LCD a 100Hz

Greystone

New member
Witam.

Miałem ostatnio możliwość obejrzeć sobie na BD Szklaną Pułapkę 4.0 na telewizorku LCD Samsunga (nie pamiętam modelu, jakiś 40" FullHD). To co wywarło na mnie największe wrażenie to użycie technologii interpolacji klatek. Obraz jak w sitcomie na FullHD wyglądał wręcz obłędnie. Zachęcony jakością udało mi się jeszcze podejrzeć coś podobnego na modelu LG (42" Scarlet, oglądałem Helikopter w Ogniu na BD). Tu efekt był rónież piorunujący, lecz właśnie... Zauważyłem, że w obydwu przypadkach na szybkich scenach na krawędziach obiektów generowane były artefakty, co skutecznie psuło ogólne wrażenie... Stąd pytanie: większość producentów ma w zanadrzu technologię o których tu czaruję, LG ma Trumotion, Samsung ma Motion Plus, Panasonic ma Motion Picture Pro, lecz nie są to technologie doskonałe póki co. Znacie może jakieś modele gdzie jednak coś takiego działa poprawnie? Może są jakieś wieści na rynku o poprawie takowych technologii?

Pytanko może lekko laiczne, ale ten kto widział coś takiego (nie tylko na Blurayu) inaczej patrzy już na pojęcie kina domowego ;)
 

alyjen

New member
Niestety mniej więcej wszędzie generuje to taki efekt. Poprawy należy szukać w najnowszych modelach wyposażonych w szybsze i dokładniejsze procesory. Moim zdaniem idealnie nie będzie nigdy i od tolerancji oglądającego zależy który producent ze swoim rozwiązaniem mu bardziej przypadnie do gustu. Dość istotne jest żeby się to cudeńko dało wyłączyć (w Panasonicach np. sie nie da) jeżeli efekt jest nie do przyjęcia to można wrócić do "starego dobrego" 50Hz ;)
 

Greystone

New member
...

No niby tak... Tylko kto wróci do 50Hz po tym jak się napatrzy na 100Hz... To jak z DVD... Wszystko ładne, piękne i ostre dopóki nie obejrzysz HD. PO tym już nic nie jest takie samo. Tak samo z tą funkcją wyrazistości obrazu - raz zobaczysz i już nie chcesz inaczej. Z resztą nie wszędzie występuje efekt artefatków - na Piątym Elemencie 1080p nie było problemów... I weź tu człowieku bądź mądry :D
 
Ostatnia edycja:

alyjen

New member
Tutaj dużo zależy od tego co oglądasz ;) jak są proste sceny to procesor sobie nieźle radzi z przewidywaniem ruchu jak trudne to gorzej, dlatego czasami warto mieć możliwość wyłączenia

niezłe opinie mają najnowsze LCDki Panasonic LZD85/LZD800 ale max 37" i jak Ci się jednak efekt który generuje nie spodoba to nie da się wyłączyć
 

Greystone

New member
...

Telwizor z taką technologią jak dla mnie tylko do HDków z komputera/BD. Cena telewizora do przełknięcia - ważne żeby działało jak należy... Zastanawiałem się nad zamianą swojego 42LY95 na 42LY99, on jako pierwszy z LGków miał Trumotion.
 

alyjen

New member
kiki wbudowane skalery to mają wszystkie telewizory inaczej nie wyświetlałby np źródła 4:3 na pełnym ekranie tylko zawsze z ramkami ;)
 

alyjen

New member
chyba się nie rozumiemy ;)
albo myślisz o http://www.av-outlet.com/en-us/dept_335.html
a to nie jest skaler tylko jak już "video processing unit"
albo nie wiem o czym myślisz linkując prezentacje z otwarcia fabryki Toshiby i jakąś tam inną pogadankę dla handlowców
chyba że chodzi o tą stronę JVC, która fajnie wyjaśnia podstawy zagadnienia "100Hz LCD TV" i w zasadzie tyle ;)
 

alyjen

New member
każdy ma jakieś ;) tyle że nie każdy kupił chip ten chip co Toshiba, niezależnej i uznanej na rynku video firmy czym ze wszech miar należy się chwalić, zresztą pare razy pisałem że Toshiba sobie radzi lepiej z przetwarzaniem obrazu niż tańsze odtwarzacze dvd
 

Greystone

New member
Panowie.

