małe głośniki 5.1 + ampli

radom008

New member
Witam,
Szukam rozwiązania które nagłośniłby mi moje pomieszczenie o szer. 5m i dł. 4m. Jest to "większa połowa" całości które stanowi salon + jadalnię. Na moje nieszczęście mam pociągnięte zwykłe miedziane kable na ścianach pod sufitem 1,5 mm2 i nie mogę tego przenieść :( Jest również mało miejsca bo z tyłu mam okno, z boku balkon, z drugiego boku otwarta przestrzeń do jadalni a na wprost stoi kominek, szafka RTV będzie więc po lewej w rogu. Zdecydowałem się więc na małe plastikowe kolumienki z małym ampli. Moje preferencje to 80% TV i filmy oraz 20% reszta - tj. muzyka,gry. Wczoraj byłem na odsłuchu i podłączono mi zestawy:
1. Denon X2000 z głośnikami KEF E305
2. Harman BDS 580 z głośnikami HKTS65
3. Harman BDS 580 z głośnikami KEF E305

Moje wrażenia z odsłuchu są takie że KEF E305 są duuuuuużooo lepsze niż HKTS65 i dziwi mnie to bo myślałem że w zupełności mi wystarczą głośniki Harmana. KEF'y miały szerszy i dokładniejszy dźwięk i ładniejszy+mocniejszy bass. Natomiast co do różnic dot. podłączonego ampli to raczej nie zauważyłem różnicy i to również mnie zdziwiło.

Panowie proszę o propozycję co mógłbym wziąć jeszcze pod uwagę? Chciałbym się zmieścić w okolicach 8 tyś. Tylko nie proponujcie dużych kolumn bo na takie nie mam miejsca :(
 

radom008

New member
W ampli Denon sprzedawca nic nie zmieniał - było pewnie "default" na obydwu zestawach głośnikowych.
W opcjach urządzenia BDS580 głośniki były ustawione na HKTS65. Jednak KEF'y lepiej zagrały.

Kalibracja z mikrofonem nie była wykonywana.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
To to nie odsłuch :) to tak jak przy telewizorach dopiero po kalibracji pokazują zęby. KEF jak i Harman wart jednak zainteresowanie i pobawienia się przy ustawieniach.
 

radom008

New member
Dzięki za propozycje, postaram się je sprawdzić.

Mam pytanie odnośnie BDS580. W specyfikacji nie ma info o kodeku DTS-HD Master Audio, jest natomiast DTS-HD, czy ten sprzęt odtworzy mi koncerty blu-ray z DTS-HD MA? Druga sprawa to czy małe ale porządne głośniki 5.1 są w stanie w ogóle oddać to co jest zakodowane DTS-HD MA?
 

radom008

New member
Jutro jestem umówiony i będę sprawdzał czy odtwarza koncerty DTS-HD Master Audio. Myślę że odtworzy bez problemu ale zastanawiam mnie jedna rzecz - jeśli będzie to ścieżka audio zakodowana w DTS-HD Master Audio to przy braku kodeku urządzenie robi jakiś downmix? Nie wiem jak to działa.

Czy Wy forumowicze słuchaliście koncertów zakodowanych w DTS-HD Master Audio na amplitunerze bez tego kodeku? Dziękuję z góry za jakieś informacje.
 

rabit

Active member
Bez reklam
Ale zazwyczaj na płycie jest też inna ścieżka (gorsza). Tylko czy taki kompromis wchodzi w grę :)
 

radom008

New member
Sprawdziłem koncerty z zakodowaną ścieżką DTS-HD Master Audio i były odtwarzane bez najmniejszego problemu (na płytce była tylko ścieżka stereo i DTS-HD MA).
Skontaktowałem się również z supportem HK i też potwierdzili że BDS 580 odtwarza tak zakodowany materiał oraz że wszystkie urządzenia z grupy HK są wyposażone w te same, pełne pakiety kodeków wliczając w to DTS-HD MA (swoją drogą dziwne).
W sumie na moje pytanie związane z brakiem informacji w specyfikacji o kodeku DTS-HD MA dla urządzenia BDS 580 nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi.

Po przesłuchaniu wszystkiego zdecydowałem się na zakup i aktualnie testuje w domu BDS 580 z głośnikami KEF E305 - zestaw działa całkiem nieźle, można nawet posłuchać muzyki w stereo. Materiał 5.1 - koncerty, filmy grają SUPER :)

Mam przygotowane miejsce w tylnim rogu pomieszczenia na sub'a (pod lewym surround'em), czy myślicie że to miejsce będzie ok? W instrukcji napisane jest że sub powinien stać z przodu między głośnikiem centralnym a prawym frontem - nie wiem dlaczego.

Z góry dzięki za jakieś info.
 

collider

New member
Bez reklam
Wydaje mi się, że jeżeli amplituner ma automatyczną kalibrację i dzięki niej koryguje też fazę to umiejscowienie suba nie ma znaczenia. To znaczy ma bo wiadomo, że w jednym miejscu pomieszczenia zagra on lepiej niż w drugim, ale to raczej kwestia twoich preferencji i jeżeli jego brzmienie odpowiada ci z miejsca w który stoi to możesz go tam zostawić. Podstawową zasadą jest tylko to by po kalibracji nie było go słychać z konkretnego miejsca. Ma się on rozmywać po pomieszczeniu tworząc odpowiednie tło. Jeśli go będziesz słyszał, że wyraźnie stoi np. w rogu to znaczy, że kalibracja/ustawienie nie przebiegło pomyślnie i powinieneś poszukać dla niego innego miejsca.
 
Ostatnia edycja:
Do góry