Kupiłeś film , czy tylko wypożyczyłeś ? I na jaki czas ?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam

Kalifornia bierze na celownik wprowadzające w błąd przyciski „kup” w treściach cyfrowych.​

1727743289398.jpeg

Od przyszłego roku w sklepach cyfrowych trzeba będzie wyraźnie informować, czy przy „kupnie” filmów, gier lub innego rodzaju treści cyfrowych otrzymujesz jedynie licencję, a nie prawo własności.

Żaden sprzedawca nie może Ci zabrać płyty Blu-ray, która już znajduje się na Twojej półce, ale filmy, gry, książki i muzyka „zakupione” za pośrednictwem usług lub platform internetowych mogą potencjalnie zostać cofnięte.

Właśnie dlatego Kalifornia uchwaliła nowe prawo (AB 2426), które będzie wymagać, aby sklepy internetowe, w których używane są takie terminy jak „kup” lub „nabyj”, jasno informowały, czy licencja może zostać cofnięta i czy wiążą się z nią jakiekolwiek ograniczenia. Ma to nastąpić od 2025 r., jak donosi The Verge.

Prawo nie zakazuje tych terminów wprost, ale nakazuje dostawcom treści cyfrowych komunikowanie się w znacznie bardziej przejrzysty sposób. Szczegóły nie mogą być już ukryte w warunkach. Dostawcy, którzy naruszą prawo, zostaną ukarani grzywną za fałszywą reklamę.

Znikająca zawartość​

Prawo jest bezpośrednią odpowiedzią na znikanie „zakupionych” treści cyfrowych. Na przykład w połowie2022 r.. PlayStation usunęło „zakupione” filmy klientów ze Studio Canal bez rekompensaty lub możliwości pobrania kopii offline.

- „W miarę jak sprzedawcy detaliczni odchodzą od sprzedaży nośników fizycznych, potrzeba ochrony konsumentów przy zakupie nośników cyfrowych staje się coraz ważniejsza” — powiedziała w komunikacie prasowym członkini Zgromadzenia Kalifornii Jacqui Irwin. „Dziękuję Gubernatorowi za podpisanie ustawy AB 2426, zapewniając, że fałszywe i oszukańcze reklamy sprzedawców nośników cyfrowych, błędnie informujące konsumentów, że są właścicielami swoich zakupów, staną się przeszłością”.

Co uznaje się za kopię offline?​

Nowe prawo nie dotyczy witryn sklepowych, które oferują „stałe pobieranie offline” treści. Sklepy cyfrowe, takie jak PlayStation, Xbox i Rakuten, nie oferują tej funkcji.

Aplikacja Apple TV umożliwia pobieranie, ale nie jest jasne, czy spełnia ona kalifornijską definicję „... stałego pobierania offline do zewnętrznego źródła pamięci masowej, aby używać go bez połączenia z internetem”. Kopie offline Apple można przenieść na zewnętrzny dysk twardy, ale są one ograniczone do jakości HD. Wystarczająco dobre?

Chociaż prawo Kalifornii jest krokiem w dobrym kierunku, nie rozwiązuje ono podstawowego problemu. Miejmy nadzieję, że skłoni UE i inne regiony do pójścia w jego ślady, zapewniając konsumentom lepszą ochronę podczas zakupu treści cyfrowych.
flatpanelshd
 
Do góry