność odtwarzania, im szybciej się kompresuje twój materiał ..tym lepiej będzie dekodowany.
 
Ostatnia edycja:

wtykacz

New member
Transfery dysku? o jakich dyskach ty mowisz, sprzed 10 lat? teoretyzujesz, zakładasz ze ktoś uzywa takiego sprzetu aby odtwarzac filmy HD? Nie ma to najmniejszego znaczenia, bo nikt takiego sprzetu nie uzywa do HD.

Druga sprawa. Ja mówiłem włąsnie o .x264, ktory jest uzywany do kompresji kopii filmow z Blu-Ray, ktore to sa w kontenerze .mkv

Myślę, że 90% tych filmów jest robionych podobnie, z polepszaczami obrazów i owszem ma to wpływ na płynnosc filmu, tym bardziej jesli uzywamy słabego procka, do tego jeszcze dochodzi wysoki bitrate i juz maszyna ze slabym prockiem napewno dostanie zadyszki.

Te dwa czynniki maja decydujący wpływ na wymagania co do sprzetu. Zgadzam sie z tobą co do wpływu uzycia "polepszaczy obrazu" podczas kodowania takiego filmu, ale nie umniejszaj wagi czynnikowi zwanemu bitrate, bo on w podobnym stopniu, no moze w troche mniejszym ;) ma wplyw na wymagania co do predkosci procesora, i potrafi rowniez postawic "ścianę" dla łabego procesora.
 
Ostatnia edycja:

WiruSSS

New member
transfer dysku wierz mi ma spore znaczenie przy duzym bitrate ...a tą wypowiedzią zabezpieczyłem się przed kontrą typu "co z plikami które mają strumień kilkusetmegabitowy" ;) ...wiadome nikt takich plików nie odtwarza ...co więcej praktycznie nikt takich plików kodowanych x264 nie rejestruje ...jednak juz tak mam ze z automatu probuje wykluczyć niektóre kontrujące wypowiedzi :-D
 

wtykacz

New member
A gdzie ja napisalem o filmach o strumieniach kilkusetmegabitowych? wskaz mi te miejsce... Nie przypisuj mi tego, czego nie napisalem, to po pierwsze.

Sam piszesz teorie o kilkusetmegabitowych strumieniach, ktore mi przypisujesz, a potem sam rowniez na nie odpowiadasz :p

Pisałem, ze strumien bitow od 10, 15 lub 17Mbps to juz normalka jesli chodzi wlasnie o filmy x264 .mkv., chycby "relisy" grup EuReKA, czy BTT,
Jest ich coraz wiecej w stosunku do 4,3GB (3-5Mbps) no i dobrze, bo roznica w jakosci jest dobrze widoczna. Nie wszystko co ma w nazwie HD zasluguje na miano HD :-D

Nie wspominam juz o kopiach 1:1 gdzie strumien 25Mbps, czy nawet 35Mbps to rzecz normalna

Najlepiej w takich przypadkach zaciagnac do pracy karte graficzna Radeon z serii HD4000/3000
lub nowe karty nVidia, ktore to maja wyspecjalizowane jednostki przeznaczone do radzenia sobie z kazdym materialem HD, wtedy nie bedziesz mial problemow z dekodowaniem zadnego strumienia.
 
Ostatnia edycja:

Kamyk79

New member
moja odp

Dodam, ze filmy stworzone na Canonie HF100 z jakoscia SP (7 MB) ida prawie plynnie. Czy to, ze mam je na dysku zewnetrzny podlaczonym po USB ma to znaczenie? Moze lepiej przekopiowac wszystkie pliki filmowe na dysk podlaczonym po SATA?
 
Do góry