Lapek, VGA, HDMI...

CaSspeR

New member
Witam

Od jakiegoś czasu mam laptopa Toshiba Satellite A200-1IW. W tym lapku nie ma wyjścia HDMI, jednakże od jakiegoś czasu nurtowało mnie jedno pytanie. Standardowo w ustawieniach dźwięku mam ustawione wyjście dźwięku na głośniki od lapka http://img25.imageshack.us/my.php?image=78091483.jpg Jednak oprócz możliwości ustawienia tych głośników mam też mozliwość ustawienia na Digital Output Device (HDMI) i kiedy puszczę np. muzykę equalizer widoczny na rysunku http://img25.imageshack.us/my.php?image=96843994.jpg pokazuje, że ta muzyka leci. Zacząłem się zastanawiać, czy przypadkiem w tym lapku nie ma gdzieś za obudową ukrytego wyjścia HDMI i poszukując czegoś na ten temat natknąłem się na info dotyczące karty graficznej w moim lapku, a konkretnie: ...ciekawostką jest zintegrowany na karcie kontroler audio używany w przypadku podłączenia monitora, telewizora bądź projektora za pomocą kabla HDMI. Zintegrowany kontroler jest używany tylko w wypadku podłączenia kabla HDMI (poprzez specjalną przejściówkę DVI-HDMI dołączaną do karty) i zapewnia kartom Radeon HD 2000 zgodność z standardem wyznaczonym przez system Windows Vista Premium, który zakłada, że żadne z wyjść audio nie może być dzielone. Kodek audio wspiera dźwięk w formacie 5.1 (Dolby Digital i DTS). Rozwiązanie to daje pewną swobodę i na pewno ucieszy posiadaczy odbiorników z złączem HDMI...
HDMI.jpg


Pytanie więc teraz. Jeśli z lapka mam wyjście VGA to mogę zastosować przejściówkę z VGA na DVI i potem tą z DVI na HDMI i będzie to dobrze działać? A może wystarczy taki http://allegro.pl/item568175271_hdmi_vga_1_8m_gold_fv_przewod_exlusiv_qualit_kabel.html kabel i będzie działać?
 

a4tech

New member
Hmm...
Ciekawe jak ten "magiczny" przewód potrafi sygnał analogowy przetwożyć na cyfrowy :confused: :confused: :confused:
"...przekazuja dane cyfrowe praktycznie bez strat jakosci..." :p
I co z tego wyniknie ??? :D

Z DVI na HDMI i odwrotnie to słyszałem (stosowałem) ale z D-Sub na HDMI to chyba jakieś CZARY ;)


Drugie pytanie. Jaki masz odbiornik TV (wejścia sygnału, matryca) i co chcesz dzięki takiemu połączeniu uzyskać ???


Pozdro.
 

CaSspeR

New member
Więc tak. Telewizor mam Samsung LE32 A656 i w tej chwili gdy chcę obejrzeć jakis film w HD z lapka to podpinam lapka do telewizora przez to złącze VGA, a dźwięk mam podpiety przez USB do SB Live 24bit External i coaxialem do Logitech Z-5500. Tak więc zanim włącze film to jest 3 minuty podpinania wszystkiego i potem 3 minuty rozłączania. Do tego pół pokoju jest zawalone kablami. Gdyby sie to dało podpiąć jednym kablem (HDMI) to nie musiałbym już podpinać karty muzycznej, tylko z telewizora mam już wyprowadzony kabel optyczny do wyżej wymienionych głośników. Dużo poczytalem na tym forum i na kilku innych, że zastosowanie przejściówki z VGA na DVI i z DVI na HDMI nie pójdą bez konwertera. Jednakże zastanawia mnie, że skoro zintegrowali tą karte muzyczną z ta kartą grafiki to do czegoś to jednak musi służyć i jakoś to sie musi dac wykorzystać. Tyle tylko, że nigdzie na polskich stronach znaleźć nic o tym nie mogę, a z anglojęzycznymi mam problem, bo nie znam za dobrze języka. Będę wdzięczny za wszelkie info czy sugestie.
 

ivf

New member
sterowniki do karty dźwiękowej masz oryginalne czy ze strony producenta wbudowanej karty dźwiękowej? jeśli te drugie to sprawa jest chyba oczywista ;)

jeśli te pierwsze to wg mnie toshiba produkuje podobne modele z różnymi wyjściami video i po prostu nie przygotowuje specjalnie sterowników pod te z uboższymi (analogowymi) wyjściami
 

CaSspeR

New member
W tej chwili mam zainstalowaną betę Windowsa 7 więc wszystkie sterowniki instalował sobie sam. Jeżeli jest tak jak mówisz, to nie rozumiem po co producent ładuje tą kartę muzyczną do tej karty graficznej i nie daje wyjścia DVI jeśli tylko z nim to będzie działać. Chyba zostawie ten temat nierozwiązany i dalej będę to wszystko podpinał i wypinał, chyba że znajdzie sie ktoś, kto zdoła ten problem ogarnąć. Ale i tak dzieki za zainteresowanie się moim problemem.

Pozdrawiam
 

ivf

New member
ależ tu nie ma się co dziwić. producenci niejednokrotnie dają nam układy "bogatsze" niż podano w specyfikacji końcowego sprzętu. taki sam masz przykład tutaj. kartę dźwiękową czy graficzną produkuje kto inny niż powiedzmy Toshiba i to, że taka karta potrafi coś obsłużyć, nie oznacza, że Toshiba załączy to w swoim produkcie. inny model - droższy - zapewne już to obsłuży. tak jest od zawsze i naprawdę nie ma w tym nic dziwnego ;)
tymbardziej, jeśli obsługa tego czegoś wymaga większej zmiany sprzętowej - jak przykładowa instalacja portu HDMI, co wymaga większego nakładu

skoro więc użyłeś sterowników "ogólnych" do danego układu, nie można się również dziwić, że widzisz pełne możliwości tego układu. toshiba wypuszczając swoje zmodyfikowane wersje sterowników zapewne wyłączyła taką opcję z podglądu (jeśli nie, to patrz na wcześniejszą wypowiedź ;))
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jak dobrze pamiętam, to w stacjach dokujących Toshiby jest gniazdo DVI/HDMI, pomimo iż w samym lapsie go nie ma, i może stąd ta opcja?
 
Do góry