Zjeżdżamy z tematu. Ja się nie pytam jak dobre bebechy ma Toshiba, tylko w jakich telewizorach korekcja płynności obrazu jest najlepsza. Dla mnie to może nawet i Daewoo być, byle technologia wyrazistości obrazu przy 100Hz była poprawna ;)
 

KKuba

New member
Bez reklam
Brutalnie mówiąc w żadnym. Była kiedyś techniczna dyskusja na ten temat na forum, poszukaj sobie. Artefakty są związane z czasem reakcji panelu, bowiem realny czas przejścia białe-czarne wynosi około 6-7 ms co czasami nie wystarcza do poprawnego wyświetlenia w jednej ramce 100 klatek. Przekonał mnie kolega na forum, że pomimo tego 100Hz ma sens - pokazał mi stosowne badania techniczne, ale z drugiej Strony artefaktów całkowicie wyeliminować się nie da. Jest sporo na ten temat na forum. Tak szczerze mówiąc 100Hz nie ma się co wyłącznie kierować - przysłoni Ci to inne parametry telewizora. Okazuje się, czasami, że telewizory nawet zupełnie bez 100Hz grają lepiej w innych aspektach.
 

Greystone

New member
Od kiedy powstające artefakty na najwyższym ustawieniu X Motion (X - dla każdej firmy inaczej) zależą od czsau reakcji matrycy?! Artefakty powstają w wyniku błędnego obliczenia półklatki przez procesor. 100 klatek w sekundzie przy czasie reakcji nawet na poziomie 10ms nie ma żadnego znaczenia... ;)
 

amadeo

New member
Greystone,

www.hdtvtest.co.uk testuje odtwarzanie ruchu poprzez pomiar wzrokowy rozdzielczości (rozmycie) poruszających się poziomo pionowych pasków - rozdział 31 z "FPD Benchmark Software" - krótki opis:
http://www.hdtvtest.co.uk/news/panasonic-th-42pz70b-review-2007110191.htm

Wyniki dla wybranych TV:

TV (nazwa układu) (rozdzielczość przy wł/wył.)

Samsung LE40A656 (100Hz Motion Plus) 650/300
Toshiba 40ZF355D (100Hz Active Vision M100) 450/250-300
Panasonic TX37LZD85 (100Hz Motion Picture Pro) 600/-
Sony KDL40W4000 (-) -/300
Philips 37PFL9632D (100Hz Clear LCD) 900/300

Czyli najlepszy jest Philips ale kosztem widocznych artefaktów w obrazie (białe obwódki - efekt halo). Zdaje się, że najmniej zakłóceń generuje układ Panasonic-a.


Amadeo
 

KKuba

New member
Bez reklam
Patrz wyżej, a artefakty jak najbardziej są związane z charakterystyką panela - choć oczywiście nie tylko. Nie byłoby takiego tematu gdyby to zależało tylko od algorytmu używanego przez procesor. :) Naprawdę sporo jest na ten temat no forum... Amadeo Ci może wskazać stosowne materiały - jest kopalnią wiedzy na ten temat. :)
 
Ostatnia edycja:

alyjen

New member
dodam tylko że ten test dla nowych procesorów jest dość prosty ;) rowerek (z widocznymi szprychami) jadący na tle jakiegoś płotku zwykle powoduje poważniejsze problemy :)

czas reakcji panelu powoduje smużenie, natomiast część artefaktów jest spowodowana przez błędne wyliczenie pozycji obiektów w interpolowanych klatkac tak jak na tym teście, prosty ruchu -> ładnie, skomplikowany ruch -> gorzej
gdyby zależało to tylko od matrycy to wszędzie byłoby ok/źle a niestety te systemy tak nie działają
 
Ostatnia edycja:

amadeo

New member
Cześć KKuba,

Dziękuje Ci za Twoje słowa. Zapewniam Cię, że dużo mi dała dyskusja z Tobą.

Co do meritum wątku to Alyjen w ostatniej swojej wypowiedzi napisał to, co ja, mógłbym opisać bardziej technicznie ale sens by się nie zmienił. Z jedną tylko uwagą, że nie tylko czas reakcji panelu powoduje rozmycie ruchu w LCD.

Amadeo
 

KKuba

New member
Bez reklam
Hej Amadeo - jak widać trochę mnie przekonałeś do 100Hz :)

Też z jedną uwagą - czas reakcji powoduje nie tylko smużenie - także inne wizualne artefakty.
A Sorry... Właściwie z dwoma uwagami.
@Greystone 10 ms w żadnym przypadku nie wystarcza na poprawne wyświetlenie 100Hz bo to jest czas reakcji panela, a nie długość wyświetlania klatki. To bardzo częsta i zasadnicza pomyłka w rozumowaniu. :) Naprawdę było już na ten temat na forum.
 
Ostatnia edycja:
Do góry